Dookoła Bielska-Białej
Szlak rowerowy dookoła Bielska-Białej ma długość 52km i oznakowany jest kolorem niebieskim. Ukształtowanie powierzchni Bielska-Białej jest zróżnicowane. Miasto leży na terenach wyżynnych oraz górskich, dlatego trasa jest mocno pofalowana. Liczne podjazdy sprawiają, że jest ona bardzo widokowa, ale z drugiej strony dość trudna. Profil wysokościowy tutaj. Szlak zatem przeznaczony jest dla średniozaawansowanych i zaawansowanych rowerzystów, a także kolarzy, dla których może być dobrą trasą treningową.
Szlak ułożony jest w formie pętli i nie ma konkretnie określonego miejsca startu i mety. Ja moją przejażdżkę szlakiem dookoła Bielska-Białej rozpocząłem przy skrzyżowaniu ulic Komorowickiej i Mazańcowickiej. Uważam to za dobre miejsce startu dla przyjezdnych samochodem lub pociągiem. Po pierwsze łatwo tu dojechać, bo jest blisko drogi krajowej nr 1, po drugie jest spory darmowy parking, a po trzecie w pobliżu (800m) jest dworzec PKP Bielsko-Biała Komorowice, na którym zatrzymują się pociągi Kolei Śląskich.
Długość: 52km
Data przejazdu: 27.02.2022
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak Dookoła Bielska-Białej oznakowany jest kolorem niebieskim, a w systemie tras rowerowych miasta Bielsko-Biała przypisany jest mu numer 001. Znaki typu R1 i R3 są częste i dobrze widoczne. Poza tym znajdują się tablice informacyjne z mapą szlaków na terenie miasta oraz powiatu.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Szlak głównie prowadzi po bocznych drogach publicznych o małym natężeniu ruchu samochodowego. W południowej części szlaku dochodzi jeszcze wydzielona infrastruktura rowerowa w postaci nowych dróg rowerowych i starych brukowych ciągów pieszo-rowerowych. Aż 98% trasy to nawierzchnia utwardzona, dlatego można poruszać się po niej każdym typem roweru, nawet szosowym.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 6,4km (12,5%)
– utwardzona: 6km
– nieutwardzona: 0,4km
Droga publiczna asfaltowa: 44km (85%)
Droga gruntowa: 0,7km (1,5%)
Inna: 0,4km (1%) – chodnik
DOJAZD
Bielsko-Biała jest bardzo dobrze skomunikowana z resztą województwa. Można tutaj szybko dojechać samochodem i zostawić go na jednym z wielu parkingów przy szlaku, np. ul. Komorowicka przy Policji, ul. Polna, ul. Tartaczna, dwa parkingi przy Bulwarach Straceńskich, pod Dębowcem lub pod Szyndzielnią. Można także dojechać pociągiem i wysiąść na dworcu Bielsko-Biała Komorowice lub Bielsko-Biała Leszczyny.
CIEKAWE MIEJSCA
Na szlaku niestety nie zobaczycie zbyt wielu ciekawych atrakcji turystycznych. Natomiast zobaczycie sporo pięknych widoków na Beskid Śląski, Beskid Mały oraz na Bielsko-Białą. Najciekawsze miejsca na szlaku dookoła Bielska-Białej:
KOŚCIÓŁ PW. NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY I ŚW. WALENTEGO W LIPNIKU
Obecny neogotycki kościół parafialny został wybudowany w latach 1880-85 i powstał na miejscu poprzedniego kościoła, który spłonął w 1879 roku. Parafia istniała tutaj już od ok. 1330 roku
Wnętrze kościoła zdobią ciekawe zabytki, np. bogato zdobiona chrzcielnica i ambona, które powstały w czasie budowy świątyni oraz gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XIV wieku. Po II wojnie światowej ręką cenionego artysty malarza Adama Bunscha wykonano piękne witraże, nadające uroku i nastroju wnętrzom świątyni.
Ciekawostką jest, że w parafii w Lipniku urodził się i został ochrzczony ojciec papieża Jana Pawła II.
BULWARY STRACEŃKIE
Najważniejszym elementem jest niewielki potok Straconka wypływający z pobliskich gór. Wzdłuż niego kilka lat temu powstały bezpieczne place zabaw, siłownie na świeżym powietrzu, boiska, skatepark, kolejka linowa, wiele ławek, wiaty odpoczynkowe i co najważniejsze dobra droga rowerowa. Z Bulwarów można także podziwiać piękne widoki na szczyty Beskidu Małego.
CYGAŃSKI LAS
Dawny las, który rozciągał się od Mikuszowic po Kamienice był treścią dokumentu, będącego pierwszą wzmianką o mieście Bielsku. W latach 60. XIX wieku dolna część lasu została przekształcona w park leśny wzorowany na Lesie Wiedeńskim. Przyczyniło się to do rozwoju Mikuszowic Śląskich (włączone do Bielska-Białej w 1968 roku) jako miejscowości turystycznej. Powstały tam wtedy liczne wille letniskowe, obiekty gastronomiczne oraz ścieżki spacerowe i szlaki turystyczne. W 1997 roku powstał zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Cygański Las”. Przebiegają tędy szlaki turystyczne na Szyndzielnię, Klimczok czy Kozią Górę.
OŚRODEK REKREACYJNO-NARCIARSKI „DĘBOWIEC”
Kompleks narciarski w dzielnicy Kamienica z nowoczesną 4-osobową kolejką kanapową o długości 600m. Przy stoku znajdują się snowpark, park linowy, siłownia na świeżym powietrzu oraz plac zabaw dla dzieci.
MUZEUM FAUNY I FLORY MORSKIEJ I ŚRÓDLĄDOWEJ W JAWORZU
Bardzo ciekawa atrakcja i nietypowa jak na tę część Polski. Muzeum powstało przy szkole dzięki eksponatom byłego ucznia, który pracował jako bosman na statkach handlowych polskiej floty. W sali wystawienniczej znajdują się dwa akwaria, gabloty, morskie akcesoria a także łódź, z której ogląda się prezentacje multimedialne. Oświetlenie zaaranżowano w sposób budujący nastrój, a płynne zmiany oświetlenia mają prowadzić widza przez wystawę.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na trasie przejazdu nie ma zbyt dużo miejsc odpoczynkowych. Na Bulwarach Straceńskich znajdują się dwie wiaty z ławkami i stolikiem i to wszystko jeśli chodzi o infrastrukturę towarzyszącą.
SZLAKI ROWEROWE W BIELSKU-BIAŁEJ
Bielsko-Biała posiada sieć szlaków rowerowych:
- trasa 001 – niebieska: Dookoła Bielska-Białej (52km)
- trasa 002 – zielona: Centrum – Wapienica – Stare Bielsko (18km)
- trasa 003 – żółta: Stare Bielsko – Przegibek (17km)
- trasa 004 – czarna: Armii Krajowej – Szyndzielnia (4km)
- trasa 005 – żółta: Pętla Hałcnów (6,5km)
Przez miasto przebiega także czerwony szlak rowerowy nr 1 oraz szlak Greenways z Wiednia przez Morawy do Krakowa.
Mapa szlaków rowerowych w Bielsku-Białej: