Żółty szlak rowerowy nr 5 w Katowicach
Szlak swój początek ma na Dolinie Trzech Stawów skąd przez Nikiszowiec i Szopienice prowadzi do dawnej kolonii robotniczej Borki, która znajduje się przy granicy Katowic i Sosnowca. Ma długość 8 km i oznakowany jest kolorem żółtym. Poziom trudności pozwoli na pokonanie szlaku nawet początkującym rowerzystom. Trasa jest również bezpieczna, tylko 10% stanowią drogi publiczne, ale panuje na nich mały ruch samochodowy.
Długość: 8km
Początek: Dolina Trzech Stawów, Katowice
Koniec: Borki, Katowice
Przebieg szlaku:
Katowice: Osiedle Paderewskiego-Muchowiec – Janów-Nikiszowiec – Szopienice-Burowiec
Data przejazdu: 03.08.2022
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Trasa szlaku nie jest w pełni oznakowana. Brakuje kilku istotnych znaków w okolicach stawu Borki, dlatego jeśli wybieracie się tam po raz pierwszy to zwłaszcza na tym odcinku zapoznajcie się z mapą.
Szlak oznakowany jest kolorem żółtym, a kierunek wyznaczają znaki typu R-1 oraz R-3, informujące o odległościach do kolejnych miejsc. Dodatkowo występują tablice informacyjne z mapą szlaków rowerowych Katowic, co jest bardzo przydatne do planowania przejazdu.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Na papierze wygląda to całkiem nieźle. Niemal 40% dróg rowerowych i ok. 95% dróg poza ruchem samochodowym. W praktyce jest zdecydowanie gorzej. Drogi rowerowe w Szopienicach są bardzo słabej jakości: wąskie, nierówne, połączone z ruchem pieszych i wykonane z kostki, więc bardzo dużo brakuje im do spełnienia standardów. Dość niska jest również jakość dróg terenowych, a dziurawy odcinek za stawem Upadowym w kierunku Nikiszowca jest jednym z gorszych na całym szlaku.
Pod kołami niemal w takich samych proporcjach występują drogi utwardzone (asfalt, kostka brukowa) i drogi terenowe. Ze względu na te drugie zalecany jest rower z oponami nieco szerszymi i o lepszej przyczepności, np. crossowy, trekking, gravel, ewentualnie górski.
Najgorszym fragmentem szlaku jest wąski przejazd pod wiaduktem kolejowym przy ul. Lwowskiej i 600-metrowy odcinek z kostką betonową w Szopienicach. Najlepszym odcinkiem jest droga rowerowa wzdłuż ul. Szopienickiej.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 3km (39%)
– utwardzona: 3km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 0,2km (3%)
Droga szutrowa: 3,7km (48%)
Droga gruntowa: 0km
Inna: 0,8km (10%) – kostka betonowa, chodnik, kamienie
DOJAZD
Na szlak można dojechać samochodem i zostawić go na parkingu przy ul. Trzech Stawów. Na trasie znajduje się dworzec PKP Katowice Szopienice, a także stacje wypożyczania roweru miejskiego City By Bike: Dolina Trzech Stawów, Nikiszowiec, Szopienice.
CIEKAWE MIEJSCA
DOLINA TRZECH STAWÓW
Dolina Trzech Stawów to miejsce szczególne w Katowicach. Kiedyś zwana Sztauwajerami, ale odkąd pamięć sięga można było tutaj spotkać się ze znajomymi, pospacerować, zrelaksować się nad stawem, czyli po prostu uciec od miejskiego zgiełku. Malownicze stawy z rybami, łabędzie, szuwary, kolorowe kwiaty i wielki las, a pod tymi pięknymi walorami przyrody roztacza się otchłań wyrobisk.
STAW UPADOWY
Staw powstał na terenach poprzemysłowych rejonu zlikwidowanego wyrobiska kopalnianego „Upadowa IV”. Ciche i spokojne miejsce, które świetnie sprawdzi się na odpoczynek.
GALERIA SZYB WILSON
Największa w Polsce prywatna galeria sztuki. Została ona otwarta w 2001 roku w zrewitalizowanym budynku cechowni i łaźni szybu Wilson kopalni Wieczorek, którego historia sięga 1826 roku. Głównym celem galerii obok rewitalizacji społecznej dzielnicy jest promocja młodych, zaangażowanych twórców oraz prezentacja polskiej i światowej sztuki współczesnej. W galerii oprócz wystaw sztuki, festiwali odbywają się koncerty, spektakle teatralne, warsztaty artystyczne i konferencje. Jest miejscem spotkań i poszerzania dyskursu publicznego. Galeria Szyb Wilson, podobnie jak osiedle Nikiszowiec, znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
BUDYNKI STAREGO BROWARU W SZOPIENICACH
Browar w Szopienicach powstał w 1880 roku, a jego twórcami byli bracia Mokrscy, którzy rok wcześniej nabyli gospodarstwo rolne na granicy Roździenia i Szopienic. Bracia produkowali piwo i słód, a także handlowali trunkiem w przyzakładowym sklepie. Po zakończeniu I wojny światowej zaprzestano produkcji piwa, a jego głównym zadaniem było produkcja słodu. Browar przechodził z rąk do rąk, należąc m.in. do braci Porębskich z Krakowa. W czasie PRL funkcjonowały tutaj magazyny, a obecnie zrewitalizowany browar, pod nazwą Factory Centrum, jest siedzibą wielu kilkudziesięciu firm.
ZESPÓŁ PRZYRODNICZO-KRAJOBRAZOWY „SZOPIENICE-BORKI”
Znajduje się na pograniczu trzech miast: Katowic, Mysłowic i Sosnowca. Żółty szlak rowerowy prowadzi niedaleko stawu Morawa (największy i najmłodszy z nich) i tuż przy brzegu stawu Borki, który jest jednym z mniejszych i najmniej zagospodarowanych akwenów kompleksu. W pobliżu znajdują się jeszcze stawy Hubertus oraz Stawiki. Wszystkie stawy zespołu przyrodniczo-krajobrazowego powstały w miejscu dawnych wyrobisk piasku, który wydobywano na potrzeby górnictwa.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Niestety na tym szlaku brakuje miejsc odpoczynkowych dla rowerzystów. Najlepszym miejscem na przerwę na trasie szlaku będzie skryty w lesie staw Upadowy.
PRZEBIEG
Żółty szlak rowerowy w Katowicach (nr 5) zaczyna się w Dolinie Trzech Stawów. Tablica informująca o początku szlaku rowerowego znajduje się na ul. Trzech Stawów tuż przy parkingu samochodowym. Przejeżdżamy pod wiaduktem drogi 86 i jadąc prosto wąską ścieżką podjeżdżamy pod górkę, która wprowadza nas na tereny leśne. Początkowo jedziemy wzdłuż rur ciepłociągu, a potem leśną drogą przejedziemy obok stawu Upadowego aż do Galerii Szyb Wilson, przed którą skręcamy w lewo na drogę rowerową.
Wjeżdżamy do dzielnicy Szopienice-Burowiec. Ścieżkami rowerowymi przejeżdżamy obok dworca PKP, a potem przez skwer Janusza Sidły i Park Olimpijczyków. Nieco manewrując po szopienickich uliczkach zobaczymy po prawej stronie kompleks budynków starego browaru Petera Mokrskiego z 1880 roku. Przejeżdżamy nad Rawą i jadąc drogą brukową dojedziemy do cmentarza, przed którym skręcimy w lewo, a za szkołą w prawo. Wjeżdżamy na teren zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Szopienice-Borki”, znajdującego się na pograniczu trzech miast: Katowic, Mysłowic i Sosnowca. Żółty szlak rowerowy prowadzi tuż przy brzegu stawu Borki aż na teren osiedla robotniczego Borki. Co ciekawe w latach 1922-1923 miejscowa drużyna palanta „Gwiazda Borki” rozsławiła osiedle zdobywając dwukrotnie mistrzostwo Polski! Tutaj żółty szlak rowerowy się kończy.
SZLAKI ROWEROWE
Żółty szlak łączy się z kilkoma innymi szlakami rowerowymi przebiegającymi przez Katowice:
- Zielony szlak rowerowy nr 121: Nikiszowiec – Dolinka Murckowska
- Czerwony szlak rowerowy nr 1: Katowice – Tychy – Pszczyna – Goczałkowice-Zdrój
- Niebieski nr 3
W pobliżu przebiega również sosnowiecki Szlak Dawnego Pogranicza. Poniżej mapka wszystkich szlaków rowerowych w Katowicach.
GALERIA