Gliwice – Park Świerklaniec

Gliwice – Park Świerklaniec

trasy rowerowe Gliwice - Park Świerklaniec

Wyjazd z Gliwice, Rynek
Cel: Park Świerklaniec
Odległość: 32km

Gliwice: Śródmieście – Szobiszowice – Żerniki – Zabrze: Maciejów – Mikulczyce – Rokitnica – Helenka – Bytom: Stolarzowice – Sucha Góra – RadzionkówPiekary Śląskie: Szarlej – Centrum – Kozłowa Góra – Świerklaniec: Park Świerklaniecki

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :) Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

blok reklamowy

TRASY ROWEROWE GLIWICE – PARK ŚWIERKLANIEC

Trasę rowerową zaczynamy w Gliwicach, na Rynku przy Fontannie z Neptunem. Mając Ratusz za sobą a Neptuna przed sobą jedziemy w prawo i wyjeżdżamy z Rynku (obok budynku pod adresem Rynek 14). Wjeżdżamy w jednokierunkową ul. Plebańską i od razu w pierwszą uliczkę w prawo – ul. Średnia. Jedziemy do końca i przejeżdżamy przez ulicę prosto, przejeżdżamy chodnikiem między budynkami i dojedziemy do ul. Dolnych Wałów. Przejeżdżamy przez nią na wprost i wjedziemy w jednokierunkową ul. Studzienną. Dojedziemy do znaku stop na końcu. Proponuje wjechać na chodnik po drugiej stronie ulicy – skręcamy w lewo i zaraz dojedziemy do oznaczonej zielonym kolorem ścieżki rowerowej. Przejeżdżamy przez przejście dla pieszych i jedziemy ścieżką rowerową obok Pomnika Józefa Piłsudskiego. Ścieżką jedziemy aż do mostu nad Kanałem Gliwickim. Za nim jedziemy prosto pod wiaduktem czerwonym szlakiem rowerowym po prawej stronie ulicy. Nagle szlak rowerowy skręca w lewo, my jednak jedziemy dalej prosto pod wiaduktem kolejowym. Za nim dalej prosto drogą 78 (ul. Jana Śliwki). Dojeżdżamy do skrzyżowania i skręcamy w lewo na Olesno (droga 901), a po chwili w prawo w ul. Bernardyńską. Po prawej stronie mijamy Kościół, a następnie droga z pierwszeństwem prowadzi w prawo, my z niej zjeżdżamy w lewo. To dalej ul. Bernardyńska, po ok. 250m skręcamy w lewo w ul. Folwarczną. Przejeżdżamy pod wiaduktem i za nim od razu skręcamy w prawo w ul. Ligocką. Jedziemy prosto 1,5km aż dojedziemy do dużej ul. Tarnogórskiej (droga 78). Skręcamy w lewo (czerwony szlak rowerowy) i po 200m w prawo (za przystankiem). Jedziemy ul. Kurpiowską, pod koniec odbijamy w lewo i dojedziemy do skrzyżowania, przez które jedziemy prosto – ul. Żernicka. Na rozwidleniu w prawo, potem na skrzyżowaniu w lewo. Mijamy przystanek po lewej stronie i dalej czerwonym szlakiem rowerowym prosto. Wjeżdżamy na drogę polną, jedziemy w kierunku wiaduktu nad autostradą, przejeżdżamy przez niego.

Po drugiej stronie to już Zabrze. Dalej cały czas prosto, wjeżdżamy do lasu, a gdy z niego wyjedziemy jedziemy drogą asfaltową – ul. Leśna. Dojeżdżamy do końca ulicy i na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w ul. Lipową. Na końcu skręcamy w prawo w ul. Tarnopolską. Na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną skręcamy w lewo w ul. Brygadzistów. Przejeżdżamy przez tory, za nimi to już ul. Ofiar Katynia. Dojeżdżamy do ronda, na nim zjazd na Bytom. Jedziemy prosto aż do dużego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Przejeżdżamy to sygnalizacje prosto (trochę w lewo po skosie). Jedziemy dalej ul. Jordana, po lewej stronie mijamy Śląski Uniwersytet Medyczny. Jedziemy prosto aż przywita nas Bytom. Teraz to ul. Rokitnicka, jedziemy drogą z pierwszeństwem i przejeżdżamy pod autostradą A1. Za nią, po niecałych 300m, skręcamy w prawo w ul. Suchogórską. Mijamy Kościół po prawej stronie. Jedziemy dalej prosto ul. Suchogórską na Stroszek. Suchogórska zmienia się w ul. Władysława Łokietka. Jedziemy prosto, po lewej stronie mijamy Tramwaje Śląskie i dojeżdżamy do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Jedziemy prosto na Radzionków – ul. Długa.

Wjeżdżamy do Radzionkowa. Dojeżdżamy do końca drogi z pierwszeństwem (znak STOP). Skręcamy lekko w lewo w ulicę jednokierunkową. Zjeżdżamy na lewy pas i na skrzyżowaniu, do którego zaraz dojedziemy, skręcamy w lewo i wjeżdżamy w jednokierunkową ul. Św. Wojciecha. Jedziemy do samego końca, przejeżdżamy przez przejazd kolejowy.

Wjeżdżamy do Piekar Śląskich. Przez skrzyżowanie przejeżdżamy prosto w ul. Radzionkowską. Dojeżdżamy do końca i skręcamy w lewo w ul. Plebiscytową. Dojeżdżamy do końca i jedziemy prosto w bramę. Dojeżdżamy do zabytkowego zabudowania Pod Skrzydłami Anioła, powstałego na przełomie XIX i XX wieku i wchodzącego w skład kompleksu zamkowego Donnersmarcków. Jedziemy ciągle prosto mając przed sobą piękny widok na jezioro i Park Świerklaniecki. Dojedziemy do asfaltowej ul. Tarnogórskiej, skręcamy w lewo.

Wita nas Świerklaniec. Mijamy tablicę teren zabudowany i za pierwszym budynkiem skręcamy w prawo i zaraz w lewo między drzewami do Parku Świerklanieckiego. Jadąc prosto dojedziemy do Pałacu Kawalera. Polecam pokręcić trochę po parku. Jest tam wiele ciekawych miejsc, m.in. Ruiny Starego Zamku Donnersmarcków, Kościół Dobrego Pasterza, a także piękne rzeźby, fontanny i mosty.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

  • Fontanna z Neptunem (Gliwice)
  • Pomnik Józefa Piłsudskiego (Gliwice)
  • Śląski Uniwersytet Medyczny (Zabrze)
  • Pod Skrzydłami Anioła (Piekary Śląskie)
  • Park Świerklaniec
  • Pałac Kawalera (Świerklaniec)
  • Ruiny Starego Zamku (Świerklaniec)
  • Kościół Dobrego Pasterza (Świerklaniec)

Dowiedz się więcej – PARK ŚWIERKLANIEC
Inne TRASY ROWEROWE GLIWICE

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com