Folga na Zakolu – szlak niebieski centralny
Centralny szlak rowerowy „Folga na Zakolu” ma 39km i prowadzi z miejscowości Rudniki przez gminę Mykanów i Kruszyna do Kłomnic. Oznakowany jest kolorem niebieskim i jest łatwy, dlatego poradzą sobie z nim rodziny z dziećmi oraz początkujący rowerzyści. Szlak jest spokojny i bezpieczny, więc może być dobrą propozycją na leniwe weekendowe rowerowanie.
Szlak „Folga na Zakolu” powstał w ramach projektu TRASA, który realizowany jest przez 5 lokalnych grup działania subregionu północnego i centralnego województwa śląskiego: Stowarzyszenie „Razem na wyżyny”, LGD „Zielony Wierzchołek Śląska”, LGD „Bractwo Kuźnic”, LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”, LGD „Brynica to nie granica”.
Głównym celem projektu jest promowanie turystyki rowerowej jako aktywnego sposobu na wypoczynek oraz odkrycie najciekawszych atrakcji historycznych, kulturowych i przyrodniczych danego regionu. W ramach projektu oznakuje się prawie 600km szlaków rowerowych, powstały Miejsca Odpoczynku Rowerzystów (MOR), tablice informacyjne, urządzenia edukacyjne, mini stacje naprawy rowerów oraz ławki solarne.
„Folga na Zakolu” składa się z 2 szlaków głównych: czerwonego wschód-zachód i niebieskiego centralnego oraz 5 szlaków łącznikowych oznakowanych kolorem czarnym. Za powstanie i utrzymanie szlaku odpowiedzialne jest Stowarzyszenie „Razem na wyżyny”.
Długość: 39km
Początek: Rudniki
Koniec: Kłomnice
Przebieg szlaku:
Rudniki – Kościelec (3,5km) – Łochynia (8km) – Borowno (11km) – Kruszyna (15km) – Widzów (22km) – Zawada (29km) – Pacierzów (33km) – Kłomnice
Data przejazdu: 20.08.2023
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Oznakowanie czerwonego szlaku jest bardzo dobre. Rowerzyści prowadzeni są jak po sznurku, a kierunek jazdy wyznaczają znaki R-1. Dodatkowo pojawiają się znaki R-3 z informacją o odległościach do kolejnych miejscowości, miejsc odpoczynkowych czy atrakcji turystycznych. Na szlaku znajdują się również tablice informacyjne, a na nich mapa regionu z naniesionymi szlakami rowerowymi oraz ważnymi miejscami.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Trasa niebieskiego szlaku prowadzi głównie po asfaltowych drogach publicznych. Są to drogi lokalne z małym ruchem samochodowym, może pomijając odcinek Rudniki – Kościelec, gdzie samochodów jest nieco więcej. Niestety brakuje dobrych dróg rowerowych, ale ciąg pieszo-rowerowy pojawia się w Kościelcu. Szkoda, że to mocno falująca droga z kostki.
Mocnym rozczarowaniem były natomiast drogi terenowe. Gruntowa i mało przyjazna rowerzystom droga gruntowa między lasem a polami z Madalina do Łochyni jest najgorszym odcinkiem szlaku. Na szczęście ten ponad kilometrowy odcinek można łatwo ominąć, dzięki czemu szlak może być przejezdny również dla rowerów szosowych.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0,6km (1,5%)
– utwardzona: 0,6km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 35,9km (94%)
Droga szutrowa: 0,5km (1%)
Droga gruntowa: 1,2km (3%)
Inna: 0,2km (0,5%) – kładka
DOJAZD
Niebieski szlak centralny „Folga na Zakolu” jest dużo prostszy do zaplanowania pod względem logistycznym niż szlak czerwony. W obu końcowych miejscowościach (Rudniki i Kłomnice) znajdują się dworce kolejowe, na których zatrzymują się pociągi regionalne z Częstochowy.
Jeśli chcielibyście dojechać samochodem to można go zostawić na parkingu w Rudnikach lub Kłomnicach. Po skończonej trasie do auta będziecie mieć ok. 14km jadąc przez Rzerzęczyce i Kuchary lub 10km, jadąc DK91.
CIEKAWE MIEJSCA
RUDNIKI – KAMIENIOŁOM LIPÓWKA I LOTNISKO
Rudniki to miejscowość związana z przemysłem wapienniczym, cementowym i chemicznym. Tuż przy dworcu PKP, czyli na starcie szlaku, znajduje się kamieniołom Lipówka. Eksploatacja kamienia była prowadzona od XIX wieku do roku 1989. Dziś po jego obszarze prowadzi 2-kilometrowa przyrodnicza ścieżka dydaktyczna „Kopalnia przywrócona naturze”.
Rudniki znane są również z lotniska założonego przez Niemców w czasie II wojny światowej. Od 1957 roku działa na nim Aeroklub Częstochowski. Rozgrywane są tutaj różnego rodzaju zawody, a także organizowane imprezy lotnicze. Na terenie lotniska znajduje się plac zabaw. Można tam dojechać z Kościelca ulicą Jana Pawła II.
ZBIORNIK MADALIN
Mały zbiornik wodny idealny na chwilę relaksu podczas wycieczki rowerowej. Znajduje się na granicy gmin Rędziny i Mykanów.
BOROWNO – PAŁAC I KOŚCIÓŁ ŚW. WAWRZYŃCA
W Borownie na uwagę zasługuję późnobarokowy pałac wzniesiony w 1790 roku. Początkowo należał do rodziny Skarbków, a później mieszkali w nim Karpińscy i Michalscy, a także spowinowaceni z nimi Reszkowie. Na początku XX wieku właścicielem został Karol Skarbek, który szybko doprowadził majątek do upadku, przez co jeszcze przed I wojną światową został zlicytowany. Po II wojnie światowej majątek w Borownie został upaństwowiony. Dziś stanowi własność prywatną i nie jest dostępny do zwiedzania.
W centrum Borowna znajduje się kościół św. Wawrzyńca wzniesiony w połowie XIX wieku.
KRUSZYNA – KOŚCIÓŁ I PAŁAC DANHOFFÓW
Kruszyna znana jest przede wszystkim z wczesnobarokowego pałacu wybudowanego w latach 1630-32 przez wojewodę sieradzkiego Kacpra Denhoffa. Nakazał on również budowę okazałej oranżerii oraz prawdopodobnie pierwszego w Polsce prywatnego budynku teatralnego. Innymi zasłużonymi właścicielami pałacu byli Lubomirscy, którzy w wyniku zaniedbań kilku poprzednich właścicieli, wyremontowali pałac oraz doprowadzili do jego rozkwitu. Dziś pałac znajduje się w rękach prywatnych i nie jest dostępny dla zwiedzających.
Rodzina Denhoffów ufundowała Ciekawym miejscem związanym z rodziną Denhoffów jest kolumna, która stoi na polu przy drodze między Borownem a Kruszyną.
W Kruszynie warto też dokładniej przyjrzeć się kościołowi św. Macieja. Stanowi on jeden z ciekawszych pod względem formy i dekoracji architektonicznej przykładów architektury sakralnej XVII wieku.
STADNINA KONI WIDZÓW
Stadninę koni w Widzowie założyli w XIX wieku książęta Lubomirscy, którzy byli właścicielami Kruszyny. Hodowano tu konie pełnej krwi angielskiej. Dziś stadnina nosi nazwę Tyszko Horses i może pochwalić się licznymi zwycięstwami na polskich i europejskich torach. Jest to jeden z ważniejszych ośrodków na hodowlanej i jeździeckiej mapie Polski.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na szlaku jest 7 miejsc odpoczynkowych przyjaznych rowerzystom. 6 z nich jest zadaszonych. Na 3 z nich znajdują się ławki solarne z samoobsługową stacją napraw rowerów. Wiaty często postawione są w towarzystwie placów zabaw i siłowni na świeżym powietrzu. MORy zdecydowanie są mocną stroną „Folgi na Zakolu”.
Innym dobrym miejscem na odpoczynek może być zbiornik Madalinka.
SZLAKI ROWEROWE
„Folga na Zakolu” to nie tylko niebieski centralny szlak rowerowy, ale także czerwony szlak wschód-zachód. Łączą się one na odcinku Borowno – Kruszyna oraz w Kłomnicach. Poza tym są 4 szlaki łącznikowe:
- Kłomnice – PKP Jacków
- Zdrowa – Nieznanice – Witkowice
- Kruszyna – Łęg
- Zawada – Gidle
ZOBACZ TAKŻE
Folga na Zakolu – szlak czerwony wschód-zachód
„Folga na Zakolu” to nowy szlak na rowerowej mapie województwa śląskiego. Czerwona trasa ze wschodu (Cielętniki) na zachód (Mokra) liczy 87km i przebiega przez północną część powiatu częstochowskiego.