Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych
Szlak turystyczno-rekreacyjny, który zachwyca pięknymi panoramami Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ma długość 27,5km i oznakowany jest kolorem żółtym. Mimo że szlak jest krótki to jest przeznaczony raczej dla średniozaawansowanych rowerzystów, ze względu na podjazdy i nieutwardzone, dość piaszczyste odcinki leśne. Wymagany rower na szerszych oponach, np. górski, crossowy, trekkingowy, gravel. Szlak może być ciekawą propozycją na wycieczkę z obytymi na rowerze dziećmi, gdyż na trasie znajdują się zagrody agroturystyczne z programem edukacyjnym dla dzieci, rodzin i grup.
Szlak ma charakter liniowy, ale tylko 6km brakuje aby zamknąć go pętlą. Jego trasa przebiega przez jurajskie wsie znajdujące się w gminie Poraj i Żarki w powiecie myszkowskim: Poraj, Dębowiec, Choroń, Zaborze, Suliszowice, Jaroszów, Przybynów, Ostrów i Masłońskie.
Długość: 27,5km
Początek: Dworzec PKP Poraj
Koniec: Dworzec PKP Masłońskie Natalin
Data przejazdu: 06.03.2022
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem żółtym, ale jest ono bardzo niekompletne, dlatego koniecznie zgrajcie sobie ślad w postaci pliku GPX. Znaki występują w formie nowych tabliczek i częściej w formie malowanej na drzewach i słupach. Część oznakowania jest niestety stara i słabo widoczna. Brakuje także znaków typu R3 z kilometrażem do najbliższych miejscowości lub atrakcji oraz tablic informacyjnych z mapą szlaku.
Przed Dębowcem Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych na długości ok. 100 metrów łączy się ze Szlakiem Przełomu Warty. Oba te szlaki oznakowane są kolorem żółtym! Niestety nie ma tam tablicy z mapą obu szlaków, więc uważajcie. Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych skręca w prawo do wsi Dębowiec, a Szlak Przełomu Warty prowadzi dalej prosto w las.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Na trasie zdecydowanie dominują asfaltowe drogi publiczne, ale są one mało ruchliwe. Najlepszym fragmentem szlaku jest zdecydowanie odcinek między Suliszowicami a Jaroszowem. Jedzie się tam doskonałą i malowniczo poprowadzoną drogą rowerową, która jest fragmentem trasy rowerowej nr 17. Niestety nie brakuje odcinków piaszczystych. Najgorszy fragment znajduje się w lesie między Porajem a Dębowcem na ok. trzecim kilometrze szlaku. Natomiast w lesie między Przybynowem a Ostrowem (ok. 23km) teren jest podmokły, więc po deszczu może być kompletnie nieprzejezdny. Jeszcze jednym słabym i niebezpiecznym odcinkiem jest zjazd ul. Spadową w Przybynowie. Nachylenie jest spore, a pod kołami płyty betonowe.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 2,2km (8%)
– utwardzona: 2,2km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 15,8km (57%)
Droga szutrowa: 1,6km (6%)
Droga gruntowa: 7,6km (28%)
Inna: 0,3km (1%) – płyty betonowe
DOJAZD
Miejscem startu i mety szlaku są dworce kolejowe, więc najlepszą opcją dojazdu jest pociąg. Dość często kursują tutaj pociągi Kolei Śląskich linii S1 (Gliwice – Katowice – Częstochowa) oraz S41 (Tychy – Katowice – Częstochowa).
Jeśli jednak chcielibyście dojechać samochodem to można go zostawić na parkingu przy dworcu PKP w Poraju. Wtedy aby wrócić do auta należy doliczyć do trasy niecałe 6km, przy okazji oglądając zalew Porajski.
CIEKAWE MIEJSCA
Na trasie szlaku jest kilka atrakcji, które może nie należą do najpopularniejszych w województwie, ale zdecydowanie warto się przy nich zatrzymać.
ALEJA LIPOWA
Długi na niemal 600 metrów szpaler drzew lipowych, z których najstarsze mają 230 lat! Znajduje się w Choroniu i jest pomnikiem przyrody. Obok jest zadaszone miejsce odpoczynkowe z ławkami i stolikiem.
KAMIENIOŁOM I RUINY WAPIENNIKA W CHORONIU
Przy drodze ze wsi Dębowiec do wsi Choroń znajdują się ruiny dwóch wapienników. Oddalone są one od siebie o ok. 500m. Pierwszy znajduje się po prawej stronie w kamieniołomie „Gawrona”, drugi po lewej w kamieniołomie „Koniecznego” i oba widoczne są z dogi. Kamieniołomy należały do majątku dworskiego i były eksploatowane do lat 50. ubiegłego wieku.
GÓRA HAJDUCZKA ZABORZE
Wysokie na 392 metry wzniesienie z dwoma jaskiniami: Jaskinia Lisia w Hajduczce i Schronisko w Zaborzu.
STUDNIA W JAROSZOWIE
Studnia gromadzka zaopatrywała mieszkańców Jaroszowa w wodę od 1908 do 1984 roku, czyli do momentu wybudowania we wsi wodociągu. Początkowo miała głębokość 43 metrów, ale ze względu na często zmieniający się poziom wód pogłębiono ją w 1950 roku do 85 metrów. Dzisiaj studnia jest pięknie odnowiona. Obudowaną ją kamieniem wapiennym i zadaszono, a o jej ciekawej historii przypomina tablica informacyjna, która warto przeczytać.
EDUKACYJNE ZAGRODY AGROTURYSTYCZNE
Wielka atrakcją gospodarstwa agroturystycznego „Pod Skałką” w Przybynowie jest Miniskansen Wsi Jurajskiej z drewnianą chatą i kuźnią z przełomu XIX i XX wieku z oryginalnym wyposażeniem oraz zwierzyniec z kangurem, alpaką, wielbłądem, lamami i wieloma innymi.
„Maciejówka” w Ostrowie oferuje warsztaty i programy edukacyjne dotyczące zwierząt i zajęć gospodarskich. Poprzez pomoce dydaktyczne i praktyczny kontakt z tymi zwierzętami, pokazują proces produkcji zbóż, siewu, zbioru i przetwarzania oraz uzyskania końcowego produktu np. chleba i pierogów.
W „Koziej Zagrodzie” w Ostrowie można zobaczyć kozią rodzinkę, dowiedzieć się, jak należy się obchodzić z tymi zwierzętami i jak się je karmi. Gospodarze trudnią się sprzedażą koziego mleka i wyrabiają przeróżne sery. Na miejscu można obejrzeć także wystawę starych maszyny rolniczych.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na rowerowym Szlaku Edukacyjnych Zagród Edukacyjnych znajdują się 3 wiaty odpoczynkowe. W Choroniu przy Alei Lipowej (6km), piękny i nowy MOR przy drodze rowerowej między Suliszowicami a Jaroszowem (16km) oraz przy lesie za Jaroszowem (18km).
SZLAKI ROWEROWE
Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych łączy się z kilkoma innymi szlakami rowerowymi Jury Krakowsko-Częstochowskiej:
- Szlak Przełomu Warty – żółty
- Szlak rowerowy Zygmunta Krasińskiego: Częstochowa – Myszków
- Szlak Dębowcówka z Częstochowy do Dębowca – niebieski
- Szlak im. Kacpra Karlińskiego z Olsztyna do Złotego Potoku – niebieski
- Trasa rowerowa nr 17