Tarnowskie Góry – Pogoria III
Wyjazd z Tarnowskich Gór, Rynek
Cel: Zbiornik Pogoria III, Dąbrowa Górnicza
Odległość: 35km
Tarnowskie Góry: Śródmieście – Lasowice – Nowe Chechło – Świerklaniec – Wymysłów – Dobieszowice – Rogoźnik – Strzyżowice – Psary – Sarnów – Preczów – Dąbrowa Górnicza: Pogoria
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyTRASY ROWEROWE TARNOWSKIE GÓRY – POGORIA III
Trasę rowerową zaczynamy w Tarnowskich Górach pod Kościołem Ewangelickim Zbawiciela na Rynku. Mając kościół za plecami jedziemy w lewo i po chwili wyjeżdżamy z Rynku, skręcając w lewo w ul. Strzelecką. Jedziemy kostką brukową aż do skrzyżowania z ul. Sobieskiego. Zgodnie z nakazem skręcamy w prawo. Następnie dojedziemy do ronda, wybieramy zjazd na Częstochowę (3 zjazd) i wjeżdżamy na ul. Piłsudskiego. Jedziemy prosto, miniemy dworzec po prawej, nazwa ulicy zmieni się na Pokoju. Na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną jedziemy prosto. Przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym, za nim to już ul. Częstochowska. Jedziemy nią prawie 800m i na łuku drogi w lewo, gdzie po prawej stronie będą trzy ulice blisko siebie, skręcamy w tą trzecią – ul. Leśna. Jedziemy do końca i za szkołą skręcamy w prawo w ul. Sosnową, potem na końcu w lewo w ul. Siewierską. Dojedziemy do większej drogi 908. Skrzyżowanie przejeżdżamy na wprost w ul. Lasowicką.
Opuszczamy Tarnowskie Góry i wita nas znak Nowe Chechło. Jedziemy główną drogą aż do miejsca, gdzie będzie ona skręcała z pierwszeństwem o 90 stopni w prawo. Wtedy jedziemy prosto i wjeżdżamy do lasu. Po 660m skręcamy w prawo wjeżdżając na szlak rowerowy „Leśno Rajza” oznaczony literami LR. Na końcu obok szlabanu wyjeżdżamy z lasu i skręcamy w lewo.
Jesteśmy w Świerklańcu. Dojedziemy do większej drogi 78. Przecinamy ją prosto i wjeżdżamy do Parku Świerklaniec. Jedziemy 150m prosto, a potem dwa razy odbijamy w prawo. Wyjedziemy dróżką obok Kościoła Dobrego Pasterza, na jej końcu skręcimy w lewo. Pojedziemy łukiem w prawo, a po lewej stronie możemy odwiedzić Mini Zoo. Przejeżdżamy przez mostek i za nim skręcamy w lewo. Przed nami natomiast główny plac Parku z fontanną i rzeźbami a w oddali Pałac Kawalera. Dojeżdżamy do masztu i dalej kręcimy prawą stroną akwenu. Przejedziemy przez kilka mostków, miniemy plac zabaw po prawej i dojedziemy do przystani kajakowej. Za nią skręcimy w prawo, przejedziemy przez kolejny mostek i dojedziemy do Jeziora Świerklaniec. Skręcamy w prawo i jedziemy brzegiem. Dojedziemy do końca, za szlabanem skręcamy w lewo.
Jedziemy ul. Leśną i wjeżdżamy do Wymysłowa. Drogą z pierwszeństwem o 90 stopni skręcamy w prawo i po chwili skręcamy w lewo w ul. Sienkiewicza. Jedziemy prosto, wjedziemy do Dobieszowic i przejedziemy nad Autostradą Bursztynową A1. Gdy dojedziemy do końca drogi skręcamy w prawo i po chwili w lewo w ul. Kolonia Amandy. Jadąc prosto nazwa ulicy zmieni się na Cmentarną i nią dojedziemy do Zalewu Rogoźnik 1 (po prawej) i Rogoźnik 2 (po lewej stronie). Przejeżdżamy przez mostek i dalej przez skrzyżowanie prosto w ul. Cmentarną. Następnie na rondku odbijamy w prawo i po prawej mijamy cmentarz. Nazwa ulicy zmieni się na Szkolną, dojedziemy do jej końca i na skrzyżowaniu skręcamy w lewo – ul. Kościuszki. Jedziemy z pierwszeństwem w lewo i za zakrętem skręcamy w pierwszą uliczkę po lewej – ul. Węgroda. Jedziemy kilka kilometrów prosto i wjeżdżamy do Strzyżowic.
Droga z pierwszeństwem będzie prowadziła łukiem w prawo, my natomiast skręcamy tam w lewo, a właściwie jedziemy prosto w drogę gruntową. Dojedziemy do asfaltowej drogi 913, którą przejeżdżamy na wprost – ul. Podwale. Jedziemy prosto wąską dróżką, po chwili asfalt się kończy i dalej jedziemy drogą polną. Dojedziemy do domów i między nimi wyjedziemy na ul. Belna. Skręcamy w lewo. Gdy droga z pierwszeństwem skręci w lewo, my jedziemy prosto w ul. Polną. Asfalt się skończy, jedziemy prosto drogami polnymi (nie odbijamy w lewo na drogę z kostki brukowej). Po 1,3 km na skrzyżowaniu polnych dróg skręcamy w prawo i wjedziemy na drogę asfaltową – ul. Górna.
Jesteśmy w Psarach. Dojeżdżamy do końca ulicy i skręcamy w lewo w ul. Wiejską. Jadąc prosto dojedziemy do Sarnowa, potem do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, na którym jedziemy prosto, przejeżdżając przez drogę 86. Następnie dojedziemy do skrzyżowania, gdzie droga z pierwszeństwem prowadzi w prawo. My jedziemy prosto nadal ul. Wiejską. Dojeżdżamy do Preczowa. Tam na rozwidleniu skręcamy w prawo w ul. Szkolną a potem na skrzyżowaniu ze znakiem STOP jedziemy prosto. Przejedziemy mostem nad Przemszą.
Za rzeką to już Dąbrowa Górnicza. Dojedziemy do skrzyżowania z małą wysepką na środku – jedziemy prosto i na rozwidleniu w prawo. Za knajpką skręcamy w prawo i ścieżką rowerową dojedziemy do Pogorii IV. Jedziemy wzdłuż brzegu, przejedziemy przez most i za nim skręcamy w prawo zjeżdżając ze ścieżki rowerowej. Między drzewami dojedziemy do altany z cegły i do ścieżki rowerowej wokół Pogorii III. Skręcamy w prawo i dojedziemy do głównej plaży.
CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE
- Rynek (Tarnowskie Góry)
- Park Świerklaniec
- Kościół Dobrego Pasterza (Świerklaniec)
- Mini zoo (Świerklaniec)
- Pałac Kawalera (Świerklaniec)
- Jezioro Świerklaniec
- Zalew Rogoźnik (Rogoźnik)
- Pogoria IV (Dąbrowa Górnicza)
- Pogoria III (Dąbrowa Górnicza)
Dowiedz się więcej – POGORIA III
Inne TRASY ROWEROWE TARNOWSKIE GÓRY