Szlak Czarnego Morza w Sosnowcu

Szlak Czarnego Morza w Sosnowcu

Szlak Czarnego Morza w Sosnowcu

Początek: Park Miejski im. Jacka Kuronia
Koniec: Trójkąt Trzech Cesarzy
Odległość: 14km

Sosnowiec: Kazimierz Górniczy – Porąbka – Dańdówka – Niwka – Modrzejów

MAPA

Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :) Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

blok reklamowy

 

SZLAK ROWEROWY CZARNEGO MORZA W SOSNOWCU

 

Szlak rowerowy Czarnego Morza w Sosnowcu oznaczony jest kolorem zielonym, a jego nazwa nawiązuje do dawnej leśnej osady położonej wśród bagnistej części puszczy Pakosznica. Szlak Czarnego Morza rozpoczyna się w dzielnicy Kazimierz Górniczy w Parku Miejskim im. Jacka Kuronia (kiedyś zwany „Park Leśna”). Największą atrakcją parku jest mini zoo, w którym możemy zobaczyć m.in. kozy, sarny, osły, lamy, a także kangura i pawia. Ponad 2km parkowych alejek prowadzą przez malowniczy lasek i między stawami: Leśny i Smug, w których pływają stada dzikich kaczek. Park jest idealny miejscem dla rodzin z dziećmi, które mogą poszaleć na wielkim placu zabaw.

Z Parku Kuronia wjeżdżamy na czerwony bruk w części Kazimierza Górniczego zwanym Czarnym Morzem. Po kilometrze pedałowania dojedziemy do Kościoła NMP Częstochowskiej w dzielnicy Porąbka. To właśnie tutaj, gdy Porąbka była jeszcze wsią, urodził się Edward Gierek, późniejszy I sekretarz. Szybko, bo z górki, jedziemy aż do Osiedla Juliusz, gdzie odbijamy na zachód.

Jedziemy wzdłuż torów słabymi drogami gruntowymi przez mało ciekawe tereny, a do tego oznakowanie szlaku w tych rejonach też pozostawia wiele do życzenia, przez co łatwo można się pogubić.

Przejeżdżamy pod wiaduktem drogi S1 w dzielnicy Dańdówka i dalej wzdłuż „jedynki” na Niwkę, gdzie przejeżdżamy obok Parku Niwka. Znów wiadukt S1 i drewnianym mostkiem nad rzeką Bobrek wjeżdżamy do dzielnicy Bór. Po chwili znaki prowadzą do lasu, gdzie bardzo wąskimi ścieżkami, czasami nawet słabo widocznymi, dojeżdżamy do Białej Przemszy. Skręcamy w prawo i wałem wzdłuż rzeki jedziemy aż do stadionu klubu piłkarskiego AKS Niwka Sosnowiec. Powstały w 1917 roku klub początkowo nosił nazwę Niweczanka, która obowiązywała do 1932 roku. Największym sukcesem klubu to gra w drugiej klasie rozgrywkowej w sezonie 1984-85.

Szlak rowerowy Czarnego Morza kończy się na Trójkącie Trzech Cesarzy. Jest to historyczne miejsce, gdzie w latach 1846-1915 zbiegały się granice trzech europejskich mocarstw: Prus, Austrii i Rosji. Granicę stanowiły rzeki: Biała Przemsza, Czarna Przemsza i Przemsza. Koniec szlaku rowerowego Dawnego Pogranicza oznaczonego kolorem czerwonym znajduje się na dawnych terenach Rosji, za prawym brzegiem były Prusy (obecnie Mysłowice), a za lewym brzegiem Austria (obecnie jeszcze przez kilkaset metrów Sosnowiec a dalej Jaworzno). Kiedyś miejsce to było jedną z największych atrakcji turystycznych na Śląsku i Zagłębiu oraz jednym z ważniejszych punktów w tej części Europy. Obecnie znajduje się tutaj obelisk pamięci oraz altanka z miejscem na grilla, ławkami i stojakami rowerowymi.

CIEKAWE MIEJSCA NA SZLAKU:

  • Park Miejski im. Jacka Kuronia
  • Kościół NMP Częstochowskiej
  • Stadion AKS Niwka
  • Trójkąt Trzech Cesarzy

 

GALERIA

 

 

Zobacz trasy rowerowe z Sosnowca.

 

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com