Żółty szlak rowerowy nr 476 w Jaworznie
Żółty szlak rowerowy w Jaworznie ma 12,5km długości. Rozpoczyna się na skrzyżowaniu polnych dróg w Niedzieliskach w pobliżu Geosfery, skąd przez osiedla Gigant, Podłęże i Stałe, a także Lasy Podłęskie prowadzi do Trójkąta Trzech Cesarzy. Szlak jest łatwy, a ok. połowę jego długości stanowią drogi terenowe, dlatego zalecany jest rower na szerszych oponach, np. crossowy lub górski.
Długość: 12,5km
Początek: Niedzieliska, Jaworzno
Koniec: Trójkąt Trzech Cesarzy, Jaworzno
Przebieg szlaku:
Jaworzno: Niedzieliska – os. Gigant (1,5km) – os. Podłęże (2,5km) – os. Stałe (5km) – Trójkąt Trzech Cesarzy
Data przejazdu: 11.08.2023
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem żółtym. Nie jest ono dobre. Wielu znaków brakuje, wiele jest uszkodzonych i mało widocznych, dlatego koniecznie trzeba pobrać plik ze śladem. Oprócz znaków R-1, które wskazują drogę, występują również znaki R-3 z kilometrażem do kolejnych miejsc. Pojawiają się także znaki informujące o trudnościach, np. przeprowadź rower oraz tablice informacyjne z mapą szlaków rowerowych Jaworzna.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Trasa prowadzi po różnego typu drogach i nawierzchniach. Dominują drogi terenowe (47%), dlatego najlepiej sprawdzi się rower górski lub crossowy. Szutry pojawiają się na początku szlaku w Niedzieliskach, a także w Lasach Podłęskich, natomiast wąskimi ścieżkami gruntowymi jedzie się w końcowej części – do Trójkąta Trzech Cesarzy.
Drogi rowerowe występują wzdłuż ul. Wojska Polskiego i stanowią 24% szlaku. Natomiast asfaltowymi drogami publicznymi jedzie się przez osiedla Gigant i Podłęże, czyli przez Śródmieście Jaworzna.
Najlepszym odcinkiem szlaku jest droga rowerowa wzdłuż ul. Wojska Polskiego oraz odcinek w Lasach Podłęskich. Najgorszy jest końcowy fragment trasy z zarośniętymi, wąskimi ścieżkami przy Przemszy, które prowadzą do Trójkąta Trzech Cesarzy. Szkoda, bo ten fragment ma duży potencjał na atrakcyjną drogę rowerową. Natomiast spore utrudnienia są na ul. Promiennej – brakuje przejazdu dla rowerów. Nie ma nawet pasów dla pieszych, aby go przeprowadzić.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 3km (24%)
– utwardzona: 3km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 2,7km (22%)
Droga szutrowa: 3,7km (30%)
Droga gruntowa: 2,2km (17%)
Inna: 0,9km (7%) – chodnik, płyty betonowe, przejście podziemne
DOJAZD
Jeśli chcecie do Jaworzna dojechać pociągiem to skorzystajcie z dworca PKP Jaworzno Szczakowa. Jest on oddalony o ok. 4km od początkowego punktu żółtego szlaku. Samochód można zostawić na parkingu przy Geosferze (niecały 1km od szlaku) lub przy Designer Outlet Sosnowiec (ok. 1km od szlaku).
CIEKAWE MIEJSCA
GEOSFERA
Niecały kilometr od początku szlaku jest stary kamieniołom, na terenie którego znajduje się Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej Geosfera. Jest to jedno z najciekawszych i najchętniej odwiedzanych miejsc w Jaworznie!
Historia kamieniołomu Sadowa Góra sięga XVIII wieku, ale prawdziwy „złoty czas” przeżywał w drugiej ćwiartce XIX wieku wraz z rozwojem przemysłu. Wydobywano tutaj głównie wapień i dolomit, które stanowiły solidny fundament Pagórów Jaworznickich. Podczas wykopalisk okazało się, że w skałach zapisana jest historia tego miejsca sięgająca 260 mln lat! Dno kamieniołomu okazało się prawdziwym rarytasem geologicznym. Pradawne tereny obecnego Jaworzna leżały zatem nad ciepłym oceanem i były siedliskiem niezliczonych okazów prehistorycznej fauny i flory. Dzięki temu można dziś w Geosferze znaleźć szczątki szkieletowe ramienionogów (morskich bezkręgowców) głowonogów (morskich mięczaków), małży, a nawet ryb i gadów.
Na terenie Geosfery znajdują się plac zabaw, olbrzymi, ruchomy globus, repliki triasowych gadów, sztuczne jeziorko, przy którym można odpocząć na leżakach oraz mnóstwo tablic informacyjnych, z których dowiemy się więcej o tym niezwykle ciekawym miejscu. Niestety na terenie Geosfery jest zakaz jazdy rowerem, więc jeśli chcecie pokręcić się po alejkach, odpocząć i przy okazji poczytać ciekawostki – do czego gorąco zachęcam – zostawcie swój rower przy wejściu. Odpocząć można również na tarasie widokowym, znajdującym się na nowoczesnej kładce na górze kamieniołomu. Doskonale stamtąd prezentuje się nie tylko Geosfera, ale także cała okolica.
POMNIKI
W lesie Podłęże znajduje się pomnik ofiar terroru komunistycznego, więzionych i zamordowanych w latach 1945-1956 w Centralnym Obozie Pracy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Jaworznie.
Natomiast przy ul. Ławczanej znajduje się pomnik upamiętniający Jana Martyniaka, który 10 czerwca 1943 roku poległ z rąk Niemców, podczas bohaterskiej próby uwolnienia z nazistowskiego obozu jenieckiego brytyjskich lotników.
TRÓJKĄT TRZECH CESARZY
Jest to historyczne miejsce, gdzie w latach 1846-1915 zbiegały się granice trzech europejskich mocarstw: Prus, Austrii i Rosji. Granicę stanowiły rzeki: Biała Przemsza, Czarna Przemsza i Przemsza. Koniec żółtego szlaku rowerowego znajduje się na dawnych terenach Austrii, na terenie Mysłowic były Prusy, a na terenie Sosnowca Rosja. Kiedyś miejsce to było jedną z największych atrakcji turystycznych na Śląsku i Zagłębiu oraz jednym z ważniejszych punktów w tej części Europy. Obecnie na terenie Jaworzna teren nie jest zagospodarowany. Na terenie Sosnowca znajduje się obelisk pamięci oraz altanka z miejscem na grilla, ławkami i stojakami rowerowymi.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na całym szlaku brakuje miejsc odpoczynkowych dedykowanych rowerzystom. Nie ma ani wiat, ani nawet miejsc, gdzie można by było usiąść i nieco odpocząć w otoczeniu zieleni.
SZLAKI ROWEROWE
W Jaworznie jest kilka szlaków rowerowych, a żółty szlak łączy się lub przecina z:
- Czarna pętla wokół Jaworzna – nr 472
- Czarny szlak rowerowy nr 473
- Czerwony szlak rowerowy nr 479
- Czerwony szlak rowerowy nr 482
- Zielony szlak rowerowy nr 484
- Niebieski szlak rowerowy nr 28