Czerwony szlak rowerowy nr 142 w Tychach
Czerwony szlak rowerowy nr 142 w Tychach ma 10km długości i prowadzi z centrum miasta aż do jego granicy z Katowicami i Lędzinami w dzielnicy Wygorzele. Trasa jest bardzo łatwa i nie powinna sprawiać problemu dla początkujących rowerzystów oraz dzieci. Stanowi ona dobre połączenie centrum Tychów z lasami Murckowskimi oraz Lędzinami, gdzie można kontynuować jazdę czarnym szlakiem rowerowym nr 101.
Długość: 10km
Początek: Śródmieście, Tychy
Koniec: Wygorzele, Tychy
Przebieg szlaku:
Tychy: Śródmieście – Urbanowice – Jaroszowice – Wygorzele
Data przejazdu: 20.07.2022
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem czerwonym, a jego przebieg wyznaczają znaki typu R-1. Niestety oznakowanie nie jest perfekcyjne, a im dalej od centrum to jest coraz słabsze. W kilku miejscach, aby nie zabłądzić, trzeba posiłkować się mapą.
Dodatkowo tyskie szlaki rowerowe oznakowane są charakterystycznymi niebieskimi drogowskazami wskazującymi kierunek oraz odległość do atrakcji turystycznych, dworców czy dzielnic. Występują przy nich mapy szlaków rowerowych w Tychach, dzięki czemu można łatwo się zorientować, w którym miejscu jesteśmy, a także szybko wyznaczyć trasę przejazdu.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Co rzadko spotykane, na czerwonym szlaku w Tychach dominują drogi rowerowe! Stanowią one 37% całego szlaku. Jedziemy nimi przez centrum miasta aż do drogi DK1. W Urbanowicach i Jaroszowicach przeważają asfaltowe drogi publiczne, a końcówka szlaku to leśne i polne szutrówki. Szlak nie powinien sprawić problemów rowerom miejskim, ale szosowym już tak, a to ze względu na 3,5km dróg szutrowych.
Najlepszym odcinkiem szlaku są drogi rowerowe wzdłuż ul. Edukacji i Budowlanych. Najsłabszego odcinka nie jestem w stanie wskazać – nie ma takich.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 3,8km (37%)
– utwardzona: 3,8km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 2,9km (29%)
Droga szutrowa: 3,5km (34%)
Droga gruntowa: 0km
Inna: 0km
DOJAZD
Dworzec kolejowy w Tychach znajduje się zaledwie 400 metrów od szlaku, więc bez problemu można dojechać pociągiem. Można też przyjechać samochodem, który zaparkujecie przy Stadionie Miejskim lub przy kościele w Jaroszowicach.
CIEKAWE MIEJSCA
STADION MIEJSKI
Stadion piłkarski klubu GKS Tychy wybudowany w latach 2013-15. Jego pojemność to 15300 widzów. Stadion i spełnia wymogi kategorii 3 UEFA. Tym samym na tyskim stadionie można rozgrywać mecze Ligi Mistrzów bądź też spotkania eliminacyjne do MŚ lub ME. Wcześniej w tym miejscu stał stary stadion, który choć mieścił 12000 widzów to posiadał niecałe 3000 miejsc siedzących. Stary stadion wybudowany w 1967 roku, a w 1970 roku rozegrano na nim pierwszy mecz i było to spotkanie Górnika Wesoła ze Stalą Stalowa Wola. Górnik Wesoła rozgrywał tutaj mecze w sezonie 1970/71, ale od następnego sezonu grał tutaj już nowo utworzony klub GKS Tychy.
PARK NIEDŹWIADKÓW
Powstał w 1950 roku przy historycznej drodze łączącej kiedyś Tychy z Paprocanami. Najbardziej charakterystycznym miejscem w parku są trzy niedźwiadki o imionach Misia, Tysio i Gutek. Są one dziełem tyskiego rzeźbiarza Augustyna Dyrdy. Inną atrakcją parku jest fontanna w postaci spiętrzonych mis o różnej średnicy oraz plac zabaw.
POMNIK WALKI I PRACY (ŻYRAFA)
Zbudowany z brązu i żelbetu pomnik ma 24 metry wysokości i jest ikoną Tychów. Stworzył go Augustyn Dyrda, a jego odsłonięcie miało miejsce w 1975 roku w Parku Miejskim. Jego faktyczna nazwa to Pomnik Walki i Pracy, jednak w latach 90. XX wieku, dzięki swojemu kształtowi, zyskał potoczną nazwę „Żyrafa”.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
To słaby punkt szlaku! Na tyskich trasach jest mało miejsc odpoczynkowych dla rowerzystów. Na czerwonym szlaku nie ma żadnego, chyba że zaliczymy do tego skwer przy pomniku Powstańców Śląskich w dzielnicy Urbanowice, gdzie stoi kilka ławek.
Oczywiście najlepszym miejscem na odpoczynek będą tereny zielone w Parku Niedźwiadków lub Miejskim.
SZLAKI ROWEROWE
Czerwony szlak rowerowy nr 142 łączy się z kilkoma innymi szlakami w Tychach, dzięki czemu można stworzyć całkiem sporo wariantów wycieczek.
Całą sieć tyskich szlaków rowerowych zobaczycie na poniższej mapce.