SZLAKI ROWEROWE



Najlepsze szlaki rowerowe w śląskim

Śląskie - najlepsze szlaki rowerowe

Jakie szlaki rowerowe w województwie śląskim są najciekawsze i najchętniej odwiedzane przez rowerzystów? Zobacz najlepsze szlaki rowerowe w śląskim!

PARTNERZY

Śląska Organizacja TurystycznaMarin Bikeswww.slaske.travel

WSPARCIE

postaw kawę

Pętla rowerowa wokół Jaworzna

Pętla rowerowa wokół Jaworzna

Trasa utworzona jest w formie pętli bez konkretnie określonego miejsca początku i końca. Liczy 48,5km długości i oznakowana jest kolorem czarnym. Przypisany jest jej nr 472. Szlak nie jest długi, ale dość wymagający fizycznie. Teren Jaworzna jest pagórkowaty, a nawierzchnie terenowe, które występują na połowie szlaku są dość niskiej jakości. Zalecany jest rower górski, crossowy lub gravel.

Niebieska pętla rowerowa powiatu mikołowskiego

Niebieska pętla rowerowa powiatu mikołowskiego

Szlak rowerowy wokół powiatu mikołowskiego ma 73km i prowadzi przez wszystkie 5 gmin powiatu: Mikołów, Wyry, Łaziska Górne, Orzesze i Ornontowice. Trasa ułożona jest w formie pętli i nie ma ściśle określonego miejsca początkowego i końcowego. Ze względu na długość szlak przeznaczony jest dla średniozaawansowanych rowerzystów z rowerem crossowym lub gravelem.

Szlak Olsztyński

Szlak Olsztyński

Szlak Olsztyński oznakowany jest kolorem czarnym i przypisano mu numer 595. Rozpoczyna się przy dworcu PKP Częstochowa Raków, skąd okrężnie prowadzi przez Olsztyn, Przyrów i Żuraw, by po 74km wrócić Częstochowy. Kończy się w Mirowie, czyli tylko 8km od punktu początkowego. Szlak jest wymagający fizycznie, dlatego zalecany jest rowerzystom z doświadczeniem w całodniowych wycieczkach rowerowych. Ze względu na dużą ilość dróg terenowych najlepiej sprawdzą się rowery górskie, crossowe lub gravele.

Zielony szlak rowerowy: Częstochowa – Olsztyn

Zielony szlak rowerowy: Częstochowa – Olsztyn

Oznakowany kolorem zielonym szlak rowerowy prowadzący z Częstochowy przez Skrajnicę do Olsztyna. Ma 8km długości, więc jest krótki, ale trzeba być przygotowanym na podjazd pod Pańską Górę w Olsztynie. Z trasą powinni poradzić sobie początkujący rowerzyści oraz dzieci.

Żółty szlak rowerowy nr 11: Landek – Cieszyn

Żółty szlak rowerowy nr 11: Landek – Cieszyn

Żółty szlak rowerowy o numerze 11 rozpoczyna się we wsi Landek, a kończy się w Cieszynie. Ma 39km długości i można podzielić go na dwie części. Pierwsza część z Landka do Skoczowa jest łatwiejsza, gdyż prowadzi po płaskim terenie. Natomiast od Skoczowa przez Zamarski do Cieszyna tereny są bardziej pagórkowate i trudniejsze do jazdy. Z tego względu szlak przeznaczony jest dla średniozaawansowanych rowerzystów.

Czerwony szlak rowerowy nr 482 w Jaworznie

Czerwony szlak rowerowy nr 482 w Jaworznie

Szlak rowerowy na terenie Jaworzna, który rozpoczyna się na osiedlu Łubowiec, a kończy się nad Zalewem Sosina. Ma długość 13km i oznakowany jest kolorem czerwonym. Trasa jest łatwa i prowadzi po drogach z małym ruchem samochodowym. Spokojnie poradzą sobie z nią początkujący rowerzyści oraz rodziny z dziećmi.

Czerwony szlak rowerowy nr 481 w Jaworznie

Czerwony szlak rowerowy nr 481 w Jaworznie

Szlak rowerowy o długości 25km oznakowany kolorem czerwonym. Prowadzi od zalewu Sosina przez wschodnie dzielnice miasta aż do centrum, gdzie kończy się przy Parku Zielona. Trasa w dużej części prowadzi przez drogi terenowe, dlatego przeznaczona jest dla rowerzystów, którzy lubią trudne nawierzchnie.

Żółty szlak rowerowy nr 476 w Jaworznie

Żółty szlak rowerowy nr 476 w Jaworznie

Żółty szlak rowerowy w Jaworznie ma 12,5km długości. Rozpoczyna się na skrzyżowaniu polnych dróg w Niedzieliskach w pobliżu Geosfery, skąd przez osiedla Gigant, Podłęże i Stałe, a także Lasy Podłęskie prowadzi do Trójkąta Trzech Cesarzy. Szlak jest łatwy, a ok. połowę jego długości stanowią drogi terenowe, dlatego zalecany jest rower na szerszych oponach, np. crossowy lub górski.

Niebieski szlak rowerowy nr 136 w Tychach

Niebieski szlak rowerowy nr 136 w Tychach

Niebieski szlak rowerowy w Tychach o numerze 136 ma 17km długości. Rozpoczyna się w dzielnicy Wilkowyje na granicy z Wyrami, a kończy się w dzielnicy Wygorzele na leśnej drodze do Lędzin. Po drodze biegnie przez centrum Tychów, a także tereny przemysłowe oraz Urbanowice i Jaroszowice. Jest to szlak miejski, który przecina miasto w poprzek. W dużej części prowadzi drogami rowerowymi, więc jedzie się bardzo przyjemnie. Nie ma utrudnień, dlatego spokojnie poradzą sobie z nim początkujący rowerzyści.

Zielona trasa rowerowa nr 002 w Bielsku-Białej

Zielona trasa rowerowa nr 002 w Bielsku-Białej

Zielona trasa rowerowa w Bielsku-Białej prowadzi z centrum przez Kamienice i Wapienice do Starego Bielska przy granicy z Mazańcowicami. Szlak ma 19km długości i przypisany jest mu numer 002. Trasa jest krótka, ale ma kilka wymagających podjazdów. Ma też rewelacyjne dla rowerzystów odcinki drogami rowerowymi wzdłuż rzeki Biała, ulicami Łowiecką i Dębowiec oraz wzdłuż Wapienicy. Na szlaku są krótkie odcinki szutrowe, ale nie wymagają one roweru na szerszych oponach.

Żółta trasa rowerowa nr 003 w Bielsku-Białej

Żółta trasa rowerowa nr 003 w Bielsku-Białej

Żółta trasa rowerowa w Bielsku-Białej ma 17km długości i prowadzi ze Starego Bielska do parkingu na Przegibku, gdzie kończy się po długim i wymagającym podjeździe. Trasa ze względu na ten podjazd jest trudna i wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego. Szlak ma numer 003 i przejezdny jest dla wszystkich typów rowerów.

Czarna trasa rowerowa nr 004 w Bielsku-Białej

Czarna trasa rowerowa nr 004 w Bielsku-Białej

Krótki szlak rowerowy oznakowany kolorem czarnym prowadzi ulicą Armii Krajowej do przystanku autobusowego pod Szyndzielnią. Szlak ma 4km długości i numer 004. Trasa cały czas prowadzi pod górę, więc mimo że jest krótka to może zmęczyć. Jedzie się poza ruchem samochodowym, drogami utwardzonymi, więc szlak jest bezpieczny i przejezdny jest dla wszystkich typów rowerów.