Dąbrowa Górnicza – Zalew Sosina

trasy rowerowe Dąbrowa Górnicza - Zalew Sosina

Wyjazd z Dąbrowy Górniczej, Plac Wolności
Cel: Zalew Sosina, Jaworzno
Odległość: 17km

Dąbrowa Górnicza: Centrum – Sosnowiec: Zagórze – Porąbka – Maczki – Jaworzno: Szczakowa – Pieczyska

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

Postaw mi kawę
blok reklamowy

TRASY ROWEROWE DĄBROWA GÓRNICZA – ZALEW SOSINA

Trasę rowerową zaczynamy w Dąbrowie Górniczej pod pomnikiem Bohaterom Czerwonych Sztandarów na Placu Wolności, przy Ławeczce Jimiego Hendrixa. Mając pomnik przed sobą jedziemy w prawo. Dojedziemy do ul. Górników Redenu, przeprowadzamy rower przez przejście dla pieszych i jedziemy chodnikiem wzdłuż ul. Królowej Jadwigi w kierunku kościoła. Gdy dojedziemy do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną przed kościołem, przeprowadzamy rower na drugą stronę ul. Królowej Jadwigi. Teraz mamy dwie opcję. Pierwsza tak jak pokazuje mapa, czyli ruchliwą ul. Królowej Jadwigi do ronda, na nim wybieramy pierwszy zjazd na Kraków, Katowice, Sosnowiec. Druga bardziej spokojna przez Park im. gen. Józefa Hallera, czyli gdy przeprowadzimy rower przez pasy, jedziemy prosto. Wjedziemy do parku i skręcamy w lewo w drugą alejkę. Jedziemy do końca i tam będzie po lewej stronie wjazd po łuku na wiadukt. Wjeżdżamy i znajdziemy się już na tej samej drodze co w pierwszej opcji. Po prawej stronie widzimy Park Wodny „Nemo”. Na światłach prosto, przejeżdżamy pod wiaduktem i wjedziemy do Sosnowca.

Jedziemy ul. Braci Mieroszewskich, po chwili po prawej stronie pojawi się ścieżka rowerowa – wjeżdżamy na nią. Gdy po drugiej stronie zobaczymy pawilon handlowy, przeprowadzamy rower przez przejście dla pieszych. Po drugiej stronie ulicy skręcamy w lewo, czyli trochę się cofamy i za centrum handlowym skręcamy w prawo w uliczkę. Po 75m, przed małym, murowanym budynkiem, skręcamy w lewo w wąską ścieżkę. Jedziemy kawałek aż wyjedziemy przy Restauracji „Piast”. Skręcamy w lewo w ul. Dmowskiego, po chwili z pierwszeństwem w prawo w ul. Kosynierów. Dojeżdżamy do końca ulicy i skręcamy w lewo w ul. Szymanowskiego. Tą ulicą też do końca i znów w lewo w ul. Lenartowicza. Dojedziemy do wiaduktu nad drogą S1 i wybieramy zjazd na Łódź, Częstochowa, Warszawa, czyli skręcamy w prawo. Nie wjeżdżamy jednak na drogę ekspresową, ale wjeżdżamy na drogę, która biegnie wzdłuż zjazdu po lewej – obok skupu palet. Jedziemy nią prosto – ul. Dąbrowska. Najpierw wzdłuż S1 do krzyża, a potem droga odbija w lewo, pojawią się zabudowania. Gdy dojedziemy do końca, skręcamy w lewo w ul. Zagórską i po chwili prosto przez tory potem mostem nad rzeką Bobrek. Po 70m skręcamy w lewo w ul. Sławkowską, którą jedziemy do końca, potem w prawo w drogę z kostki brukowej – ul. Jałowcowa. Dojeżdżamy do znaku STOP i skręcamy w lewo w ul. Wileńską. Przejeżdżamy wiaduktem kolejowym a potem przez tory. Za nimi i za parkingiem skręcamy w prawo. Wąską drogą między drzewami dojedziemy do Ośrodku Wypoczynkowego Balaton. Za nim skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż jeziora aż dojedziemy do drogi asfaltowej – ul. Maczkowska. Skręcamy w prawo i przejeżdżamy pod wiaduktem, jednym, potem drugim i dojedziemy do zabudowań. Za torami nazwa ulicy zmienia się na Krakowską. Jedziemy prosto i opuszczamy Sosnowiec.

Przejeżdżamy nad Białą Przemszą i jesteśmy w Jaworznie. Jedziemy prosto ul. Stefana Batorego i po prawie 900m, nie za pierwszym, tylko za drugim przejazdem przez tory, skręcamy w lewo. Jedziemy drogą gruntową wzdłuż torów aż dojedziemy do dworca kolejowego Jaworzno-Szczakowa. Jedziemy prosto, jak najbliżej budynku dworca, a potem wzdłuż torów drogą z płyt betonowych. Po chwili odbijamy w prawo i zaraz w lewo na drogę asfaltową – ul. Kolejarzy. Jedziemy do końca i na skrzyżowaniu w lewo w ul. Bukowską. Przejeżdżamy przez przejazd kolejowy, potem pod wiaduktem, za nim skręcamy w prawo i zaraz w lewo. Dojeżdżamy nad Zalew Sosina. Polecam przejechać się dookoła, wjeżdżając w dróżkę zaraz za budynkiem w lewo.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

  • Pomnik Bohaterom Czerwonych Sztandarów (Dąbrowa Górnicza)
  • Ławeczka Jimiego Hendrixa (Dąbrowa Górnicza)
  • Zalew Sosina (Jaworzno)

Dowiedz się więcej – ZALEW SOSINA
Inne TRASY ROWEROWE DĄBROWA GÓRNICZA

Similar Posts