Żółty szlak rowerowy nr 11: Landek – Cieszyn
Żółty szlak rowerowy o numerze 11 rozpoczyna się we wsi Landek, a kończy się w Cieszynie. Ma 39km długości i można podzielić go na dwie części. Pierwsza część z Landka do Skoczowa jest łatwiejsza, gdyż prowadzi po płaskim terenie. Natomiast od Skoczowa przez Zamarski do Cieszyna tereny są bardziej pagórkowate i trudniejsze do jazdy. Z tego względu szlak przeznaczony jest dla średniozaawansowanych rowerzystów.
Szlak jest bardzo malowniczy, gdyż prowadzi przez tereny Żabiego Kraju pełne stawów hodowlanych, a także wzdłuż Wisły w Skoczowie i Olzy w Cieszynie.
Długość: 39km
Początek: Landek
Koniec: Most Wolności, Cieszyn
Przebieg szlaku:
Landek – Zaborze (4km) – Pierściec (8km) – Skoczów (rynek: 14km) – Simoradz (18km) – Dębowiec (24km) – Kostkowice (27km) – Zamarski (kościół: 30,5km) – Cieszyn: dworzec PKP (36km) – Wzgórze Zamkowe (38km)
Data przejazdu: 28.10.2023
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

OZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem żółtym. Rowerzystów prowadzą znaki typu R-1, jednak jest ich zdecydowanie za mało. Wiele znaków jest starych, uszkodzonych i nieczytelnych. Brakuje m.in. znaku końca szlaku w Cieszynie. Dodatkowo pojawiają się tabliczki z kilometrażem do kolejnych miejscowości oraz mało czytelne tablice z mapą szlaków rowerowych polsko-czeskiego pogranicza.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Zdecydowanie przeważają drogi publiczne o nawierzchni asfaltowej. Stanowią one aż 72% całego szlaku. Dróg terenowych jest niemal 6km. Pojawiają się one na początku szlaku w Landku oraz w Skoczowie na Kaplicówce. Natomiast drogi rowerowe występują wzdłuż Wisły w Skoczowie oraz w Cieszynie.
Najgorszym odcinkiem szlaku są brukowe drogi w Cieszynie. Łącznie mają one ok. 1km. Źle jedzie się również przez centrum Skoczowa. Natomiast najlepsze fragmenty są przy Wiśle w Skoczowie oraz Olzie w Cieszynie.
Szlak ma kilka trudnych 1-kilometrowych podjazdów. Pierwszy czeka na Was za centrum Skoczowa i kończy się na Kaplicówce. Drugi zaczyna się tuż za stawami w Kostkowicach, a trzeci kończy się przy drewnianym kościele w Zamarskach.
UWAGA! Ze względu na uszkodzony most przy stawach w Kostkowicach szlak w oryginalnej formie jest nieprzejezdny! Na mojej mapie i w pliku GPX, który możecie stąd pobrać odcinek ten jest skorygowany. Dzięki temu zamiast zarośniętą trawą ścieżką przy stawach pojedziecie nową spokojna szosą.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 3,6km (9%)
– utwardzona: 3,6km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 27,8km (72%)
Droga szutrowa: 5,2km (13%)
Droga gruntowa: 0,5km (1%)
Inna: 1,6km (5%) – bruk, płyty betonowe
DOJAZD
Na szlak można dojechać pociągiem. Punkt początkowy znajduje się ok. 3,5km od stacji PKP Chybie Mnich. Natomiast w Cieszynie szlak biegnie bezpośrednio obok dworca głównego. Na obu stacjach zatrzymują się pociągi Kolei Śląskich.
Samochód można zostawić w Cieszynie przy hali widowiskowo-sportowej lub przy zamku.
CIEKAWE MIEJSCA
SANKTUARIUM ŚW. MIKOŁAJA W PIERŚĆCU
Kościół w Pierśćcu wybudowano w latach 1887-89, a w 2021 roku wpisany został do rejestru zabytków. Wcześniej w Pierśćcu funkcjonował drewniany kościółek, który spłonął w 1616 roku. Jedyne co ocalało z pożaru to figura św. Mikołaja. To zdarzenie zaważyło na historii miejscowości. Zaczęły tutaj przybywać coraz liczniejsze pielgrzymki. Najgorętszy okres pielgrzymek wypada oczywiście w grudniu. Sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu jest jednym z nielicznych w Polsce.
RYNEK W SKOCZOWIE
Na rynku w Skoczowie znajduje się rzeźba Trytona, okazały ratusz oraz zabytkowe kamienice. Zobaczyć można także pamiątki po sławnych i ważnych dla Polski osobach. W kamienicy przy ratuszu mieści się Muzeum Św. Jana Sarkandra, męczennika i świętego kościoła katolickiego, który urodził się w Skoczowie. Natomiast tuż przy Rynku, w zabytkowym domu z 1793 roku znajduje się Muzeum Gustawa Morcinka – polskiego pisarza związanego ze Śląskiem.
KRZYŻ PAPIESKI NA KAPLICÓWCE W SKOCZOWIE
Na wzgórzu znajduje się kaplica pw. św. Jana Sarkandra, a obok niej w 1985 roku postawiono stalowy krzyż o wysokości 21,5m, który 2 lata wcześniej stał na katowickim lotnisku Muchowiec, podczas spotkania Jana Pawła II ze Ślązakami. 2 maja 1995 roku na Kaplicówkę zawitał sam papież Jan Paweł II. Pod zachmurzonym niebem odprawił w obecności 250 tysięcy wiernych mszę dziękczynną za dokonaną wcześniej w Ołomuńcu kanonizację św. Jana Sarkandra. Na Kaplicówce miało miejsce jeszcze jedno bardzo ważne wydarzenie dla regionu: tutaj w styczniu 1919 roku wojska polskie powstrzymały czechosłowacką ofensywę zmierzającą do zajęcia całego Śląska Cieszyńskiego.
Podjazd na Kaplicówkę jest wymagający, ale tuż pod jej szczytem rozpościera się fantastyczna panorama Beskidu Śląskiego. Jak na dłoni mamy wszystkie najpopularniejsze wzniesienia: Skrzyczne, Klimczok, Szyndzielnia, Równica czy Czantoria, a w ich rozróżnieniu pomaga tablica z opisaną panoramą.
ŻABI KRAJ
Północną część Śląska Cieszyńskiego tworzą tereny, które od stuleci słynęły z ogromnej ilości stawów hodowlanych, dlatego od dawien dawna nazywa się je Żabim Krajem. Na tym wyjątkowo bogatym w tradycje rybackie obszarze związek ludności z gospodarką stawową sięga wielu wieków. Już w średniowieczu hodowano tutaj karpie, które trafiały na królewskie, kasztelańskie i biskupie stoły Krakowa. Żółty szlak prowadzi obok malowniczych stawów w Dębowcu.
KOŚCIÓŁ ŚW. ROCHA W ZAMARSKACH
Zabytkowy kościół otoczony cmentarzem, znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Zbudowany w miejscu poprzedniej świątyni, która spłonęła w 1585 roku. Po pożarze odbudować zdołano jedynie wieżę, która przez kolejne lata służyła jako dzwonnica cmentarna. Dopiero w 1731 roku hrabia Henryk Fryderyk Wilczek, postanowił do wieży dobudować korpus świątyni, który podziwiać możemy do dziś.
WZGÓRZE ZAMKOWE W CIESZYNIE
Najsłynniejszą atrakcją turystyczną stolicy Śląska Cieszyńskiego jest Wzgórze Zamkowe. To tutaj zobaczycie najstarszy i najcenniejszy zabytek ziemi cieszyńskiej – Rotundę romańską. Powstała ona na przełomie XI i XII wieku i przez wiele lat była kaplicą zamkową pw. św. Mikołaja. Dzisiaj widujecie ją pewnie bardzo często, bo znajduje się na banknocie 20zł. Obok Rotundy wznosi się wysoka na 24 metry Wieża Piastowska, która pełniła funkcję obronną dawnego zamku książąt cieszyńskich. Wieża udostępniona jest do zwiedzania, a z góry rozpościera się wspaniały widok na Cieszyn, Czeski Cieszyn a przy dobrej pogodzie można podziwiać panoramę Beskidu Śląskiego. Na Wzgórzu Zamkowym znajduje się również punkt widokowy, Browar Zamkowy oraz fragmenty piastowskiego zamku, na którego fundamentach postawiony jest Pałac Myśliwski Habsburgów z XIX wieku.
WENECJA CIESZYŃSKA
Jest to część starego miasta należąca niegdyś do rzemieślników. Do swej pracy potrzebowali oni stałego dostępu do wody, a ją zapewniał sztuczny kanał Młynówka, ciągnący się wzdłuż urokliwej uliczki, która dziś cieszy oczy turystów.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Niestety brakuje wiat odpoczynkowych przyjaznych rowerzystom. Odpocząć można nad Wisłą, na rynku w Skoczowie, na Kaplicówce, przy tężni w Dębowcu lub w Cieszynie na alei Piastowskiej, gdzie postawiono leżanki z widokiem na Olzę.
SZLAKI ROWEROWE
Żółty szlak rowerowy nr 11 łączy się z innymi szlakami rowerowymi:
- Wiślana Trasa Rowerowa
- Czerwony szlak rowerowy nr 24 Euroregionu Śląsk Cieszyński
- Niebieski szlak rowerowy nr 254: Dębowiec – Kaczyce
- Zielony szlak rowerowy nr 13: Rybnik – Ustroń