Pogoria III

Pogoria III

Pogoria III to zbiornik popiaskowy w zlewni cieku Pogoria powstały w latach 1973-1975. Powierzchnia lustra wody przy maksymalnym poziomie piętrzenia wynosi 208 ha, długość – 2,0 km, szerokość średnia – 1,0 km, szerokość maksymalna – 1,5 km.

Linia brzegowa ma długość 6 km. Średnia głębokość wynosi 5,8 m, a maksymalna ok. 16m. Zbiornik spełnia funkcje przyrodnicze i krajobrazowe mimo statusu rezerwowego źródła wody do celów przemysłowych. Jest miejscem uprawiania wędkarstwa, żeglarstwa, sportów wodnych i nurkowania. W obrębie zbiornika Pogoria III objętego tzw. strefą ciszy zorganizowano kąpieliska, trasy rowerowe, szlaki spacerowe z możliwością uprawiania sportów.

PARK ZIELONA

W sąsiedztwie Pogorii III znajduje się Park „Zielona”. Park jest doskonałym miejscem do odpoczynku psychicznego jak i czynnego fizycznego. Alejki stanowią ostoję dla wielu gatunków drzew, dających przyjemny chłód, oraz ptaków. Początkowo był to w przewadze las dębowy, który dzisiaj już przekształcił się w las mieszany. Można tutaj spotkać zarówno dęby, jak również brzozy i olchy. Gdzie niegdzie widać również drzewa iglaste. Można tutaj przychodzić przez cały rok. Alejki parkowe, przynajmniej w centralnej części parku są nadal utrzymywane na przyzwoitym poziomie. Park jest obecnie nieco zaniedbany jeżeli chodzi o drzewostan, co mu raczej nie przeszkadza, a dodaje smaku kontaktu z dziką przyrodą. Wystarczy tylko zejść nieco w bok od głównej alei, by zaszyć się w dziką gęstwinę.

W pobliżu znajdują się również inne zbiorniki wodne: Pogoria I, Pogoria II oraz Pogoria IV (Kuźnica Warężyńska).

Pogoria III

PROPOZYCJE WYCIECZEK ROWEROWYCH

Śląskie na rowerze z dzieckiem: Pogoria i park Zielona
Śląskie na rowerze z dzieckiem: Pogoria i park Zielona

Pogoria to rowerowy klasyk! Jedno z najpopularniejszych miejsc na rower w śląskim. Krótka i łatwa wycieczka brzegiem Pogorii III i Pogorii IV i parkowymi alejkami.

Katowice - Zawiercie - rowerem ze Śląska na Jurę
Katowice – Zawiercie: rowerem ze Śląska na Jurę

Jura Krakowsko-Częstochowska zawsze jest dobrą opcją na wycieczkę dla śląskich rowerzystów. Jednak chciałbym Wam pokazać, że również dojazd na Jurę może być przyjemny i ciekawy turystycznie!

W kierunku Szlaku Orlich Gniazd
W kierunku Szlaku Orlich Gniazd

Jura Krakowsko-Częstochowska to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych rejonów Polski! Zapraszam na wycieczkę rowerową w kierunku Szlaku Orlich Gniazd!

Rowerem po jeziorach Zagłębia
Jeziora Zagłębia

Tematyczna wycieczka rowerowa po jeziorach Zagłębia. Pętla, podczas której podziwiać możemy Pogorie, Jezioro Przeczyckie i Rogoźnik oraz piękne widoki Wyżyny Śląskiej!

TRASY ROWEROWE

POGORIA III – GALERIA

Similar Posts