Dąbrowa Górnicza – Pszczyna

trasy rowerowe Dąbrowa Górnicza - Pszczyna

Wyjazd z Dąbrowy Górniczej, Plac Wolności
Cel: Pszczyna, Park Zamkowy
Odległość: 56km

Dąbrowa Górnicza: Centrum – Sosnowiec: Zagórze – Sielec – Śródmieście – Radocha – Modrzejów – Mysłowice: Śródmieście – Ćmok – Katowice: Giszowiec – Murcki – Tychy: Czułów – ul. Bielska – Paprocany – KobiórPiasekPszczyna

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

Postaw mi kawę
blok reklamowy

TRASY ROWEROWE DĄBROWA GÓRNICZA – PSZCZYNA

Trasę rowerową zaczynamy w Dąbrowie Górniczej pod pomnikiem Bohaterom Czerwonych Sztandarów na Placu Wolności, przy Ławeczce Jimiego Hendrixa. Mając pomnik przed sobą jedziemy w prawo. Dojedziemy do ul. Górników Redenu, przeprowadzamy rower przez przejście dla pieszych i jedziemy chodnikiem wzdłuż ul. Królowej Jadwigi w kierunku kościoła. Gdy dojedziemy do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną przed kościołem, przeprowadzamy rower na drugą stronę ul. Królowej Jadwigi. Teraz mamy dwie opcję. Pierwsza tak jak pokazuje mapa, czyli ruchliwą ul. Królowej Jadwigi do ronda, na nim wybieramy pierwszy zjazd na Kraków, Katowice, Sosnowiec. Druga bardziej spokojna przez Park im. gen. Józefa Hallera, czyli gdy przeprowadzimy rower przez pasy, jedziemy prosto. Wjedziemy do parku i skręcamy w lewo w drugą alejkę. Jedziemy do końca i tam będzie po lewej stronie wjazd po łuku na wiadukt. Wjeżdżamy i znajdziemy się już na tej samej drodze co w pierwszej opcji. Po prawej stronie widzimy Park Wodny „Nemo”. Na światłach prosto, przejeżdżamy pod wiaduktem i wjedziemy do Sosnowca.

Jedziemy ul. Braci Mieroszewskich, po chwili po prawej stronie pojawi się ścieżka rowerowa – wjeżdżamy na nią. Po 3km pedałowania skręcamy w prawo na Centrum w aleję Blachnickiego. Po lewej stronie jest ścieżka rowerowa. Skrzyżowanie przejeżdżamy prosto i potem wzdłuż parku. Dojedziemy do wiaduktu i przed nim skręcamy w lewo, jadąc cały czas ścieżką rowerową. Po lewej stronie widzimy stok narciarski Środula. Dojedziemy do małego rondka i dalej ścieżka rowerową prosto wzdłuż ul. Małe Zagórze. Na rondzie prosto w ul. Kombajnistów, gdy ścieżka rowerowa się skończy, wjeżdżamy na asfalt i jedziemy dalej prosto do końca ulicy, czyli do ronda. Na nim wybieramy pierwszy zjazd i dojedziemy do dużego skrzyżowania z ul. Narutowicza. Skręcamy w nią w lewo, ale nie jedziemy asfaltem tylko ścieżką rowerową (po lewej stronie) wzdłuż ruchliwej ulicy. Dojedziemy do ronda, przejeżdżamy je prosto – zjeżdżamy na asfalt ul. Mikołajczyka. Jadąc prosto przejedziemy wiaduktem nad torami kolejowymi, potem przez rondo prosto i po lewej stronie jest budynek Magneti Mirelli. Gdy już prawie go miniemy, będziemy mieć skręt w lewo, a po prawej stronie wjazd do lasu z tablicą informacyjną Szlakiem Rowerowym Dawnego Pogranicza. Wjeżdżamy do lasu w ścieżkę po lewej. Od razu na pierwszym rozwidleniu w lewo. Po niecałych 300m skręcamy znów w lewo. Jedziemy według oznaczeń, po prawej stronie pojawią się stawy, przejeżdżamy obok boiska do siatkówki plażowej i dalej tak jak pokazują oznaczenia prosto. Wąską dróżką dojedziemy do drogi asfaltowej, po chwili dojeżdżamy do ul. Orląt Lwowskich. Przejeżdżamy na drugą stronę ulicy, wjeżdżamy na chodnik i jedziemy w prawo.

Wjeżdżamy do Mysłowic. Za mostem skręcamy w lewo i jedziemy prosto. Przed Placem Wolności z Pomnikiem Augusta Hlonda skręcamy z nakazem w prawo, a na kolejnym skrzyżowaniu ze znakiem ustąp pierwszeństwa jedziemy prosto. Jedziemy ul. Powstańców koło Urzędu Miasta, dojeżdżamy do Dworca PKP i przejeżdżamy przejściem podziemnym na druga stronę. Skręcamy w prawo i zaraz w lewo w ul. Mickiewicza. Jedziemy nią prosto obok szkoły i ogródków działkowych do samego końca ulicy. Gdy już nie będzie możliwości jazdy prosto, skręcamy w prawo i na rondzie w lewo. Jedziemy ul. Mikołowską, przejeżdżając pod wiaduktem obwodnicy Mysłowic.

Jadąc prosto wjedziemy do Katowic, nazwa ulicy zmieni się na Mysłowicką. Przed wiaduktem nad A4 skręcamy w lewo w ul. Ceramiczną. Przejedziemy mostem nad Boliną, potem pod wiaduktem i na końcu skręcimy w prawo w ul. Górniczego Stanu. Dojedziemy do skrzyżowania, gdzie trzeba ustąpić pierwszeństwo, jedziemy prosto. Następnie droga z pierwszeństwem prowadzi po łuku w prawo, my zjeżdżamy z głównej drogi i jedziemy prosto. Dojedziemy do dużej ruchliwej drogi, proponuję przeprowadzić rower przez przejście dla pieszych dla własnego bezpieczeństwa. Wjeżdżamy do lasu i po niecałych 700m skręcamy w lewo – czarny szlak rowerowy. Dojeżdżamy do drogi asfaltowej i do zabudowań na Murckach. Skręcamy w lewo na ul. Zubera i zaraz w prawo w ścieżkę rowerową na ul. Bielskiej. Po niecałym kilometrze jazdy na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną skręcamy w prawo w ul. Baczyńskiego. Jedziemy ciągle prosto wjeżdżając w ul. Mroczka, następnie zjeżdżamy z asfaltu, po prawej stronie miniemy garaże, a po lewej ogródki działkowe. Za nimi skręcamy w lewo w wąską dróżkę z płyt betonowych. Dojedziemy do ruin garaży i dalej do asfaltowej ul. Kołodzieja. Przejeżdżamy na drugą stronę w ul. Leśników. Jedziemy asfaltem a dalej drogą leśną ciągle prosto jak najbliżej drogi 86, ale nie nią. Dojedziemy do ul. Boya-Żeleńskiego.

Tu już Tychy. Przejeżdżamy na drugą stronę (tak jak pokazuje tabliczka „do zbiornika P. Poż.”) i dalej jedziemy wśród drzew. Po prawej stronie mijamy punkt poboru wody, dalej przejeżdżamy przez mostek i dojedziemy do wjazdu na drogę 86. Jednak nie wjeżdżamy na nią tylko odbijamy w prawo. Chwile jedziemy asfaltem i zaraz znów leśną drogą. Skręcamy w lewo, przejeżdżamy pod wiaduktem i dojedziemy do asfaltowej ul. Katowickiej – skręcamy w prawo i pedałujemy zielonym szlakiem rowerowym. Jedziemy 4km po prawej stronie mijamy Browary Tyskie. Za browarem Katowicka zmienia się w ul. Bielską. Jedziemy ścieżką rowerową ok. 3,5km aż ścieżka każe nam przejechać na drugą stronę ul. Bielskiej.

Tu wracają oznakowania czerwonego szlaku rowerowego. Z ul. Bielskiej skręcamy w lewo do lasu i po 200m w prawo. Jedziemy czerwonym szlakiem rowerowym, na leśnym skrzyżowaniu dróg rowerowych jedziemy prosto, a potem drogą asfaltową w prawo. Jedziemy do końca i w lewo tj. pokazują znaki na Zameczek w Promnicach. Asfalt się kończy, przejeżdżamy przez mostek i za nim prosto, następnie drugi mostek i za nim w lewo w uliczkę z kostki brukowej. Dojedziemy do ogrodzonych budynków, a po lewej stronie będziemy mieć Jezioro Paprocany. Skręcamy w prawo i za ogrodzeniem obiektów chronionych skręcamy w lewo w wąską ścieżkę. Po chwili dojedziemy do bramy wjazdowej do Zameczku Myśliwskiego w Promnicach. Wracamy 200m do naszej trasy i skręcamy w lewo. Dojedziemy do skrzyżowania z drewnianą rzeźbą halabardników i skręcamy w prawo. Tu znowu opuszczamy nasz czerwony szlak. Jedziemy prosto aleją Książęcą prawie 4km (żółty szlak rowerowy), po drodze przecinamy drogę asfaltową.

Jesteśmy w Kobiórze. Przed dworcem skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż torów. Przejeżdżamy pod drogą 928 i za nią na łuku drogi skręcamy w prawo w las. Po lewej stronie mijamy jeziorko Pilok i skręcamy w prawo przejeżdżając tunelem kładką nad rzeką Korzeniec. Za tunelem w lewo znowu w las. Jedziemy ok. 1km i skręcamy w lewo – tak jak pokazuje czerwony szlak, który znów wrócił. Jedziemy szeroką leśną drogą, która zmieni się w czteropasmówkę (dwie wąskie ścieżki i 2 wąskie pasy z płyt betonowych). Dojedziemy do rozdroża, na którym skręcamy w lewo, opuszczając naszą czteropasmówkę. Jedziemy do końca i skręcamy w lewo – ul. Leśna.

To już miejscowość Piasek. Droga z leśnej zmienia się w asfaltową, pojawiają się zabudowania. Dojeżdżamy do torów, nazwa ulicy zmienia się na Kolejową, jedziemy wzdłuż nich czerwonym szlakiem rowerowym. Gdy po lewej stronie zobaczymy przejazd kolejowy jedziemy prosto w aleje Dębową, którą jedziemy ok. 1,5km po czym dojedziemy do dziwnego skrzyżowania. Skręcamy w prawo przejeżdżając przez tory. Jesteśmy już w Pszczynie. Jedziemy ul. Myśliwską, potem Łowiecką, przejeżdżamy pod wiaduktem i dojedziemy do skrzyżowania. Jedziemy prosto w zakaz wjazdu (nie dotyczy rowerów). Jadąc prosto do końca dojedziemy do Parku Zamkowego. Zachęcam do objechania parkowych alejek i do pojechania na Rynek, gdzie można miło odpocząć przed drogą powrotną.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

 • Pomnik Bohaterom Czerwonych Sztandarów (Dąbrowa Górnicza)
 • Ławeczka Jimiego Hendrixa (Dąbrowa Górnicza)
 • Dwór Mieroszewskich (Sosnowiec)
 • Stok narciarki Środula (Sosnowiec)
 • Pomnik Augusta Hlonda (Mysłowice)
 • Przewiązka (Mysłowice)
 • Browary Tyskie (Tychy)
 • Zameczek Myśliwski w Promnicach
 • Park Zamkowy (Pszczyna)
 • Muzeum Zamkowe (Pszczyna)
 • Rynek (Pszczyna)
 • Zagroda Żubrów (Pszczyna)
 • Zagroda Wsi Pszczyńskiej (Pszczyna)

Dowiedz się więcej – PSZCZYNA
Inne TRASY ROWEROWE DĄBROWA GÓRNICZA

Similar Posts