Szlak Olsztyński
Szlak Olsztyński oznakowany jest kolorem czarnym i przypisano mu numer 595. Rozpoczyna się przy dworcu PKP Częstochowa Raków, skąd okrężnie prowadzi przez Olsztyn, Przyrów i Żuraw, by po 74km wrócić Częstochowy. Kończy się w Mirowie, czyli tylko 8km od punktu początkowego. Szlak jest wymagający fizycznie, dlatego zalecany jest rowerzystom z doświadczeniem w całodniowych wycieczkach rowerowych. Ze względu na dużą ilość dróg terenowych najlepiej sprawdzą się rowery górskie, crossowe lub gravele.
Długość: 74km
Początek: Raków, Częstochowa
Koniec: Mirów, Częstochowa
Przebieg szlaku:
Częstochowa – Olsztyn (13km) – Zrębice (19km) – Piasek (25km) – Julianka (31km) – Staropole (37km) – Przyrów (41km) – Święta Anna (44km) – Knieja (47km) – Lipnik (56km) – Żuraw (58km) – Małusy Wielkie (63km) – Srocko (70km) – Częstochowa Mirów
Data przejazdu: 01.11.2023
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem czarnym. Znaki typu R-1 pojawiają się w formie malowanej na drzewach i słupach. Natomiast znaki R-3, które informują o ilości kilometrów do kolejnych miejscowości występują w formie tabliczek. Dodatkowo pojawiają się tablice informacyjne z mapą szlaków rowerowych.
Oznakowanie nie jest pełne. Jest kilka miejsc, gdzie można zboczyć ze szlaku, bo znaku nie ma lub jest nieczytelny. Zdecydowanie zalecam pobranie pliku GPX i wgranie go do urządzenia nawigacyjnego lub telefonu.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Ponad połowę szlaku stanowią asfaltowe drogi publiczne. Są to zarówno spokojne szosy prowadzące przez małe miejscowości jak i dość ruchliwe drogi wojewódzkie we wschodniej części szlaku. Drogi terenowe stanowią 34% szlaku i mają one bardzo różne nawierzchnie. Jedzie się dobrymi szutrami, gruntowymi leśnymi duktami, polnymi ścieżkami, a także drogą pełną kamieni w Parku Krajobrazowym Stawiki. To właśnie ten ostatni odcinek jest najgorszy z całego szlaku. Kiepski jest też piaszczysty fragment leśnej drogi między Olsztynem a Zrębicami.
Najlepszym odcinkiem szlaku jest droga rowerowa przed Olsztynem, a także ul. Turystyczna w Olsztynie z widokiem na zamek oraz malownicza droga gruntowa za Zrębicami.
Szlak ma dużo odcinków terenowych, dlatego zaleca się rower z szerszymi oponami. Może to być rower górski, crossowy lub gravel.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 5,2km (7%)
– utwardzona: 5,2km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 44,1km (59%)
Droga szutrowa: 12km (16%)
Droga gruntowa: 12,6km (17%)
Inna: 0,4km (1%) – droga kamienista
DOJAZD
Szlak rozpoczyna się przy dworcu kolejowym Częstochowa Raków. Zatrzymują się tu pociągi Kolei Śląskich. Obok znajduje się parking, więc można również dojechać samochodem. Trasa kończy się w Mirowie, skąd do dworca głównego w Częstochowie jest ok. 6,5km. Przy wschodniej części trasy znajdują się dworce PKP Julianka i Staropole Częstochowskie. Kursują tu pociągi Polregio i Intercity z Częstochowy.
Dodając ok. 8km można stworzyć atrakcyjną pętlę ze startem i metą przy dworcu w Rakowie.
CIEKAWE MIEJSCA
ZAMEK W OLSZTYNIE
Średniowieczna warownia pełniła swego czasu funkcję obronną, ale również była więzieniem królewskim, w którym przebywał m.in. spiskujący przeciwko królowi Maćko Borkowica. Występki tego młodego szlachcica tak rozwścieczyły króla, że kazał on zamknąć go w podziemnych lochach, gdzie przez 40 dni konał w wielkich mękach! Według legendy duch nigdy nie opuścił tego miejsca i ponoć do dziś słychać jęki i brzęk kajdan dochodzący spod wieży zamkowej.
KOŚCIÓŁ ŚW. IDZIEGO W ZRĘBICACH
Zabytkowy drewniany kościół powstał w 1789 roku. Zbudowany został przez proboszcza Wojciecha Bulińskiego w miejscu istniejącej tu wcześniej świątyni. Kościół posiada konstrukcję zrębową, oszalowaną deskami, a dach pokryty jest gontem. Przy nim znajduje się wieża dzwonna o konstrukcji słupowej z przełomu XVII i XVIII wieku z dzwonami pochodzącymi z 1632 roku, a także grupa 6 lip, będąca pomnikiem przyrody. Kościół jest atrakcją Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.
RYNEK W PRZYROWIE
Przyrów założony został w 1369 roku przez Kazimierza Wielkiego, o czym przypomina popiersie króla i tablica informacyjna na płycie rynku. Znajduje się tam również studnia oraz płaskorzeźby miejscowego twórcy – Witolda Biedronia, które ukazują zabytki i ważne wydarzenia z dziejów Przyrowa.
Najważniejszą budowlą zlokalizowaną tuż przy runku jest neogotycki kościół św. Doroty. Powstał w latach 1908-11, zastępując wcześniejszą drewnianą świątynie. W jego wnętrzu znajduje się zabytkowy XVII-wieczny obraz Matki Bożej Szkaplerznej.
KLASZTOR DOMINIKANEK W ŚWIĘTEJ ANNIE
Początki kultu św. Anny sięgają tutaj końca XV wieku i według tradycji wiążą się z licznymi, cudownymi zdarzeniami. Pierwsza kaplica wzniesiona została w 1499 roku z inicjatywy Pawła ze Szczekocin. Kult świętej wzrastał, co sprawiło, iż w połowie XVI wieku zbudowano nową kaplicę, a w roku 1609 kasztelan sądecki i starosta olsztyński, Joachim Ocieski oraz książę Janusz Ostrogski ufundowali kościół i klasztor bernardynów. Konsekracja nowego kościoła miała miejsce w 1617 roku.
Bernardyni opiekowali się tutejszym sanktuarium przez ponad dwa wieki. W roku 1869, przybyły tutaj siostry dominikanki klauzurowe ze skasowanego klasztoru w Piotrkowie Trybunalskim. Główny odpust w tutejszym sanktuarium ma miejsce 26 lipca, w dniu św. Anny.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na szlaku jest 7 wiat odpoczynkowych. Trzy znajdują się przy drodze rowerowej z Częstochowy do Olsztyna, kolejne dwie we wsi Piasek, a po jednej w Przyrowie i Żurawiu.
SZLAKI ROWEROWE
- Zielony szlak rowerowy: Częstochowa – Olsztyn
- Zielony Szlak Wokół Gór Sokolich i Olsztyna
- Szlak Przełomu Warty
- Szlak rowerowy Kacpra Karlińskiego
- Szlak Orlich Gniazd
- Szlak rowerowy Zygmunta Krasińskiego
- Żółty szlak rowerowy nr 600: Olsztyn – Koniecpol