Niebieski szlak rowerowy nr 317: Racibórz – Wodzisław Śląski
Szlak rowerowy oznakowany kolorem niebieskim o długości 30,5km. Prowadzi z Raciborza przez Pszów do Wodzisławia Śląskiego. Trasa jest dość wymagająca fizycznie, gdyż prowadzi przez pagórkowate tereny Wyżyny Śląskiej, a dokładnie Płaskowyż Rybnicki. Przeznaczona jest zatem dla rowerzystów sprawnych fizycznie. Ze względu na pojawiające się drogi polne i leśne zalecany jest rower na szerszych oponach, np. crossowy lub górski.
Długość: 30,5km
Początek: Las Obora, Racibórz
Koniec: Ośrodek Balaton, Wodzisław Śląski
Przebieg szlaku:
Racibórz – Kobyla (2km) – Kornowac (6km) – Pszów (13km) – Wodzisław Śląski: Kokoszyce (22km) – Gliniak (25km) – Balaton
Data przejazdu: 17.09.2023
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Oznakowanie szlaku pozostawia wiele do życzenia. Jest ono częściowe i niespójne, więc koniecznie pobierzcie plik GPX. Drogę rowerzystom wskazują znaki R-1 oraz R-3, które informują o odległościach do kolejnych miejscowości. Niestety w Raciborzu oznakowania brakuje, więc nie znajdziecie kropki rozpoczynającej szlak. W gminie Kornowac znaki są, ale kilka z nich jest przekręconych, co bardzo utrudnia jazdę. W Pszowie oznakowanie jest przestarzałe i mocno wybrakowane, a w Wodzisławiu jest dobre.
Dodatkowo w gminie Kornowac i w Wodzisławiu Śląskim pojawiają się tablice informacyjne z mapą szlaków rowerowych.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Szlak jest mocno zróżnicowany pod względem dróg i nawierzchni. Niestety najmniej liczną grupę stanowią drogi rowerowe, których jest zaledwie 200 metrów, a połowa z nich to droga dla pieszych i rowerów z kostki brukowej.
Najczęściej jedzie się drogami publicznymi z małym ruchem samochodowym. Całkiem sporo jest też dróg terenowych z nawierzchnią szutrową, gruntową lub kamienistą. Szutrówki są całkiem przyjemne, a najlepsza z nich ciągnie się wzdłuż Leśnicy w Wodzisławiu Śląskim. Drogi gruntowe są mniej przyjazne. Sporo błota pojawi się między Kornowacem a Pszowem, a do Wodzisławia Śląskiego wjeżdża się wąską zarośniętą ścieżką. Do listy najgorszych odcinków szlaku dodaję jeszcze kamienisty podjazd w Pszowie. Należy również wspomnieć, że w Pszowie szlak ma nieprzejezdny odcinek. Właściciel działki zagrodził drogę, ale na szczęście można to w miarę sprawnie objechać (zaznaczone na mapie).
Najlepszym odcinkiem szlaku jest klimatyczna i malownicza droga prowadząca z Pszowa w kierunku starego mostu kolejowego i stawu na Syrynce.
Ze względu na drogi gruntowe szlak najlepiej przejechać na rowerze crossowym lub górskim.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0,2km (0,5%)
– utwardzona: 0,2km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 23,1km (76%)
Droga szutrowa: 4,8km (16%)
Droga gruntowa: 2,2km (7%)
Inna: 0,2km (0,5%) – droga kamienista
DOJAZD
W niedalekiej odległości od szlaku znajdują się dworce kolejowe w Raciborzu Marklowicach (ok. 3km od początku szlaku) i Wodzisławiu Śląskim (ok. 2km od szlaku). Na obu zatrzymują się pociągi Kolei Śląskich, ale nie są one połączone bezpośrednią linią kolejową.
Jeśli chcielibyście dojechać samochodem to można go zostawić na parkingu przy Arboretum w Raciborzu lub przy Balatonie w Wodzisławiu Śląskim.
CIEKAWE MIEJSCA
ARBORETUM BRAMY MORAWSKIEJ
Arboretum to rodzaj ogrodu botanicznego, w którym dominują drzewa i krzewy, natomiast Brama Morawska jest obniżeniem terenu pomiędzy Karpatami a Sudetami. Arboretum zajmuje cały obszar lasu Obora, w którym dla turystów wyznaczono ścieżkę ekologiczną, dendrologiczną i zdrowia. Zdecydowanie polecam wybrać się tam w okresie jesiennym – jest przepięknie!
Na terenie Arboretum znajduje się mini zoo, zaczarowany ogród, a także średniowieczny gród i kurhany.
BAZYLIKA NARODZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY W PSZOWIE
Wybudowana w latach 1743-47, a w 1750 roku umieszczono w niej cudowny obraz Matki Bożej Pszowskiej. Obraz ten (nazywany również obrazem Pani Uśmiechniętej) znany z cudownych uzdrowień jest kolejną kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Świątynia w 1997 roku została ogłoszona bazyliką mniejszą przez papieża Jana Pawła II.
PAŁAC W KOKOSZYCACH
W Kokoszycach, obecnej dzielnicy Wodzisławia Śląskiego, zobaczyć możemy zespół pałacowo-parkowy. Pałac wzniesiony został około 1822 roku przez ówczesnego właściciela Wilhelma Franza von Zawadzkiego, a w latach 1893-95 znacznie rozbudowany przez hrabiego Gustawa von Ruffera. Od 1925 roku dobra należą do Kurii Diecezjalnej w Katowicach, która przeznaczyła obiekt na Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny. Obok pałacu znajduje się budynek dawnej willi wraz z przylegającą do niej kaplicą z początku XX wieku. W pięknie urządzonym parku zobaczycie liczne drzewa pomnikowe oraz ciekawy okazy botaniczne.
OŚRODEK REKREACYJNY BALATON
Ośrodek rekreacyjny „Balaton” zajmuje rozległy teren ponad 50 hektarów. Jest to atrakcyjne miejsce wypoczynkowo-rekreacyjne ulokowane w Wodzisławiu Śląskim. Zbiornik wodny ma wydzieloną piaszczystą plażę oraz kąpielisko, na którym nad bezpieczeństwem odwiedzających czuwają ratownicy wodni.
Na terenie ośrodka w sezonie letnim funkcjonuje wodny plac zabaw oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Znajdziecie tam również parking dla rowerów oraz samoobsługową stację naprawy rowerów.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na szlaku spotkacie tylko jedną wiatę odpoczynkową, która znajduje się w Pszowie. Dodatkowo w tym samym mieście przy polnej drodze jest stolik z dwoma ławkami. Dobrym miejscem do odpoczynku jest ośrodek rekreacyjny Balaton, gdzie znajdują się punkty gastronomiczne. Tam taż znajdziecie samoobsługową stację naprawy rowerów.
SZLAKI ROWEROWE
Niebieski szlak rowerowy z Raciborza do Wodzisławia Śląskiego na swojej drodze spotyka kilka innych szlaków rowerowych:
- Czarna pętla rowerowa w gminie Kornowac
- Czerwony szlak rowerowy nr 332 przez Las Życiński
- Czerwony szlak rowerowy nr 320: Rybnik – Lubomia
- Zielony szlak rowerowy nr 322
- Czarny szlak rowerowy nr 319 w Pszowie
- Żółty Szlak Pielgrzymkowy: Pszów – Jankowice
- Trasa Powiatu Wodzisławskiego – żółty nr 316
- Szlak Początków Górnictwa Węglowego – zielony nr 315: Rybnik – Zawada
- Czarny szlak rowerowy nr 324: Wodzisław Śląski – Mszana