Szlak Przełomu Warty: Częstochowa – Mstów
Szlak Przełomu Warty oznakowany jest kolorem żółtym i liczy 32km długości. Trasa rozpoczyna się w częstochowskiej dzielnicy Błeszno, a końcowy punk znajduje się na rynku w Mstowie. Szlak jest ciekawy, malowniczy i będzie dobrą propozycją raczej dla średniozaawansowanych rowerzystów. To ze względu na niektóre dość ciężkie odcinki terenowe oraz pagórkowate tereny między Kusiętami a Mstowem.
Szlak prowadzi wzdłuż Warty tylko przez 1/3 jego długości i tylko 2 razy można zobaczyć rzekę, więc nazwa jest nieco na wyrost. Szkoda również, że nie jest ułożony w formie pętli, co znacznie ułatwiłoby logistykę wyjazdu. Do Częstochowy wrócić można czarnym szlakiem rowerowym z Wancerzowa wzdłuż Warty.
Długość: 32km
Początek: Błeszno, Częstochowa
Koniec: Rynek, Mstów
Przebieg szlaku:
Częstochowa – Słowik (2km) – Korwinów (3,5km) – Zawodzie (5,5km) – Osiny (10,5km) – Dębowiec (14,5km) – Olsztyn (21km) – Kusięta (23km) – Małusy Małe (28km) – Mstów
Data przejazdu: 02.09.2022
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak Przełomu Warty oznakowany jest kolorem żółtym. Kierunek wyznaczają znaki typu R-1 w formie nowych tabliczek oraz malunków na drzewach. Nawigację ułatwiają znaki R-3, informujące o odległościach do kolejnych miejscowości. Niestety brakuje tablic informacyjnych z mapą szlaku oraz opisem atrakcji.
Oznakowanie nie jest pełne i istnieją fragmenty, gdzie go po prostu brakuje. Są to Osiny oraz Olsztyn. Cieszy natomiast widocznie oznakowane miejsce początku i końca szlaku.
Przed Dębowcem Szlak Przełomu Warty na długości ok. 100 metrów łączy się ze Szlakiem Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych. Oba te szlaki oznakowane są kolorem żółtym! Niestety nie ma tam tablicy z mapą obu szlaków, więc uważajcie. Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych skręca w prawo do wsi Dębowiec, a Szlak Przełomu Warty prowadzi dalej prosto w las.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Na szlaku zdecydowanie przeważają asfaltowe drogi publiczne o charakterze lokalnym, czyli z małym ruchem samochodowym. Prócz nich pojawia się również dużo terenu (łącznie 31%) w postaci dróg szutrowych i gruntowych. Niestety za Zawodziem, między jeziorkami Piachy i Samul jest 900-metrowy bardzo piaszczysty odcinek leśny. Może on sprawić trudności rowerzystom na węższych oponach. To najgorszy odcinek na cały szlaku wraz z 300-metrowych fragmentem po DK46 na początku trasy. Ciężko wybrać najlepszy odcinek. Bardzo dobrze mi się jechało drogą rowerową wzdłuż Sokolich Gór, a także spokojnymi i malowniczymi asfaltami między Kusiętami a Mstowem.
Na szlaku najlepiej sprawdzą się rowery crossowe lub gravel.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 1,8km (6%)
– utwardzona: 1,8km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 20,1km (63%)
Droga szutrowa: 5,5km (17%)
Droga gruntowa: 3,4km (11%)
Inna: 0,9km (3%) – piach
DOJAZD
Na szlak dojechać można pociągiem, a najbliższe stacje to Kusięta (tuż przy szlaku), Korwinów, Poraj (ok. 2,5km od szlaku) oraz Częstochowa Raków (ok. 7km od szlaku). Parkingi znajdują się przy DK46 między Częstochową a Olsztynem, przy szkole w Słowiku, ul. Okólna w Korwinowie, przy Sokolich Górach w Olsztynie.
CIEKAWE MIEJSCA
SOKOLE GÓRY
Rezerwat przyrody położony między Olsztynem, Zrębicami i Biskupicami na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Tworzą go wzgórza wapienne z licznymi jaskiniami i schroniskami, które wykorzystywane są przez liczne gatunki nietoperzy jako miejsce hibernacji. Przez rezerwat przyrody Sokole Gór przebiegają szlaki piesze, m.in. czerwony Szlak Orlich Gniazd, żółty Szlak Olsztyński i zielony szlak dróżki św. Idziego.
GÓRA BIAKŁO
Charakterystyczne wzgórze ostańcowe w Olsztynie, ze względu na żelazny krzyż na szczycie, a także układ skał szczytowych, przypominający tatrzański odpowiednik. Biakło zwane jest jurajskim Małym Giewontem. Góra ma tylko 341 metrów wysokości, co dla rowerzysty jest dużą zaletą, bo szybko można wejść na szczyt i podziwiać zapierające dech w piersiach widoki!
ZAMEK W OLSZTYNIE
Średniowieczna warownia pełniła swego czasu funkcję obronną, ale również była więzieniem królewskim, w którym przebywał m.in. spiskujący przeciwko królowi Maćko Borkowica. Występki tego młodego szlachcica tak rozwścieczyły króla, że kazał on zamknąć go w podziemnych lochach, gdzie przez 40 dni konał w wielkich mękach! Według legendy duch nigdy nie opuścił tego miejsca i ponoć do dziś słychać jęki i brzęk kajdan dochodzący spod wieży zamkowej.
MIEJSCE STRACEŃ I CMENTARZ W OLSZTYNIE
Cmentarz wojenny przy drodze do Kusiąt, na którym w 18 mogiłach spoczywa 1968 ofiar hitlerowskiego terroru. Na terenie cmentarza stoi kamienny pomnik przedstawiający scenę pożegnania ludzi idących na śmierć.
GÓRY TOWARNE
Użytek ekologiczny składający się dwóch wzgórz: Górny Towarne Duże i Małe, w pobliżu wsi Kusięta. Znajdują się w nich jaskinie, a wśród nich 170-metrowa Jaskinia Towarna, zwana też Niedźwiedzią, gdyż w okresie międzywojennym znaleziono w niej kości niedźwiedzia jaskiniowego oraz ślady bytowania ludzi pierwotnych. Z Gór Towarnych rozpościera się fantastyczny widok na okolicę.
MSTÓW
Mstów jest to jedna z najstarszych miejscowości w tej części historycznej Małopolski. Centralnym punktem miasta jest rynek, na którym znajduje się koniec Szlaku Przełomu Warty oraz pomnik Adama Mickiewicza. Charakterystycznymi miejscami Mstowa są zabytkowe stodoły oraz Skała Miłości będąca najbardziej na północ wysuniętą skałą Jury Krakowsko-częstochowskiej. W pobliskim Wancerzowie znajduje się również Sanktuarium Matki Bożej Mstowskiej, które wzniesione zostało w połowie XII wieku.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na Szlaku Przełomu Warty jest kilka przyjemnych miejsc odpoczynkowych. Największe wrażenie robi ciąg ośmiu wiat przy parkingu Sokole Góry. Inne kryte miejsca odpoczynkowe znajduję się w Słowiku i Korwinowie, a bez zadaszenia tuż przy początku szlaku przy DK46. Brakuje miejsc odpoczynkowych na odcinku Kusięta – Mstów.
SZLAKI ROWEROWE
Szlak Przełomu Warty łączy się z wieloma innymi szlakami rowerowymi na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej:
- Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
- Dębowcówka – niebieski szlak z Częstochowy przez Choroń do Poraja
- Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych
- Szlak wokół Gór Sokolich i Olsztyna – zielony nr 601
- Szlak rowerowy im. Kacpra Karlińskiego – niebieski
- Żółty szlak rowerowy nr 600: Olsztyn – Koniecpol
- Zielony szlak rowerowy z Częstochowy do Olsztyna
- Szlak Olsztyński – czarny nr 595
- Szlak rowerowy im. Zygmunta Krasińskiego – zielony
W pobliżu znajduje się również czarny szlak rowerowy z Wancerzowa do Częstochowy wzdłuż Warty.