Czerwony szlak rowerowy nr 482 w Jaworznie
Szlak rowerowy na terenie Jaworzna, który rozpoczyna się na osiedlu Łubowiec, a kończy się nad Zalewem Sosina. Ma długość 13km i oznakowany jest kolorem czerwonym. Trasa jest łatwa i prowadzi po drogach z małym ruchem samochodowym. Spokojnie poradzą sobie z nią początkujący rowerzyści oraz rodziny z dziećmi.
Długość: 13km
Początek: Łubowiec, Jaworzno
Koniec: Zalew Sosina, Jaworzno
Przebieg szlaku:
Jaworzno: Łubowiec – Las Niedzieliska (4km) – Niedzieliska (6km) – Geosfera (7,5km) – Park Gródek (10km) – Zalew Sosina
Data przejazdu: 08.09.2023
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem czerwonym, ale jest ono słabe. Brakuje wielu ważnych znaków R-1, a te które są, często są uszkodzone lub nieczytelne. Natomiast znaki R-3 (z kilometrażem do kolejnych miejsc), które również pojawiają się na szlaku są nowe. Dodatkowo spotkać można tablice informacyjne z mapą szlaków rowerowych Jaworzna.
Uwaga! Czerwony szlak numer 482 kończy się w miejscu, gdzie rozpoczyna się czerwony szlak nr 481. Dwa szlaki rowerowe w tym samym kolorze nie powinny się ze sobą łączyć.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Szlak prowadzi głównie po asfaltowych drogach publicznych, które stanowią 52% jego długości. Pozostała część to drogi terenowe (21%), drogi rowerowe (14%) i drogi betonowe (13%).
Zdecydowanie najlepszymi odcinkami szlaku są drogi rowerowe przy Zalewie Sosina oraz w Parku Gródek. Najgorszy fragmentem trasy jest gruntowa droga pełna kałuż i błota w Lesie Niedzieliska.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 1,9km (14%)
– utwardzona: 1,3km
– nieutwardzona: 0,6km
Droga publiczna asfaltowa: 6,9km (52%)
Droga szutrowa: 0,9km (7%)
Droga gruntowa: 1,9km (14%)
Inna: 1,8km (13%) – droga betonowa, droga prywatna
DOJAZD
Dworzec kolejowy Jaworzno Szczakowa znajduje się 2,5km od Sosiny. Samochód można zostawić na jednym z kilku parkingów nad zalewem Sosina, przy Parku Gródek lub przy początku szlaku.
CIEKAWE MIEJSCA
GEOSFERA
Stary kamieniołom, na terenie którego znajduje się Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej Geosfera. Jest to jedno z najciekawszych i najchętniej odwiedzanych miejsc w Jaworznie!
Historia kamieniołomu Sadowa Góra sięga XVIII wieku, ale prawdziwy „złoty czas” przeżywał w drugiej ćwiartce XIX wieku wraz z rozwojem przemysłu. Wydobywano tutaj głównie wapień i dolomit, które stanowiły solidny fundament Pagórów Jaworznickich. Podczas wykopalisk okazało się, że w skałach zapisana jest historia tego miejsca sięgająca 260 mln lat! Dno kamieniołomu okazało się prawdziwym rarytasem geologicznym. Pradawne tereny obecnego Jaworzna leżały zatem nad ciepłym oceanem i były siedliskiem niezliczonych okazów prehistorycznej fauny i flory. Dzięki temu można dziś w Geosferze znaleźć szczątki szkieletowe ramienionogów (morskich bezkręgowców) głowonogów (morskich mięczaków), małży, a nawet ryb i gadów.
Na terenie Geosfery znajdują się plac zabaw, olbrzymi, ruchomy globus, repliki triasowych gadów, sztuczne jeziorko, przy którym można odpocząć na leżakach oraz mnóstwo tablic informacyjnych, z których dowiemy się więcej o tym niezwykle ciekawym miejscu. Niestety na terenie Geosfery jest zakaz jazdy rowerem, więc jeśli chcecie pokręcić się po alejkach, odpocząć i przy okazji poczytać ciekawostki – do czego gorąco zachęcam – zostawcie swój rower przy wejściu. Odpocząć można również na tarasie widokowym, znajdującym się na nowoczesnej kładce na górze kamieniołomu. Doskonale stamtąd prezentuje się nie tylko Geosfera, ale także cała okolica.
PARK GRÓDEK
Kiedyś wydobywano tutaj dolomit, ale w 1997 roku, kiedy to upadające Zakłady Dolomitowe „Szczakowa” spóźniały się z zapłatą za energię elektryczną – odcięto prąd! Stanęły pompy i w ciągu kilkunastu godzin kamieniołom został zalany, tworząc dwa zbiorniki. Pierwszy, większy i głęboki na 18 metrów zbiornik Gródek stał się doskonałą bazą dla płetwonurków, a to za sprawą zatopionych maszyn i sprzętów wykorzystywanych w wyrobisku. Pod wodą znalazły się między innymi dwie koparki, dlatego potocznie miejsce to nazywane jest właśnie Koparkami. Po drugiej stronie kamieniołomu znajduje się mniejszy zbiornik Wydra z charakterystyczną kładką nad taflą wody, z której doskonale widać pływające w czystej wodzie ryby. Nic dziwnego, że miejsce to ze względu na turkusowe wody i urwiste skarpy nazywa się polską Chorwacją. Jest niezwykle malownicze, a dzięki ścieżce na skarpie można je łatwo objechać na rowerze i obserwować z wielu punktów widokowych.
ZALEW SOSINA
Zbiornik wodny położony w Jaworznie, w jego północno-wschodniej części. Zalew Sosina został wykonany w latach sześćdziesiątych XX wieku przez jaworznicką Kopalnię Piasku „Szczakowa” w wyrobisku po zakończeniu eksploatacji piasku w tym rejonie.
Sosina w ostatnim czasie przeszła remont, w wyniku którego powstała droga rowerowa dookoła zbiornika, liczne pomosty, a także odnowiono plaże i plac zabaw.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na szlaku jest tylko jedna wiata odpoczynkowa. Znajduje się ona przy ul. Świętego Wojciecha obok Geosfery. Odpocząć można również na tarasie widokowym, znajdującym się na nowoczesnej kładce na górze kamieniołomu. Doskonale stamtąd prezentuje się nie tylko Geosfera, ale także cała okolica.
SZLAKI ROWEROWE
Czerwony szlak rowerowy nr 482 w Jaworznie częściowo pokrywa się i przecina z kilkoma innymi szlakami rowerowymi Jaworzna:
- Czerwony szlak rowerowy nr 481
- Niebieski szlak rowerowy nr 474
- Zielony szlak rowerowy nr 475
- Czarna pętla wokół Jaworzna – nr 472
- Zielony szlak rowerowy nr 484
- Zielony szlak rowerowy nr 470
- Czarny szlak rowerowy nr 473
- Niebieski szlak rowerowy nr 477