Pętla Rybnicka

Pętla Rybnicka

Pętla Rybnicka

Pętla Rybnicka to szlak rowerowy oznaczony kolorem niebieskim, który wytyczony jest w północnej części Rybnika. Biegnie przez rozległe kompleksy leśne, okrąża jezioro Rybnickie oraz prowadzi wzdłuż rzeki Rudy, łącząc najważniejsze ośrodki rekreacyjne miasta. Szlak nie jest trudny, ale dużo ilość dróg leśnych sprawia, że poleciłbym go raczej średniozaawansowanym rowerzystom. Zalecany rower na nieco szerszych oponach, który poradzi sobie w terenie. Szlak jest również ciekawą propozycją na wycieczkę rowerową z dzieckiem.

Długość: 36km
Początek: Rybnickie Błonia
Koniec: Rybnickie Błonia

 

MAPA

Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :) Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

blok reklamowy

 

.

OZNAKOWANIE

Szlak oznakowany jest kolorem niebieskim. Kierunek jazdy wyznaczają znaki typu R1, które w większości namalowane są na drzewach lub słupach. Prócz nich spotkać można tablice informacyjne z mapą szlaków rowerowych w Rybników oraz znaki typu R3, które informują o odległościach do kolejnych punktów. Niestety znaki te są już dość stare i większość z nich jest mało czytelna. Niemniej jednak całościowo oznakowanie szlaku jest dobre i nie powinniście mieć problemów z nawigacją.

.

DROGI I NAWIERZCHNIE

Większość trasy prowadzi po drogach gruntowych, dlatego do przejechania tego szlaku lepiej sprawdzi się rower na nieco szerszych oponach, np. crossowy, górski, gravel czy trekking.

Pętla Rybnicka jest również całkiem bezpieczna! Około 15% trasy prowadzi po drogach publicznych, ale tylko 7% (ok. 2,5km) stanowią drogi, gdzie może pojawić się nieco większy ruch samochodowy (Ochojec i Kamień).

Generalnie szlak prowadzi po wygodnych dla rowerzystów drogach, ale jak to zwykle bywa pojawiają się odcinki słabe. Najgorszy pod względem nawierzchni jest 400-metrowy fragment brukowej drogi między stawami w dzielnicy Grabownia. Najlepszym odcinkiem jest znakomita droga rowerowa wzdłuż jeziora Rybnickiego.

UWAGA! Wstęp na zaporę zbiornika Rybnickiego dozwolony jest tylko w okresie od 1. kwietnia do 31. października. Gdy będzie zamknięta należy objechać ulicą Stalową i Cisową.

Wydzielona infrastruktura rowerowa: 3,4km (9%)
   – utwardzona: 2,4km
   – nieutwardzona: 1km
Droga publiczna asfaltowa: 4km (11%)
Droga szutrowa: 3,1km (9%)
Droga gruntowa: 21,2km (58%)
Inna: 4,6km (13%) – chodnik, płyty betonowe, kostka brukowa

 

.

DOJAZD

Szlak przebiega w pobliżu dworca kolejowego Rybnik Paruszowiec (ok. 400m), na którym zatrzymują się pociągi Kolei Śląskich. Jeśli natomiast chcielibyście dojechać samochodem to można go zostawić na jednym z wielu parkingów przy szlaku: na rybnickich błoniach, przy tężni, przy jeziorze Rybnickim a także w dzielnicy Ochojec przy kościele lub przy kąpielisku w Kamieniu.

.

CIEKAWE MIEJSCA

TĘŻNIA SOLANKOWA

Tężnia mieści się w dzielnicy Paruszowiec i zobaczycie ją już po kilometrze jazdy. Znajduje się w pobliżu stawu z wielkim molo i otoczona jest zielenią. Prócz zdrowotnych inhalacji można także zrelaksować się przy grach planszowych na przeznaczonych do nich stołach lub przy lekturze, wypożyczonej ze stojącej nieopodal biblioteczki plenerowej. Dla dzieci dużą atrakcją będzie park linowy znajdujący się tuż obok.

PARK RUDA

Przy trasie znajduje się pomnik upamiętniający więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, a także groby pacjentów szpitala psychiatrycznego, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

JEZIORO RYBNICKIE

Powstanie zbiornika w wyniku spiętrzania się wód z rzeki Rudy, było ściśle powiązane z budową elektrowni węglowej. W grudniu 1971 roku ukończono inwestycję, a w kolejnym roku woda ze zbiornika mogła pełnić jedną ze swoich funkcji, czyli chłodzenie turbin elektrowni. Tak ciągle podgrzewana woda wracała do jeziora, w skutek tego zbiornik nie zamarza w zimie, natomiast od kwietnia do października temperatura nie spada w nim poniżej 15 stopni.

Jezioro Rybnickie, co dla nas bardzo istotne, pełni także funkcję rekreacyjną. Wzdłuż jeziora biegnie ponad 4-kilometrowa droga rowerowa o doskonałej asfaltowej nawierzchni, która pełna jest miłośników dwóch kółek. Jezioro jest również idealnym miejscem do wędkowania. To tutaj wędkarze wyłowili ponad 100-kilogramowego suma, który miał długość ponad 2,5 metra, a także rekordowego karpia i tołpygę. W 2010 roku wyłowiono nawet piranię. Zbiornik Rybnicki przyciąga także amatorów sportów wodnych. Uprawiane jest kajakarstwo, żeglarstwo oraz windsurfing. Nad jeziorem można wypożyczyć sprzęt wodny, istnieją również kluby żeglarskie, a sezon jest tutaj najdłuższy w Polsce.

UWAGA! Wstęp na zaporę zbiornika Rybnickiego dozwolony jest tylko w okresie od 1. kwietnia do 31. października.

ZALEW GZEL I ZALEW PNIOWIEC

Pniowiec przeszedł w ostatnim czasie spore zmiany. Powstała ścieżka pieszo-rowerowa, miejsca do grillowania, nowe stanowiska wędkarskie, tablice edukacyjne oraz kąpielisko i punkty gastronomiczne. Miejsce tętni życiem! Zalew Gzel jest natomiast bardziej dziki i spokojny.

KĄPIELISKO KAMIEŃ

Podobnie jak Pniowiec, tak i kąpielisko w Kamieniu zostało odnowione. Oprócz stawu ze strzeżonym kąpieliskiem i plażą, znajduje się tu jeszcze plac zabaw, pumptrack, boiska oraz punkty gastronomiczne.

POLANA KANETOWIEC

Znajdujące się w lesie miejsce odpoczynkowe przy skrzyżowaniu szlaków rowerowych. Jest duża altana, miejsce na ognisko, stolik z ławkami, a także kamienie upamiętniające Oskara Michalika i harcmistrza Zbigniewa Kota.

GŁAZ OSKARA MICHALIKA

Znajduje się około 400 metrów od szlaku. To pomnik przyrody nieożywionej i największy głaz narzutowy, który znajduje się na Płaskowyżu Rybnickim. Odkrył go Oskar Michalik podczas grzybobrania w 1995 roku. Jego obwód wynosi 760cm, szerokość 180cm i długość 285cm.

.

MIEJSCA ODPOCZYNKOWE

Jest gdzie odpocząć przemierzając Rybnik niebieskim szlakiem rowerowym. Miejsce odpoczynkowe, które najbardziej mnie zachwyciło to Polana Kanetowiec, znajdująca się w środku lasu. Jest tam miejsce na ognisko, stół z ławkami oraz duża altana.

Wiaty odpoczynkowe znajdują się także przy torze rolkowym na rybnickich błoniach oraz w lesie przy ścieżce rowerowej wzdłuż Rudy (obok plac zabaw). Poza tym jest sporo ławek oraz tężnia, w której odpoczynek można połączyć z inhalacją solankową.

.

SZLAKI ROWEROWE

Pętla Rybnicka częściowo pokrywa się i przecina z wieloma innymi rybnickim szlakami rowerowymi:

  • Czarny szlak rowerowy im. Jana Pawła II (nr 287)
  • Czerwony szlak rowerowy im. Oskara Michalika (nr 294)
  • Zielony szlak rowerowy nr 10: Rybnik – Żory
  • Zielony szlak rowerowy nr 297: Szczejkowice – Rybnik Stodoły
  • Żółty szlak rowerowy nr 2: Katowice – Głubczyce

.

GALERIA:

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com