Jaworzno – Nikiszowiec

trasy rowerowe Jaworzno - Nikiszowiec

Wyjazd z Jaworzna, Rynek Główny
Cel: Nikiszowiec, Katowice
Odległość: 23km

Jaworzno: Stare Miasto – Osiedle Kościuszki – Pszczelnik – Wysoki Brzeg – Sosnowiec: Jęzor – Modrzejów – Mysłowice: Śródmieście – Janów – Katowice: Nikiszowiec

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

Postaw mi kawę
blok reklamowy

TRASY ROWEROWE JAWORZNO – NIKISZOWIEC

Trasę rowerową zaczynamy w Jaworznie na Rynku Głównym. Jedziemy w lewo, oddalając się od kościoła. Wjeżdżamy na ul. Pocztową, po chwili skręcamy w prawo w ul. Zieloną. Dojeżdżamy do końca i w prawo w ul. Grunwaldzką i zaraz w lewo w ul. Matejki. Jedziemy tak jak pokazują nam znaki z oznaczeniami niebieskiego szlaku rowerowego. Po 300m skręcamy w prawo w ul. Rzemieślniczą i potem w drugą ulice po lewej – ul. Chopina. Jedziemy nią aż do przejścia dla pieszych przez drogę 79. Przeprawiamy się na drugą stronę, a tam od razu jedziemy w prawo w ul. Szelonka. Opuszczamy nasz niebieski szlak jadąc do samego ronda prosto. Na rondzie wybieramy trzeci zjazd między zjazdem na Katowice i na Kraków. Wjeżdżamy w czarną drogę do lasu. Po ok. 200m skręcamy w prawo i jedziemy lasem prosto przez skrzyżowanie leśne. Wjeżdżamy na czerwony szlak rowerowy, pojawią się rury ciepłociągu. Omijamy szlaban i dojedziemy do skrzyżowania z płyt betonowych, spotykają się tam dwa szlaki – czerwony i nasz poprzedni niebieski. Wracamy na ścieżkę niebieską skręcając w lewo w las. Jedziemy prosto, po obu stronach mijamy zbiorniki wodne, a na końcu drogi skręcamy w prawo. Jedziemy cięgle prosto, po drodze mijając zjazd na Zalew Łęg. Dotrzemy do drogi asfaltowej – ul. Promienna, skręcamy w lewo i przejeżdżamy obok Elektrowni Jaworzno III. Dojeżdżamy do końca i skręcamy w lewo w ul. Wojska Polskiego. Przejeżdżamy przez tory i za nimi skręcamy w prawo w las. Wjeżdżamy na żółty szlak rowerowy. Jedziemy wzdłuż rur i wraz z nimi skręcamy w lewo. Dojedziemy do Przemszy, przejeżdżamy pod torami, pod drogą S1 i pod rurami. Jedziemy jak najbliżej rzeki.

To już Sosnowiec. Dojedziemy do torów (tutaj mapa pokazuje inaczej, ale również dobrze), przejeżdżamy pod nimi i dalej przez stary, zamknięty most na drugą stronę nasypu (nie rzeki). Jadąc dalej prosto małą, wąską ścieżką wzdłuż Białej Przemszy dojedziemy do drogi asfaltowej zaraz przy moście. Skręcamy w lewo w ul. Orląt Lwowskich i po 150m znów w lewo w ul. Żeglarską. Wjeżdżamy na Szlak Rowerowy Czarnego Morza oznaczony kolorem zielonym. Po 150m odbijamy w lewo zgodnie z zielonymi oznaczeniami. Jadąc prosto dojedziemy do końca Szlaku Rowerowego Czarnego Morza. Stromymi schodami wchodzimy na wał, a za nim jest historyczne miejsce zwane Trójkątem Trzech Cesarzy. Znajduje się tam obelisk pamięci o dawnym podziale Europy i jej zjednoczeniu. Dalej pojedziemy Szlakiem Rowerowym Dawnego Pogranicza, który oznaczony jest kolorem czerwonym. Także wracamy, ale nie jedziemy prosto drogą, którą przyjechaliśmy, tylko skręcamy w lewo zgodnie z czerwonymi oznaczeniami. Jadąc po prawej stronie mamy ogródki działkowe, a po lewej wał rzeki Przemszy. Po 1,25km droga skręca w prawo i wjeżdżamy na płyty betonowe. Po chwili odbijamy w lewo, po lewej stronie znajduje się Zabytkowy Cmentarz Żydowski. Zatrzymujemy się na stopie, sprawdzamy czy nie jedzie tramwaj i za torami skręcamy w lewo. Dojedziemy do końca i przed sklepem z artykułami motoryzacyjnymi skręcamy w prawo. Dojedziemy do ruchliwej drogi 79 i skręcamy w lewo. Jadąc ulicą musimy pojechać tak jak pokazuje mapa (objechać rondo, za wiaduktem w prawo, przejechać pod nim i w lewo). Ja polecam przejechać most chodnikiem po lewej stronie ulicy.

Wjeżdżamy do Mysłowic. Za mostem po lewej stronie skręcamy w lewo na Urząd Miasta. Przed Placem Wolności z Pomnikiem Augusta Hlonda skręcamy z nakazem w prawo, po chwili w lewo i wjeżdżamy prosto na ul. Powstańców. Jedziemy wzdłuż torów tramwajowych, po lewej stronie mijamy Urząd Miasta. Na wysokości przystanku tramwajowego skręcamy w prawo i wjeżdżamy w tunel przy dworcu PKP. W tunelu jedziemy do końca i wprowadzamy rower po schodach z prawej strony. Chodnikiem z kostki brukowej jedziemy, nie prosto wzdłuż ulicy, ale lekko w lewo. Przejeżdżamy z prawej strony Miejskiej Biblioteki Publicznej i dojedziemy do asfaltowej ul. Mickiewicza. Skrzyżowanie ze znakiem ustąp pierwszeństwa przejeżdżamy prosto w ślepą uliczkę. Jedziemy nią prosto obok szkoły i ogródków działkowych do samego końca ulicy. Gdy już nie będzie możliwości jazdy prosto, skręcamy w prawo i na rondzie prosto w ul. Janowską. Ulicą tą jedziemy 2km i na końcu skręcamy w lewo w ul. Oswobodzenia.

Wjeżdżamy do Katowic. Za wiaduktem skręcamy w lewo w nieutwardzoną drogę. Jedziemy wzdłuż torów aż do drogi asfaltowej ul. Zamkowa, skręcamy w prawo. Jedziemy ok. 200m i obok małego skwerku skręcamy w lewo. Przejeżdżamy przez tory i przed kościołem skręcamy w prawo i zaraz w lewo. Docieramy do zabytkowego osiedla Nikiszowiec.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

  • Elektrownia Jaworzno III
  • Trójkąt Trzech Cesarzy
  • Zabytkowy Cmentarz Żydowski (Sosnowiec)
  • Pomnik Augusta Hlonda (Mysłowice)
  • Nikiszowiec (Katowice)

Dowiedz się więcej – NIKISZOWIEC
Inne TRASY ROWEROWE JAWORZNO

Similar Posts