Gliwice – Zalew Łęg

trasy rowerowe Gliwice - Zalew Łęg

Wyjazd z Gliwic, Rynek
Cel: Zalew Łęg, Jaworzno
Odległość: 53km

Gliwice: Śródmieście – Politechnika – Bojków – PrzeszowiceChudówPaniówkiMikołówRuda Śląska: Halemba – Katowice: Panewniki – Ligota – Brynów – Muchowiec – Giszowiec – Mysłowice: Wosoła – Morgi – Larysz – Brzezinka – Jaworzno: Wysoki Brzeg

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

Postaw mi kawę
blok reklamowy

TRASY ROWEROWE GLIWICE – ZALEW ŁĘG

Trasę rowerową zaczynamy w Gliwicach, na Rynku przy Fontannie z Neptunem. Mając Ratusz za sobą a Neptuna przed sobą jedziemy w prawo i wyjeżdżamy z Rynku (obok budynku pod adresem Rynek 14). Wjeżdżamy w jednokierunkową ul. Plebańską i od razu w pierwszą uliczkę w prawo – ul. Średnia. Jedziemy do końca i przejeżdżamy przez ulicę prosto, przejeżdżamy chodnikiem między budynkami i dojedziemy do ul. Dolnych Wałów. Przejeżdżamy przez nią na wprost i wjedziemy w jednokierunkową ul. Studzienną. Dojedziemy do znaku stop na końcu. Skręcamy w prawo, na pierwszym i drugim skrzyżowaniu jedziemy prosto. Na trzecim nakaz jazdy w lewo rowerów nie dotyczy, więc jedziemy także prosto. Wjeżdżamy w ul. Akademicką i jedziemy między budynkami Politechniki Śląskiej, a po 500m, tuż przed parkiem, skręcamy w prawo w ul. Skłodowskiej-Curie. Na rondzie jedziemy prosto i na końcu mamy niestety nakaz jazdy w prawo, my natomiast musimy pojechać w lewo, czyli wjeżdżamy na chodnik po lewej i przeprowadzamy rower na drugą stronę ulicy Pszczyńskiej. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w ul. Bojkowską. Jedziemy prawie 4km prosto, po drodze przejeżdżamy przez rondo wybierając pierwszy zjazd, potem pod wiaduktem i przez przejazd kolejowy. Dojedziemy do małego skrzyżowania (punkty charakterystyczne: po prawej stronie sklep spożywczy i lustro dla kierowców) – skręcamy w lewo w ul. Rolników. Jedziemy ciągle główną drogą, przejeżdżamy tunelem pod A1.

Witają nas Przyszowice. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i za małą rzeczką w lewo w ul. Powstańców Śląskich. Wjeżdżamy na zielony szlak rowerowy, po chwili zgodnie z jego oznaczeniami skręcamy w prawo w ul. Polną. Oznaczenia tam są wyraźne i częste – jedziemy według nich aż do Chudowa. Tam jedziemy ul. Topolową i na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w ul. Dwór. Po prawej stronie mijamy Zamek w Chudowie. Jedziemy ścieżką rowerową, za boiskiem się kończy i jedziemy dalej prosto ul. Dworską. Jedziemy żółtym szlakiem rowerowym. Dojeżdżamy do końca ulicy do znaku stop – skręcamy w prawo w ul. Zwycięstwa. Na rozwidleniu przed krzyżem jedziemy lekko w prawo dalej ul. Zwycięstwa. Dojeżdżamy do skrzyżowania, które przejeżdżamy na wprost, wjeżdżając w ul. Leśną. Jedziemy żółtym szlakiem rowerowym aż do dużej drogi 44. Niestety musimy ją chwilę popedałować, skręcamy w prawo i po 700m zjeżdżamy z tej drogi na światłach w lewo.

Po drodze wjechaliśmy do Mikołowa. Jedziemy ul. Malinową asfaltem, potem kostką brukową i znów asfaltem. Nie wjeżdżamy do lasu, przejeżdżamy obok cmentarza, a na końcu w ul. Strażacką w lewo. Jedziemy do końca i skręcamy w lewo w ul. Oświęcimską. Wjeżdżamy do Rudy Śląskiej. Po 1,5km skręcamy w prawo w ul. Piotra Skargi. Jedziemy nią 2km i dojeżdżamy do dziwnego skrzyżowania. Droga z pierwszeństwem biegnie w lewo – tak jedziemy, po czym za przystankiem skręcamy w prawo w ul. Ligocką. Na rozwidleniu w lewo, jadąc prosto dojedziemy do drogi wysypanej kamyczkami, przejeżdżamy mostkiem i skręcamy w prawo i wjeżdżamy do lasu w dróżkę najbardziej w prawo. Jedziemy cały czas prosto, najpierw czarnym szlakiem rowerowym, potem niebieskim, po drodze mijamy tory.

Wyjeżdżamy w Katowicach, dojeżdżamy do asfaltowe drogi – ul. Kuźnicka. Dojeżdżamy do końca ulicy i skręcamy w prawo w ul. Panewnicką. Dojeżdżamy do ronda i skręcamy w lewo i po 400m w prawo w ul. Bałtycką. Jedziemy prosto do końca, a na końcu w lewo drogą z pierwszeństwem jest ul. Partyzantów, a w prawo ślepa ulica. Jedziemy w prawo wzdłuż ogródków działkowych i wjeżdżamy do lasu w drogę gruntową. Wyjeżdżamy na ul. Medyków. Skręcamy w prawo potem w lewo, przejeżdżamy obok budynków Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jadąc prosto dojedziemy do skrzyżowania i skręcamy w lewo, dalej ul. Medyków. Wjeżdżamy na ścieżkę rowerową. Dojeżdżamy do sygnalizacji świetlnej i skręcamy w prawo w ul. Panewnicką. Po lewej stronie mijamy Bazylikę Mniejszą – Kościół św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP. Jedziemy 1,5km prosto, dojedziemy do dworca PKP, a potem przejeżdżamy tunelem pod torami. Dalej jedziemy ul. Kłodnicką aż do dużego skrzyżowania, przejeżdżamy prosto pod ul. Kościuszki. Za wiaduktem od razu skręcamy w lewo i przy przystanku wjeżdżamy na chodnik a potem jadąc wzdłuż torów tramwajowych przejeżdżamy pod wiaduktem. Dojedziemy do ul. Huberta, skręcamy w prawo. Jadąc cały czas prosto wjeżdżamy do parku. Jedziemy jego tyłami i po 200m trafiamy na czerwony szlak rowerowy – skręcamy w prawo i przejeżdżamy przez tory. Przejeżdżamy przez jeden, potem drugi przejazd i chodnikiem w górę. Zjeżdżamy z niego w prawo i dojeżdżamy do ul. 73 Pułku Piechoty. Skręcamy w lewo i przez pasy przejeżdżamy na drugą stronę i wjeżdżamy w las. Przejeżdżamy przez tory i za nimi w lewo. Dojeżdżamy do skrzyżowania ze stolikiem i ławkami i skręcamy w lewo i od razu na rozwidleniu w lewo. Jedziemy czarnym szlakiem rowerowym przez 3km, po czym skręcamy w prawo na leśnym skrzyżowaniu za stawem Barbara i przed Rybaczówką oraz stawem Janina. Czyli opuszczamy na chwilę czarny szlak, jedziemy prosto prawie 0,5km i skręcamy w lewo na skrzyżowaniu. Dojedziemy do ruchliwej drogi 86. Przeprowadzamy rower przez przejście dla pieszych i wjeżdżamy na ul. Górniczego Stanu. Jadąc prosto dojedziemy do skrzyżowania, na którym musimy ustąpić pierwszeństwa. Po 700m, jadąc prosto, zjeżdżając z drogi z pierwszeństwem, dojedziemy do drogi w prawo w las. Skręcamy i jedziemy przez las 1,4km, początkowo asfaltem, a przed bramą zjeżdżamy w prawo i do końca prosto. Wyjedziemy na ul. Granica Wesołej z długim ogrodzeniem – skręcamy w lewo.

Wjeżdżamy do Mysłowic, nazwa ulicy zmienia się na Graniczna. Jedziemy długo prosto, dojedziemy do skrzyżowania z ul. Morgowską i skręcamy z pierwszeństwem w lewo. Na kolejnym skrzyżowaniu ustępujemy pierwszeństwa i jedziemy prosto, a potem łukiem drogi w prawo. Na rondzie prosto w ul. Wybickiego, która następnie zmieni się na Leśną. Przejeżdżamy przez przejazd kolejowy i ul. Reja dojeżdżamy do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Przez skrzyżowanie przejeżdżamy prosto i wjedziemy na zielony szlak rowerowy. Na końcu ulicy skręcamy w lewo i po chwili przejeżdżamy przejściem pod drogą S1 i dojeżdżamy do końca ulicy. Skręcamy w lewo i jedziemy cały czas prosto w kierunku elektrowni.

Wjeżdżamy do Jaworzna, przejeżdżamy przez przejazd kolejowy, następnie skręcamy w prawo w ul. Promienną. Jedziemy prosto, po lewej stronie mijamy Elektrownie Jaworzno. Znowu przejeżdżamy przez przejazd kolejowy i za nim skręcamy w prawo w las. Jedziemy główną leśną drogą oznaczoną czarnym szlakiem rowerowym i po ok. 0,5km (tak jak pokazuje tabliczka) i skręcamy w prawo. Po ponad 200. metrach docieramy nad Zalew Łęg.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

  • Fontanna z Neptunem (Gliwice)
  • Politechnika Śląska (Gliwice)
  • Zamek w Chudowie
  • Śląski Uniwersytet Medyczny (Katowice)
  • Bazylika Mniejsza – Kościół św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP (Katowice)
  • Elektrownia Jaworzno III
  • Zalew Łęg (Jaworzno)

Dowiedz się więcej – ZALEW ŁĘG
Inne TRASY ROWEROWE GLIWICE

Similar Posts