Żółty szlak rowerowy nr 5 w Katowicach

Żółty szlak rowerowy nr 5 w Katowicach

Żółty szlak rowerowy nr 5 w Katowicach rozpoczyna się na Dolinie Trzech Stawów i przez Nikiszowiec prowadzi na osiedle Borki. Trasa ma 7,5km długości.

Początek: Dolina Trzech Stawów
Koniec: Borki
Odległość: 7,5km

Katowice: Osiedle Paderewskiego-Muchowiec – Janów-Nikiszowiec – Szopienice-Burowiec

MAPA

Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

Postaw mi kawę
blok reklamowy

ŻÓŁTY SZLAK ROWEROWY NR 5 W KATOWICACH

Żółty szlak rowerowy w Katowicach (nr 5) zaczyna się w Dolinie Trzech Stawów. Jest to park i kompleks rekreacyjno-sportowy o powierzchni 86 ha, na terenie którego znajdują się restauracje, place zabaw, przystań wodna, liczne ścieżki rowerowe, a w sąsiedztwie lotnisko Muchowiec. Tablica informująca o początku szlaku rowerowego znajduje się na ul. Trzech Stawów tuż przy parkingu samochodowym. Przejeżdżamy pod wiaduktem drogi 86 i jadąc prosto wąską ścieżką podjeżdżamy pod górkę, która wprowadza nas na tereny leśne. Początkowo jedziemy wzdłuż rur ciepłociągu, a potem z górki leśną drogą dojedziemy do stawu Upadowego. Staw powstał na terenach poprzemysłowych rejonu zlikwidowanego wyrobiska kopalnianego „Upadowa IV”. Na jego brzegu zawsze można spotkać wielu wędkarzy.

Z lasu wyjeżdżamy przy Galerii Szyb Wilson. Jest to galeria sztuki współczesnej, znajdująca się w budynkach cechowni i łaźni szybów Wilson kopalni „Wieczorek”, którego historia sięga 1826 roku. Skręcamy w lewo i ścieżką rowerową przejeżdżamy nad drogą 79.

Wjeżdżamy do dzielnicy Szopienice-Burowiec. Tutaj niestety szlak jest bardzo słabo oznakowany. Ścieżkami rowerowymi przejeżdżamy obok dworca PKP, a potem przez skwer Janusza Sidły i Park Olimpijczyków. Nieco manewrując po szopienickich uliczkach zobaczymy po prawej stronie kompleks budynków starego browaru Petera Mokrskiego z 1880 roku. Kiedyś produkowano tutaj piwo i słód, potem tylko słód, a po wojnie w budynkach mieściły się państwowe firmy. W 1991 roku sprzedano obiekt Johannowi Brosowi, który go zrewitalizował i obecnie swoją siedzibę mają tutaj 74 firmy.

Przejeżdżamy nad Rawą i jadąc drogą brukową dojedziemy do cmentarza, przed którym skręcimy w lewo, a za szkołą w prawo. Wjeżdżamy na teren zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Szopienice-Borki”, znajdującego się na pograniczu trzech miast: Katowic, Mysłowic i Sosnowca. Żółty szlak rowerowy prowadzi nas niedaleko stawu Morawa i tuż przy brzegu stawu Borki. Wszystkie stawy powstały w miejscu dawnych wyrobisk piasku, który wydobywano na potrzeby górnictwa. Za stawem wjeżdżamy na teren osiedla robotniczego Borki. Co ciekawe w latach 1922-1923 miejscowa drużyna palanta „Gwiazda Borki” rozsławiła osiedle zdobywając dwukrotnie mistrzostwo Polski! Tutaj żółty szlak rowerowy się kończy. Niestety nie ma żadnych oznakowań, które by nas o tym poinformowały!

CIEKAWE MIEJSCA NA SZLAKU:

  • Dolina Trzech Stawów
  • Staw Upadowy
  • Galeria Szyb Wilson
  • Dawny browar
  • Zgromadzenie zakonne Sióstr Miłosierdzia
  • Staw Borki

GALERIA

 

Similar Posts