Pętla Hałcnów
Pętla Hałcnów to krótki szlak rowerowy wchodzących w skład sieci tras rowerowych Bielska-Białej. Wytyczony został przez Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów i ma przypisany numer 005. Ma on 6,5km długości i oznakowany jest kolorem żółtym. Szlak w całości przebiega przez Hałcnów – dzielnicę Bielska-Białej i nie ma oficjalnie ustalonego punktu początkowego i końcowego. Trasa jest krótka i łatwa, więc spokojnie poradzą sobie z nią początkujący rowerzyści oraz dzieci. Jest przejezdna dla wszystkich typów rowerów oraz przyczepek.
Długość: 6,5km
Szlak nie ma oficjalnego punktu początku i końca szlaku. Umownie jest to Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Hałcnowie.
Przebieg szlaku:
Szlak w całości przebiega przez Hałcnów – dzielnice Bialska-Białej
Data przejazdu: 27.08.2023
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem żółtym i na znakach oprócz koloru szlaku pojawia się również jego numer 005. Oznakowanie jest pełne, ale kilka znaków wymaga odnowienia. Oprócz znaków typu R-1, pojawiają się również znaki R-3 informujące o odległościach do kolejnych miejsc, a także tablice informacyjne z mapą i opisem szlaków rowerowych Bielska-Białej.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Aż 97% szlaku stanowią asfaltowe drogi publiczne. Pozostały, fragment to droga szutrowa. Jest ona na tyle krótka, że poradzą sobie z nią rowery szosowe. Można też łatwo wyznaczyć objazd i z ul. Wyzwolenia skręcić w lewo 300 metrów dalej. Zatem szlak przejezdny jest dla wszystkich typów rowerów oraz przyczepek.
Poza ul. Wyzwolenia, na której panuje większy ruch samochodowy, pozostałe drogi są spokojne, a jazda po nich bezpieczna.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0km
– utwardzona: 0km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 6,2km (97%)
Droga szutrowa: 0,2km (3%)
Droga gruntowa: 0km
Inna: 0km
DOJAZD
Dworzec kolejowy Bielsko-Biała Komorowice znajduje się ok. 5km od Pętli Hałcnów. Zatrzymują się na nim pociągi Kolei Śląskich. Samochód można zostawić na sporym parkingu przy Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej.
CIEKAWE MIEJSCA
SANKTUARIUM MATKI BOSKIEJ BOLESNEJ W HAŁCNOWIE
Świątynia została zbudowana w latach 1777–1781 z ofiar wizytujących pątników do figury Matki Boskiej Bolesnej, zwanej Pietą Hałcnowską. Niestety 4.02.1945 roku na skutek ostrzału artyleryjskiego zapalił się kościół i spłonęła, przechowywana przez te wszystkie lata z wielką pieczołowitością, figura Matki Boskiej Hałcnowskiej (zwana Pietą Radosną). Po wojnie sanktuarium zostało odbudowane, a w ołtarzu głównym umieszczono nową figurę Matki Boskiej Bolesnej (Pietę Bolesną). Do dzisiaj do hałcnowskiego sanktuarium stale przybywają zorganizowane grupy pielgrzymkowe oraz liczni pielgrzymi indywidualni. Odbywają się również cykliczne pielgrzymki, czuwania i wydarzenia, gromadzące wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej i spoza niej. Niektóre z nich są na stałe wpisane w kalendarium diecezjalne.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Przykro mi, ale nie ma. Na całym szlaku nie ma żadnego miejsca odpoczynku dla rowerzystów. Szkoda, bo przydałaby się wiata przy którymś z malowniczych stawów w Hałcnowie.
SZLAKI ROWEROWE
Pętla Hałcnów wchodzi w skład sieci tras rowerowych w Bielsku-Białej. Częściowo pokrywa się ona z niebieskim szlakiem rowerowym Dookoła Bielska-Białej. W odległości niecałych 2km przebiega Wilamowski Szlak Ogrodów.
Mapa szlaków rowerowych w Bielsku-Białej: