Gliwice – Park Śląski

trasy rowerowe Gliwice - Park Śląski

Wyjazd z Gliwic, Rynek
Cel: Park Śląski, Chorzów
Odległość: 34km

Gliwice: Śródmieście – Politechnika – Sośnica – Zabrze: Centrum – Zaborze – Ruda Śląska: Ruda – Bytom: Bobrek – Szombierki – Łagiewniki – Rozbark – Chorzów: Żabie Doły – Chorzów Stary – Park Śląski

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

Postaw mi kawę
blok reklamowy

TRASY ROWEROWE GLIWICE – PARK ŚLĄSKI

Trasę rowerową zaczynamy w Gliwicach, na Rynku przy Fontannie z Neptunem. Mając Ratusz za sobą a Neptuna przed sobą jedziemy w prawo i wyjeżdżamy z Rynku (obok budynku pod adresem Rynek 14). Wjeżdżamy w jednokierunkową ul. Plebańską i od razu w pierwszą uliczkę w prawo – ul. Średnia. Jedziemy do końca i przejeżdżamy przez ulicę prosto, przejeżdżamy chodnikiem między budynkami i dojedziemy do ul. Dolnych Wałów. Przejeżdżamy przez nią na wprost i wjedziemy w jednokierunkową ul. Studzienną. Dojedziemy do znaku stop na końcu. Skręcamy w prawo, na pierwszym i drugim skrzyżowaniu jedziemy prosto. Na trzecim nakaz jazdy w lewo rowerów nie dotyczy, więc jedziemy także prosto. Wjeżdżamy w ul. Akademicką i po 330m skręcamy w pierwszą drogę w lewo – ul. Bolesława Krzywoustego. Jedziemy obok budynków Politechniki Śląskiej. Dojeżdżamy do schodów i mostu nad rzeką, ale nie przejeżdżamy nim tylko wjeżdżamy w małą ścieżkę za ogrodzeniem. Jedziemy wzdłuż rzeki lekko ponad 1km, aż do dużego mostu, przejeżdżamy tym pierwszym, mniejszym mostem i po drugiej stronie rzeki skręcamy w prawo. Na końcu w lewo i od razu skręcamy w prawo w asfaltową ul. Królewskiej Tamy. Jedziemy wzdłuż rur i za wiaduktem DTŚ dojedziemy do ronda, na którym pojedziemy prosto (drugi zjazd na Sośnice).  Przejeżdżamy pod wiaduktem autostrady A1 i nazwa ulicy zmieni się na Odrowążów. Jedziemy do końca tej ulicy i skręcamy w prawo na Zabrze w ul. Reymonta i po chwili w lewo na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną. Jedziemy ul. Beskidzką, która po 600m skręca w prawo w ul. Sztygarską. Na jej końcu skręcamy w lewo w ul. Sikorskiego. Przejeżdżamy przez tory kolejowe i wjeżdżamy do Zabrza.

Przejeżdżamy przez rondo na wprost i wjeżdżamy na ścieżkę rowerową. Jedziemy prosto ul. Roosevelta, przejeżdżamy wiaduktem nad torami kolejowymi i mijamy Stadion Górnika Zabrze. Ścieżka rowerowa się kończy. Przejeżdżamy przez skrzyżowania prosto, następnie aleją Bohaterów Monte Cassino i na końcu skręcamy w lewo w ul. Wolności. Po chwili w prawo w ul. Pawliczka. Jedziemy prosto z pierwszeństwem, przejeżdżając pod rurami ciepłociągu i wiaduktem. Za nim to już ul. Korczoka. Po 1,2km od wiaduktu, za blokiem nr 70 po lewej stronie skręcamy w lewo w ul. Kalinową. Jedziemy do końca, miniemy garaże i dojedziemy do łuku drogi w lewo. Tam skręcamy w leśną drogę w prawo (jest tam kilka tych dróżek – wybieramy tą najbardziej w prawo). Jedziemy do końca i skręcamy w lewo. Jedziemy między szpalerem drzew, po lewej stronie miniemy zakłady gumowe a za nimi asfalt się skończy i jedziemy drogą żwirową. Potem chwile płytami betonowymi i skręcamy w lewo. Przejeżdżamy pod wiaduktem i za nim w prawo.

Jesteśmy już w Rudzie Śląskiej. Jedziemy kamienistą drogą prosto wzdłuż torów aż do drogi asfaltowej. Jedziemy prosto w ul. Torową. Jedziemy nią do końca i skręcamy w lewo w ul. Gierałtowskiego. Po chwili z pierwszeństwem w prawo, potem znów z pierwszeństwem w prawo, ale uwaga na tym łuku drogi skręcamy w lewo (nie pierwszą tylko drugą) w ul. Gierałtowskiego. Jedziemy do końca i skręcamy w lewo w ul. Piastowską i po 50m w prawo w żwirową ścieżkę między kamienicami. Wjeżdżamy pod górkę i jedziemy tą ścieżką prosto aż do torów. Przenosimy rower przez tory i jedziemy prosto w ul. Plater. Dojedziemy do asfaltu i nadal prosto do znaku ustąp pierwszeństwa – skręcamy w lewo w ul. Hlonda. Mijamy cmentarz i na końcu ulicy skręcamy w lewo w ul. Bytomską. Przejeżdżamy pod wiaduktem, potem mostem nad Bytomką i wjedziemy do Bytomia.

Jedziemy ul. Orzegowską. Po ok. 1km od rzeki dojedziemy do pierwszego skrzyżowania, na którym będziemy mogli skręcić w lewo lub w prawo. Skręcamy w prawo w ul. Grota-Roweckiego i jedziemy do końca. Tam po prawej stronie zobaczymy znak ustąp pierwszeństwa – skręcamy w prawo na ul. Frycza-Modrzewskiego. Jedziemy wzdłuż torów tramwajowych, przejeżdżamy pod wiaduktem i mostem nad Bytomką. Znów wjeżdżamy do Rudy Śląskiej, ale tylko na chwilę. Od razu skręcamy w lewo w ul. Młyn Szombierski i ponownie wjeżdżamy do Bytomia. Przejeżdżamy obok zabytkowego osiedla Kolonia Zgorzelec. Jadąc prosto przejedziemy przez tory, a potem ul. Ostatnią dojedziemy do znaku stop. Skręcamy w lewo na centrum, a potem na dużym skrzyżowaniu prosto w ul. Tulipanów. Dojedziemy do ronda i skręcamy w lewo w ul. Armii Krajowej. Jedziemy nią prosto do końca i skręcamy w prawo na ul. Krzyżową. Jedziemy prosto pod wiaduktem. Za wiaduktem jedziemy do końca ulicy, a potem przejeżdżamy pod dwoma wiaduktami i dojedziemy do Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Żabie Doły. Na skrzyżowaniu między stawami z betonowymi, kwadratowymi bryłami skręcamy w prawo. Jedziemy prosto między stawami do końca drogi szutrowej.

Jesteśmy już w Chorzowie. Dojedziemy do drogi asfaltowej, skręcamy w prawo i na końcu w lewo w ul. Wiejską. Po lewej stronie mamy „Dolinę Górnika”, a po prawej pojawi się kopalnia. Dojedziemy do skrzyżowania, które przejeżdżamy prosto w ul. Legnicką. Przejeżdżamy tunelem. Za Komendą Policji skręcamy w prawo w ul. Plac Św. Jana. Jedziemy prosto, ulica zmienia nazwę na Bożogrobców. Dojeżdżamy do ronda i wybieramy trzeci zjazd – skręcamy w lewo w ul. Siemianowicką. Po 600m skręcamy w prawo zaraz za przejściem dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Wjeżdżamy do Parku Śląskiego. Jedziemy prosto aleją Klonową. Po prawej stronie zobaczymy duży plac – lądowisko dla helikopterów, jadąc prosto po lewej stronie będzie staw – my skręcamy w prawo. Jadąc główną alejką po prawej stronie miniemy Stadion Śląski i dojedziemy do głównej alei w parku. Pokręćcie się po alejkach, jest tam wiele ciekawych atrakcji: Zoo, Wesołe Miasteczko, Planetarium, Skansen, Stadion GKS Katowice, a także mnóstwo rzeźb z Żyrafą na czele.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

 • Fontanna z Neptunem (Gliwice)
 • Politechnika Śląska (Gliwice)
 • Stadion Górnika Zabrze (Zabrze)
 • Kolonia Zgorzelec (Bytom)
 • Żabie Doły (Bytom/Chorzów)
 • Park Śląski
  • Górnośląski Park Etnograficzny
  • Stadion Śląski
  • Śląski Ogród Zoologiczny
  • Żyrafa
  • Śląskie Wesołe Miasteczko
  • Planetarium Śląskie
  • Stadion GKS Katowice

Dowiedz się więcej – PARK ŚLĄSKI
Inne TRASY ROWEROWE GLIWICE

Similar Posts