Przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów

Przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów

Przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów

Każdy wyjeżdżający na drogę musi znać i przestrzegać wszystkich przepisów, również tyczy się to rowerzystów. Rowerzyści są pełnoprawnymi użytkownikami ruchu drogowego, obowiązuje ich większość tych samych zasad, co kierowcę samochodu.

 

KTO MOŻE JEŹDZIĆ ROWEREM

Przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów mówią, że rowerem może jeździć każdy! Należy jednak pamiętać o ograniczeniach w zależności od wieku.

 • do 7 lat – dzieci mogą być przewożone wyłącznie w fotelikach przymocowanych do roweru lub przyczepkach rowerowych
 • do 10 lat – można jeździć na rowerze pod opieką dorosłych, należy pamiętać jednak, że dziecko do lat 10 jeżdżące na rowerze jest traktowane jako pieszy i może jeździć jedynie po chodniku
 • od 10 lat – można jeździć po drogach publicznych jedynie po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego na kartę rowerową
 • od 18 lat – każdy może jeździć po drogach publicznych, karta rowerowa już nie jest potrzebna, mimo to trzeba zapoznać się z przepisami ruchu drogowego.

 

WYPOSAŻENIE ROWERU

Zadbajmy o to aby nasz rower był sprawny i prawidłowo wyposażony. Dzięki temu poprawi się nasz komfort i bezpieczeństwo jazdy. Rower powinien być wyposażony w odpowiednie oświetlenie. Z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej. Z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej. Podczas dnia nie trzeba jeździć z włączonymi światłami, wystarczy tylko czerwony odblask z tyłu roweru. Natomiast gdy zapada zmrok, pogarsza się widoczność (np. mgła) lub wjeżdżamy do tunelu musimy dodatkowo włączyć światło przednie i tylne. Lampki te mogą świecić ciągłym światłem lub migać. Nie jest konieczne i nikt od nas tego nie będzie wymagał, ale dla bezpieczeństwa można też wyposażyć się w dodatkowe odblaski czy kamizelkę odblaskową.

Poza oświetleniem Wasze rowery muszą być wyposażone w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

GDZIE MOŻNA JEŹDZIĆ ROWEREM

Kierujący rowerem jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. Gdy dróg dla rowerów nie ma, wtedy rowerzysta w pierwszej kolejności powinien korzystać z pobocza. Dopiero w ostateczności, gdy nie ma dróg rowerowych i nie można skorzystać z pobocza, możliwa jest jazda ulicą. Oczywiście obowiązuje nas ruch prawostronny i konieczność jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Rowerzysta może wyprzedzać wolno jadące pojazdy np. stojące w korku, zarówno z lewej, jak i z prawej strony. Kierowca roweru zamiar zmiany kierunku jazdy i wyprzedzania musi sygnalizować w wyraźny sposób, np. ręką.

Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu lub w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Jazda po chodniku jest zabroniona! Można z niego skorzystać tylko w trzech wyjątkowych przypadkach:

 1. Rowerzysta opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem do lat 10.
 2. Chodnik ma szerokość co najmniej 2 metrów, nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, a ruch na jezdni dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h.
 3. Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (np. śnieg, gęsta mgła, silny wiatr, ulewa)

Korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący ma obowiązek zachować szczególną ostrożność – pierwszeństwo mają zawsze piesi!

Na drogach rowerowych można poruszać się rowerem z maksymalnie taką prędkością jaka jest dopuszczalna na jezdni obok.

ZAKAZY DLA ROWERZYSTÓW

Kierującemu rowerem zabrania się:

 • jeździć po autostradzie i drodze ekspresowej – mandat karny 250zł
 • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach – mandat karny 50zł
 • jazda po chodniku – mandat karny 50zł
 • jazda bez oświetlenia wieczorem i nocą – mandat karny 100zł
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściu dla pieszych – mandat karny 350zł
 • czepiania się pojazdów – mandat karny 100zł
 • przejazdu przez przejście dla pieszych – mandat karny 100zł
 • korzystania w trakcie jazdy z telefonu wymagającego trzymania w ręce – mandat karny 200zł
 • jazdy w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu
  • 0,2 – 0,5 promila – mandat karny 300-500zł
  • powyżej 0,5 promila – mandat karny 500zł

 

Jazda na rowerze to prawdziwa przyjemność! Jeśli do tego zadbamy o dobre wyposażenie roweru oraz wysoki poziom wiedzy o przepisach ruchu drogowego, jazda na rowerze będzie nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna.

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com