Zielona trasa rowerowa nr 002 w Bielsku-Białej
Zielona trasa rowerowa w Bielsku-Białej prowadzi z centrum przez Kamienice i Wapienice do Starego Bielska przy granicy z Mazańcowicami. Szlak ma 19km długości i przypisany jest mu numer 002. Trasa jest krótka, ale ma kilka wymagających podjazdów. Ma też rewelacyjne dla rowerzystów odcinki drogami rowerowymi wzdłuż rzeki Biała, ulicami Łowiecką i Dębowiec oraz wzdłuż Wapienicy. Na szlaku są krótkie odcinki szutrowe, ale nie wymagają one roweru na szerszych oponach.
Podjazdy na szlaku są raczej krótkie, a najbardziej wymagający jest pod Trzy Lipki. Bez problemu powinni sobie z nim poradzić średniozaawansowani rowerzyści.
Długość: 19km
Początek: Plac Ratuszowy, Bielsko-Biała
Koniec: ul. Poligonowa, Bielsko-Biała
Przebieg szlaku:
Bielsko-Biała: Centrum – Kamienica (kościół: 4km) – lotnisko (6,5km) – Wapienica (DDR przy rzece: 10,5km) – Stare Bielsko (kościół: 15km) – Trzy Lipki (17km)
Data przejazdu: 27.09.2023
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem zielonym, a na znakach R-1 dodatkowo umieszczony jest numer szlaku – 002. Oznakowanie jest poprawne. Znaki spotkacie głównie w formie tabliczek, które umieszczone są często, dzięki czemu nie powinno być problemów z poprawną nawigacją. Dodatkowo pojawiają się znaki typu R-3 z informacją o odległościach do kolejnych miejsc oraz tablice informacyjne z mapą szlaków rowerowych w Bielsku-Białej.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Szlak w większości prowadzi po asfaltowych drogach publicznych. Są odcinki, gdzie ruch jest nieco bardziej wzmożony, jak np. np. ul. Karpacka w Kamienicy czy ul. Nad Potokiem w Starym Bielsku, ale głównie jedzie się po spokojnych szosach. Duża część trasy to drogi rowerowe. Trzeba przyznać, że są one bardzo dobre. W centrum prowadzą one wzdłuż rzeki Biała, w Wapienicy wzdłuż rzeki Wapienica. Jednak najlepszym odcinkiem zielonego szlaku jest droga rowerowa od lotniska wzdłuż ul. Łowieckiej i Dębowiec. Według mnie to też jedne z najlepszych odcinków dla rowerzystów w śląskim!
Również w Wapienicy pojawiają się odcinki szutrowe, które łącznie mają długość ok. 900 metrów. Szosowcy powinni sobie z nimi poradzić. Można łatwo je objechać ul. Zapora i Leśników. Szutrową nawierzchnię ma także droga rowerowa w Parku Włókniarzy w centrum Bielska-Białej. Są one jednak dobrze utwardzone i równe. Trasa przejezdna jest zatem dla wszystkich typów rowerów.
Najsłabszym punktem szlaku jest zjazd z drogi rowerowej przy ul. Partyzantów w ul. Karpacką. Trzeba zejść z roweru i przeprowadzić go przez pasy, a potem kawałek dojechać chodnikiem. Niestety brakuje tu przejazdu rowerowego.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 5,5km (29%)
– utwardzona: 4,8km
– nieutwardzona: 0,7km
Droga publiczna asfaltowa: 12km (64%)
Droga szutrowa: 0,9km (5%)
Droga gruntowa: 0km
Inna: 0,3km (2%) – chodnik, płyty betonowe
DOJAZD
Do Bielska-Białej dojechać można pociągiem Kolei Śląskich. Najbliżej punktu początkowego szlaku znajdują się dworce Bielsko-Biała Główna (ok. 1,5km) i Bielsko-Biała Lipnik (ok. 1km). Końcowy punkt zlokalizowany jest ok. 3,5km od stacji Bielsko-Biała Komorowice.
Parkingi w centrum są płatne. Darmowe znajdziecie przy kościołach w Starym Bielsku i Kamienicy.
CIEKAWE MIEJSCA
RATUSZ
Neorenesansowy, zabytkowy ratusz znajduje się w centrum Bielska-Białej przy Placu Ratuszowym. Wybudowany został w latach 1895-97. Pierwotnie był siedzibą magistratu miasta Białej, a od 1951 roku jest siedzibą prezydenta i Rady Miasta Bielsko-Biała. Jest to jeden z najokazalszych gmachów publicznych Bielska-Białej.
MUZEUM FIATA 126P
Zlokalizowane jest przy ul. Karpackiej 44, czyli ok. 200 metrów od szlaku. Zwiedzanie możliwe jest po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. W muzeum znajduje się ponad 20 maluchów, o których właściciel opowiada z największą pasją.
LOTNISKO
Cywilne lotnisko sportowe Aeroklubu Bielsko-Biała położone w dzielnicy Aleksandrowice w Bielsku-Białej. Otworzono je w 1936 roku. Wokół lotniska prowadzi droga rowerowa. Znajdują się tu również miejsca odpoczynkowe.
TRZY LIPKI
Wzgórze w północnej części Bielska-Białej w dzielnicy Stare Bielsko. Ma 386m wysokości i niegdyś porośnięte było lasem lipowym. W 1645 roku na wzgórzu miała miejsce potyczka między wojskami szwedzkimi i polskimi. W jej wyniku las uległ zniszczeniu i zostały tylko cztery lipy. W jedną z nich uderzył piorun, pozostały trzy i od nich właśnie wywodzi się nazwa. Niestety w 1939 roku wycięto je aby nie służyły za punkt orientacyjny.
Dziś na szczycie Trzech Lipek znajduje się 40-metrowy Krzyż Trzeciego Tysiąclecia powstały w 2001 roku. Można też zobaczyć kilka schronów bojowych zbudowanych w 1939 roku.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Przy drogach rowerowych na lotnisku i przy rzece Wapienica znajdują się wiaty odpoczynkowe z ławkami, ale bez stołu. Wiata ze stołem mieści się przy parkingu na ul. Tartacznej, a przy ul. Skarpowej jest niezadaszone miejsce odpoczynkowe z samoobsługową stacją naprawy rowerów. Stacje takie znajdują się również przy Wapienicy i lotnisku.
Przyjemnym miejscem na przerwę będą także punkty gastronomiczne przyjazne rowerzystom. Są one przy drodze rowerowej na ul. Łowieckiej: Pub Strudzonych Rowerzystów i budka z lodami i goframi.
SZLAKI ROWEROWE
Bielsko-Biała posiada sieć szlaków rowerowych:
- trasa 001 – niebieska: Dookoła Bielska-Białej (52km)
- trasa 002 – zielona: Centrum – Wapienica – Stare Bielsko (19km)
- trasa 003 – żółta: Stare Bielsko – Przegibek (17km)
- trasa 004 – czarna: Armii Krajowej – Szyndzielnia (4km)
- trasa 005 – żółta: Pętla Hałcnów (6,5km)
Przez miasto przebiega także czerwony szlak rowerowy nr 1 oraz szlak Greenways z Wiednia przez Morawy do Krakowa.
Mapa szlaków rowerowych w Bielsku-Białej: