Zielony szlak rowerowy nr 150 w Tychach

Zielony szlak rowerowy nr 150 w Tychach

Zielony szlak rowerowy nr 150 w Tychach

Początek: Czułów
Koniec: Cielmice
Odległość: 14km

Tychy: Czułów – Śródmieście – Cielmice

MAPA

Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR

Chcesz pobrać plik GPX lub wydrukować mapę? Sprawdź jak to zrobić:
Mapy Google – jak korzystać

 

 

 

ZIELONY SZLAK ROWEROWY NR 150 W TYCHACH

 

Zielony szlak rowerowy w Tychach (nr 150) zaczyna się w Czułowie, niedaleko połączenia się ul. Katowickiej i drogi krajowej nr 86. W tym miejscu mają swój koniec inne tyskie szlaki rowerowe: czarny nr 150d i żółty nr 105. Jedziemy wąską wyjeżdżoną przez rowerzystów szutrową ścieżką wzdłuż ul. Katowickiej aż do boisk MOSIRu. Wjeżdżamy na drogę rowerową i jedziemy między osiedlem robotniczym „Osada” a zakładem celulozy i papieru, dla którego to osiedle powstało. Następnie szlak prowadzi wzdłuż lasu i mijamy łowisko na stawie Drobowizna.

Żółty szlak rowerowy odbija w lewo, ciągiem pieszo-rowerowym, a potem drogą rowerową przy której stoi pomnik Bohaterom Powstań Śląskich. Pierwotnie pomnik w tym miejscu powstał w 1937 roku, ale został zniszczony w trakcie II Wojny Światowej. Obecny powstał w 2009 roku dzięki staraniom mieszkańców Czułowa.

Zielony szlak rowerowy drogami rowerowymi i ciągami pieszo-rowerowymi doprowadza nas do Browaru Tyskiego. Należący on do Kompanii Piwowarskiej i jest największym w Polsce browarem przemysłowym. Tradycyjnie już za datę powstania Tyskich Browarów Książęcych przyjmuje się rok 1629, z tego roku pochodzi bowiem pierwszy oficjalny spis majątku browaru. W rzeczywistości jednak Tyskie jest, co najmniej 16 lat starsze. Potwierdza to roczna księga dochodów, która pochodzi z 1613 roku. Na terenie browaru znajduje się także muzeum.

Jedziemy wzdłuż jednej z głównych tyskich ulic – Bielskiej. Po lewej stronie za zabudowaniami widać część Stadionu Miejskiego, na którym swoje mecze rozgrywa drużyna piłkarska GKS Tychy. Na rondzie Polonia skręcamy na kiepskiej jakości drogi rowerowe wzdłuż ul. Jana Pawła II. W rzeczywistości jedziemy po chodniku, bo linie oddzielające pieszych i rowerzystów już praktycznie nie istnieją. Na rondzie Olimpijskim pojawiają się dodatkowo oznakowania niebieskiego szlaku rowerowego. Razem z nim wjeżdżamy na jezdnię i mijamy pięknie wyglądający Kościół pw Św. Franciszka i Św. Klary.

Obok placu zabaw i siłowni na świeżym powietrzu dojeżdżamy do ul. Piłsudskiego, przy której znajduje się punkt naprawy roweru. Przejeżdżamy pod wiaduktem drogi S1 i wjeżdżamy na tereny przemysłowe. Znajduje się tutaj masa firm, w których zatrudnienie znajdują tysiące Tyszan. Zielony szlak rowerowy nr 150 daje możliwość bezpiecznego dotarcia do pracy, bo po drogach rowerowych, wzdłuż głównych dróg w Tychach. Szlak kończy się za oczyszczalnią ścieków tuż przy granicy z Bieruniem.

CIEKAWE MIEJSCA NA SZLAKU:

  • Osiedle robotnicze „Osada”
  • Zakład celulozy i papieru
  • Staw Drobowizna
  • Pomnik Bohaterom Powstań Śląskich
  • Browar Tyski
  • Stadion Miejski
  • Kościół pw Św. Franciszka i Św. Klary

 

GALERIA

 


PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

BOOKINGBooking.com