Czerwona trasa rowerowa w gminie Mszana
Czerwona trasa rowerowa w gminie Mszana ma 24km długości i prowadzi z Mszany przez Wodzisław Śląski i Połomie do Gogołowy. Szlak biegnie przez pagórkowate tereny Płaskowyżu Rybnickiego, dlatego trzeba liczyć się z kilkoma wymagającymi podjazdami. Może to sprawić trudność początkującym rowerzystom.
Szlak powstał w ramach projektu „Udostępnienie Odry i Olzy” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020. Celem projektu jest poprawa atrakcyjności gmin partnerskich (Mszana, Bogumin, Gorzyce, Krzyżanowice i Ostrawa) oraz rozwój turystyki za pośrednictwem podwyższenia jakości infrastruktury, poszerzenia oferty usług i możliwości spędzenia czasu wolnego. W ramach tego samego projektu powstał także czarny szlak rowerowy w gminie Mszana oraz szlak „Udostępnienie Odry i Olzy” w gminie Gorzyce.
Niestety, ale zamiast dobrze wykorzystać te środki i stworzyć coś naprawdę dobrego dla rowerzystów to powstały 2 szlaki, które w dużej części pokrywają się ze sobą! Można było zdecydowanie lepiej wytyczyć przebiegi i stworzyć dla rowerzystów ciekawą propozycję na całodniowe rowerowanie po gminie. Nie na takie szlaki rowerowe czekają rowerzyści!
Długość: 24km
Początek: ul. Górnicza, Mszana
Koniec: ul. Kręta, Gogołowa
Przebieg szlaku:
Mszana – Wodzisław Śląski (10km) – Marklowice (13km) – Połomia (17km) – Gogołowa (21km)
Data przejazdu: 17.09.2023
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Czerwona trasa rowerowa w gminie Mszana oznakowana jest znakami typu R-4, czyli pomarańczowe tabliczki z czarnym rowerem i czerwonym kolorem szlaku. Przypomnę, że znaki R-4 powinny być stosowane tylko na szlakach rowerowych o wyższym standardzie. Ten szlak zdecydowanie do takich nie należy, więc powinien być oznakowany znakami typu R-1.
Oznakowanie jest słabe! Znaków jest zdecydowanie za mało i ustawione są one zbyt rzadko. Na terenie Wodzisławia Śląskiego i Marklowic, czyli na części szlaku poza gminą Mszana, oznakowania w ogóle nie ma! Do tego na całej długości brakuje znaków z kilometrażem do kolejnych miejscowości i ciekawych miejsc oraz tablic informacyjnych z mapą szlaku.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Zdecydowana większość trasy, bo aż 91%, prowadzi po lokalnych drogach asfaltowych. Raczej są to drogi z małym ruchem samochodowym, ale jedzie się również drogą wojewódzką w Połomi, gdzie jazda jest dużo mniej bezpieczna i przyjemna.
Występują również drogi rowerowe. Jest to 2-kilometrowy odcinek asfaltowego chodnika z dopuszczonym ruchem rowerów wzdłuż DW 933 z Mszany do Wodzisławia Śląskiego oraz 200-metrowa droga rowerowa z kostki brukowej w centrum Połomi.
Pozostałą część stanowi kładka dla pieszych i rowerów oraz droga szutrowa, która nie powinna przeszkodzić rowerom szosowym pokonanie tego szlaku. Zatem czerwona trasa rowerowa przejezdna jest dla wszystkich typów rowerów.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 1,7km (7%)
– utwardzona: 1,7km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 21,7km (91%)
Droga szutrowa: 0,2km (1%)
Droga gruntowa: 0km
Inna: 0,2km (1%) – kładka dla pieszych i rowerów
DOJAZD
Na czerwoną trasę rowerową w gminie Mszana można dojechać pociągiem Kolei Śląskich. Zatrzymuje się on na stacji PKP Wodzisław Śląski, ale oddalony jest on o 3,5km od szlaku. Jeśli chcecie pojechać samochodem to można go zostawić na parkingu dla kamperów w Mszanie lub na parkingu przy OSP w Połomi.
CIEKAWE MIEJSCA
Największą atrakcją szlaku są widoki na hałdy Borynia i Pochwacie w Jastrzębiu-Zdroju. Do ciekawych miejsc zaliczyć można neogotycki kościół św. Jerzego w Mszanie. W Połomi natomiast na uwagę zasługuje kościół Nawiedzenia NMP z zabytkową plebanią z 1811 roku oraz budynek starej szkoły z 1878 roku.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Bardzo słaby punkt szlaku – wiat odpoczynkowych brakuje! Szkoda, bo jest sporo podjazdów, które potrafią zmęczyć. Na górkach są ładne widoki na okolice, więc wiaty odpoczynkowe, które przy okazji pełniłyby funkcje punktów widokowych, byłyby na pewno dobrym pomysłem. Odpocząć można w Parku Aktywnej Rekreacji w Mszanie lub na ławce przy skateparku w Połomi.
SZLAKI ROWEROWE
Na terenie gminy Mszana znajduje się jeszcze czarna trasa rowerowa, która powstała w ramach tego samego projektu co czerwona.