Park Śląski

Park Śląski

Park Śląski

Park Śląski znajduje się na pograniczu trzech miast: Chorzowa, Katowic i Siemianowic Śląskich. Jest on jednym z największych parków miejskich w Europie. Zajmuje 620 hektarów, z czego 250 ha to tereny leśne a 100 ha pielęgnowane stale powierzchnie parkowe. Park ten nazywany jest zielonymi płucami Górnego Śląska, stanowi także kulturalne centrum otaczającej go aglomeracji.

Jednym z głównych inicjatorów powstania Parku był generał Jerzy Ziętek. Decyzja o budowie tej największej inwestycji ekologicznej na Górnym Śląsku zapadła w 1950 roku na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach.

Podstawowym założeniem, jakim kierował się zespół architektów kierowany przez prof. Władysława Niemirskiego, było podzielenie go na dwie strefy, przy wykorzystaniu istniejącego układu topograficznego. Centralną część parku zaprojektowano więc jako teren o charakterze leśnym, poprzecinany siecią dróg, alejek i traktów pieszych mających sprzyjać wyciszeniu, biernemu wypoczynkowi oraz aktywnej rekreacji ruchowej. Pozostała część parku zaprojektowana została jako tereny o charakterze kulturalno-rekreacyjnym oraz tereny sprzyjające czynnemu wypoczynkowi, gdzie miały zostać wybudowane dodatkowe atrakcje oraz być organizowane festyny.

W latach 50. i 60. w parku realizowano kolejne inwestycje: Stadion, Śląski Ogród Zoologiczny, Wesołe Miasteczko, Planetarium. W 1957 uruchomiono ponad 5-kilometrową trasę kolejki wąskotorowej, a w 1967 kolejkę linową „Elka”. W 1962 działalność rozpoczął ośrodek PTTK, a rok później Ośrodek harcerski z polem namiotowym i strzelnicą sportową. W 1966 oddane do użytku zostało Kąpielisko Fala, a w 1968 nastąpiło otwarcie Hali Wystaw Kapelusz, Rosarium, oraz w owym czasie najwyższej na świecie szklarni wieżowej. Był to najbardziej intensywny okres rozbudowy parku. W późniejszych latach utworzono jeszcze Górnośląski Park Etnograficzny (w 1975 r.), a w 2007 roku powstał Park Linowy „Palenisko”.

Śląski Ogród Zoologiczny – właśnie w nim możemy podziwiać rzadkie gatunki zwierząt, nakarmić zwierzątka w minizoo oraz zobaczyć Skalną Kotlinę Dinozaurów- betonowe rekonstrukcje szesnastu dinozaurów, których szczątki odnalazła polska grupa paleontologów na pustyni Gobi w latach 1963-1971. Ogród ten wpisano do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych, obok 10 innych największych ogrodów w Polsce. Na powierzchni niemal 48 ha żyje ponad 2200 zwierząt reprezentujących ok. 280 gatunków. Głównym wejściem do ZOO jest XIX-wieczna, kamienna brama przeniesiona do Parku Śląskiego w roku 1960. Zabytkowa brama przeszła renowację i stanowi jedną z niewielu pozostałości po doszczętnie zburzonym po II wojnie światowej pałacu Donnersmarcków w Świerklańcu.

Śląskie Wesołe Miasteczko – największy lunapark w Polsce, otwarty w 1959 roku. W Śląskim Wesołym Miasteczku znajduje się ok. 40 urządzeń a także kawiarenki i bary. Wizytówką Wesołego Miasteczka jest największy w Polsce diabelski młyn. Młodzież może szaleć na urządzeniach typu extreme-coaster, ślizgi do wody, karuzele, młodsi natomiast mają do dyspozycji zjeżdżalnie, huśtawki, tor gokartów, dmuchańce do skakania i baseny z kuleczkami.

Planetarium Śląskie im. Mikołaja Kopernika – to największe i najstarsze polskie planetarium uruchomione w 1955r. „Sercem” Planetarium Śląskiego jest potężny projektor, noszący również nazwę „planetarium” lub nazywany inaczej „UPP” (ang. Universal Projection Planetarium). Odtwarza on wygląd nieba z dowolnego miejsca na Ziemi o dowolnej porze, naśladując rzeczywisty firmament. Ekranem projekcji jest największa w kraju kopuła o średnicy 23 metrów. Widownia może pomieścić 400 osób. W zespole budynków Planetarium Śląskiego znajduje się także obserwatorium astronomiczne (z największym w Polsce 30-centymetrowym refraktorem), kilkumetrowy zegar słoneczny, stacja klimatologiczna i stacja sejsmologiczna.

Stadion Śląski – jeden z pierwszych obiektów, jaki powstał w parku. Budowa obiektu trwała 6 lat a inauguracja Stadionu Śląskiego odbyła się 22 lipca 1956 (mecz piłkarski Polska – NRD 0:2). Rekordową frekwencję odnotowano 18 września 1963. Podczas meczu Górnik Zabrze – Austria Wiedeń (1:0) na trybunach stadionu pojawiło się 120 tys. kibiców. Śląski jest pierwszym w Polsce stadionem posiadającym sztuczne oświetlenie. Potężne jupitery rozbłysły po raz pierwszy 2 maja 1959 podczas meczu pomiędzy Polonią Bytom a Polonią Bydgoszcz. W ciągu minionych dekad Stadion Śląski był scenerią wielu legendarnych wydarzeń sportowych i muzycznych. Kilkakrotnie Stadion Śląski stawał się polską stolicą muzyki rockowej gdy na gigantycznej scenie przed kilkudziesięciotysięczną publicznością koncertowały światowe mega gwiazdy: AC/DC, Metallica, Rolling Stones, U2, Sting i Genesis.

Kolejka linowa Elka – kolejka linowa działająca na terenie Parku Śląskiego. Była to najdłuższa nizinna kolejka linowa w Europie o długości 5539 m. Uruchomiona 7 września 1967 roku, została zamknięta w 2007 roku. Jej ponowne otwarcie, ale tylko na odcinku Śląskie Wesołe Miasteczko – Stadion Śląski (2210 m), odbyło się 8 września 2013. Obecnie kolejka wykorzystuje gondole i kanapy.

Górnośląski Park Etnograficzny – w nim możemy zobaczyć drewniane budynki mieszkalne i gospodarcze z XVIII i XIXw. oraz spichlerze, garbarnię, wiatrak i areszt sołecki. W centrum skansenu znajduje się kościółek św. Józefa Robotnika. Warto przyjeżdżać w to miejsce podczas weekendów, kiedy są organizowane widowiska plenerowe oraz tematyczne imprezy folklorystyczne.

Rosarium – największy w Polsce (i jeden z największych w Europie) różany ogród o powierzchni około 7 ha znajdujący się w Parku Śląskim. Rosarium składa się z wielu dużych kwietników mających kształt plastra miodu a ponadto na owym terenie znajduje się 15 rabat w kształcie soczewek. Specyficzny klimat rosarium współtworzą urokliwe oczka wodne z pięknymi klombami nenufarów. Obok największej sadzawki warto obejrzeć charakterystyczną rzeźbę biegnących jeleni. Ciekawą atrakcją jest również ławka, na której zasiadają Karolinka, Karlik i… gołąb.

Hala wystaw KAPELUSZ – to jeden z najoryginalniejszych i najbardziej charakterystycznych obiektów w parku. Obecnie popularny Kapelusz jest obiektem wielofunkcyjnym. Poza dorocznymi międzynarodowymi wystawami kwiatów w hali odbywają się branżowe targi i wystawy, konferencje, koncerty, tradycyjne biesiady piwne oraz szereg innych imprez.

W Parku Śląskim znajduje się także ok. 35 rzeźb odzwierciedlających stylistyczne trendy sprzed kilku dekad dominujące w ówczesnym, regionalnym środowisku artystycznym. Jednak najbardziej charakterystyczną rzeźbą w parku jest Żyrafa, która znajduje się przy jednym z głównych wejść do WPKiW.

 

PARK ŚLĄSKI

POMYSŁY NA WYCIECZKĘ ROWEROWĄ

Rowerowy Szlak Zabytków Techniki - mała pętla

Rowerowy Szlak Zabytków Techniki – mała pętla

Mała pętla rowerowego Szlaku Zabytków Techniki ma 149km i przebiega przez 16 dużych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii obok aż 19 zabytków techniki.

Czerwony szlak rowerowy nr 103 w Katowicach

Czerwony szlak rowerowy nr 103 w Katowicach

Czerwony szlak rowerowy nr 103 w Katowicach rozpoczyna się w Parku Śląskim i kończy w Lasach Panewnickich. Idealna propozycja na rowerową wycieczkę po terenach zielonych.

Pętla rowerowa - stadiony piłkarskie

Rowerem po śląskich stadionach piłkarskich

Lubisz tematyczne wycieczki rowerowe? 133-kilometrowa pętla rowerowa po śląskich stadionach piłkarskich! Zwiedź największe stadiony w województwie śląskim na rowerze.

Wyprawa Szlak Orlich Gniazd

Wyprawa rowerowa Szlak Orlich Gniazd

Trzydniowa wyprawa rowerowa z Mysłowic do Częstochowy, a potem rowerowym szlakiem Orlich Gniazd do Krakowa i znów do Mysłowic. Ponad 350km po pięknych terenach Jury Krakowsko-Częstochowskiej…

TRASY ROWEROWE

 

PARK ŚLĄSKI – GALERIA


PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

BOOKINGBooking.com