Katowice – Zalew Rybnicki

trasy rowerowe Katowice - Zalew Rybnicki

Wyjazd z Katowic, Park Powstańców Śląskich
Cel: Zalew Rybnicki
Odległość: 57km

Katowice: Koszutka – Dąb – Załęże – Witosa – Ruda ŚląskaKatowice: Panewniki – Ruda Śląska: Halemba – MikołówOrzeszeOrnontowiceCzerwionka-LeszczynyBełkSzczejkowiceRybnik: Ligota – Paruszowiec –Piaski – Rybnik-Północ – Orzepowice

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

Postaw mi kawę
blok reklamowy

TRASY ROWEROWE KATOWICE – ZALEW RYBNICKI

Trasę rowerową zaczynamy w Katowicach w Parku Powstańców Śląskich przy Pomniku Generała Ziętka. Przejeżdżamy pod rondem po skosie, czyli wyjeżdżamy na Koszutke i jedziemy wzdłuż ul. Chorzowskiej w kierunku Silesia City Center. Gdy przejedziemy obok Silesii jedziemy dalej prosto w kierunku Parku Śląskiego. Przed parkiem skręcamy na światłach w lewo w ul. Bracką. Tutaj zalecam ostrożną jazdę chodnikiem – jest to bardzo ruchliwa ulica. Za światłami to już ul. Bocheńskiego. Jedziemy do samego jej końca – ok. 1,5km, mijając po drodze Centrum Handlowe Załęże. Na końcu, za autostradą A4, skręcamy w prawo w ul. Załęska Hałda. Jedziemy 300m gdy zobaczysz barierki zjeżdżamy przed nimi w lewo z asfaltu i zaraz znów w lewo w las. Lasem jedziemy główną leśną drogą (czarny szlak rowerowy) ciągle prosto przez ponad 2km aż dojedziemy do miejsca, gdzie spotykają się 4 dróżki. Odbijamy lekko w lewo i przejeżdżamy obok jedynego tam domu, potem przez tory i za nimi w prawo w ul. Szojdy. Jedziemy wąską przyjemną dróżką, nie skręcamy w ul. Szojdy tylko jedziemy dalej prosto i zaraz skręcamy w lewo w drogę leśną. W lesie jedziemy prosto główną drogą.

Wyjeżdżamy na łuku drogi w Rudzie Śląskiej – skręcamy w lewo, a właściwie jedziemy prosto. Wjeżdżamy na ścieżkę rowerową i po prawej stronie dojedziemy do oczyszczalni, skręcamy w lewo i znów wjeżdżamy do Katowic. Dojeżdżamy do ul. Panewnickiej – skręcamy w prawo. Na rondzie jedziemy w kierunku Rudy Śląskiej. Po 350m na łuku drogi skręcamy w lewo w ul. Kuźnicką. Jedziemy nią 800m, kończy się asfalt a my wjeżdżamy do lasu. Jedziemy główną leśną drogą niebieskim szlakiem rowerowym, po drodze mijamy tory, potem jadąc prosto wjedziemy na czarny szlak rowerowy.

Wyjedziemy z lasu znów w Rudzie Śląskiej, ul. Ligocka wysypana małymi kamyczkami. Wjeżdżamy pod małą górkę i jedziemy w kierunku zabudowań, zaczyna się asfalt. Dojeżdżamy do skrzyżowania, skręcamy w lewo i dalej, gdzie droga z pierwszeństwem prowadzi w prawo – jedziemy prosto w ul. Mikołowską. Na rozwidleniu zjeżdżamy z głównej drogi i odbijamy w prawo. Jadąc prosto wjedziemy do lasu, a tam główną leśną drogą dojedziemy do poprzecznej drogi z płyt betonowych. Przejeżdżamy ją na wprost i znów wjeżdżamy do lasu. Jedziemy główną leśną drogą i wyjedziemy na łuku ul. Buczka w Mikołowie.

Skręcamy w lewo i jedziemy prosto do dużego skrzyżowania z ruchliwą drogą 44. Przez skrzyżowanie jedziemy prosto w ul. Staromiejską. Dojedziemy nią do Kościoła Św. Piotra i Pawła znajdującego się na skrzyżowaniu po prawej stronie. Skręcamy w prawo i dalej, jadąc z pierwszeństwem znów w prawo. Dojedziemy do skrzyżowania ze znakiem ustąp pierwszeństwa. Skręcamy w lewo w drogę 925. Jedziemy prawie 3km, aż do skrzyżowania, gdzie droga z pierwszeństwem (925) prowadzi w prawo na Rybnik i Orzesze. Za łukiem skręcamy w lewo, ale nie w drogę 927 tylko w kolejną – ul. Szkolna. Jadąc prosto zabudowania się skończą, pojawią się pola i lasy. Przed torami skręcamy w prawo na szlak rowerowy oznaczony kolorem czerwonym i czarnym. Jedziemy lasem, po lewej stronie pojawi się staw, a potem wjedziemy na drogę asfaltową. Chwilę jesteśmy w Orzeszu. Dojedziemy do skrzyżowania z drogą 925 – skręcamy w prawo.

Wjeżdżamy do Ornontowic i od razu skręcamy w lewo w ul. Grzegorczyka. Dalej, gdy ta będzie prowadziła w prawo, jedziemy prosto. Jadąc prosto drogą asfaltową wjedziemy na ul. Leśną, którą jedziemy do końca. Na końcu skręcamy w lewo w ul. Zamkową.

Wjedziemy do miejscowości Czerwionka-Leszczyny, tam nazwa ulicy zmieni się na Zabrzańską. Po lewej stronie zobaczymy kościół i za nim skręcamy w lewo w ul. Bełkowską. Jedziemy nią długo prosto, niebieskim szlakiem rowerowym, równolegle do biegnącej nieopodal autostrady. Przejeżdżamy przez tory, a potem przez skrzyżowanie prosto w ślepą uliczkę.

To już Bełk. Przed nami pojawi się pojedynczy blok i jedziemy po jego lewej stronie, a potem skręcamy w wąską ścieżkę między murami. Jedziemy ul. Majątkową do kolejnego skrzyżowania, które też przejeżdżamy prosto. Wyjedziemy na otwarty teraz, gdzie drogami polnymi skręcamy najpierw w lewo, potem w prawo. Niebieski szlak się skończy i czerwonym dojedziemy do Szczejkowic. Pojawi się asfalt, którym dojedziemy do znaku ustąp pierwszeństwa. Skrzyżowanie przejeżdżamy prosto w ul. Gospodarczą, po czym skręcamy w prawo i na stopie skrzyżowanie przejeżdżamy prosto. Dalej w lewo w ul. Wiejską na czarny szlak rowerowy. Jedziemy asfaltem ponad 1,5km i skręcamy w prawo w ul. Daleką na zielony szlak rowerowy. Jedziemy drogą żwirową w lewo a potem asfaltem przejeżdżamy pod wiaduktem autostrady A1. Za wiaduktem w prawo, wjeżdżamy na drogi leśne i w lewo do lasu zgodnie z zielonymi oznaczeniami. Jedziemy główną leśną drogą, zwracając uwagę na zielone oznaczenia na drzewach.

Z lasu wyjedziemy na ul. Stawowej w Rybniku. Jedziemy teraz niebieskim szlakiem rowerowym. Na takim małym rondku skręcamy w lewo, mijamy plac zabaw i przejeżdżamy mostkiem nad rzeką Przegędzą i Rudą. Za drugim mostkiem skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż rzeki. Przejeżdżamy prosto przez drogę asfaltową i dojedziemy do zbiornika wodnego. Przed nim w lewo i dalej w prawo wzdłuż brzegu. Gdy zbiornik się kończy, jedziemy prosto aż do większej, asfaltowej ul. Mikołowskiej. Skręcamy w nią w lewo i po chwili w prawo w ul. Cichą. Przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym i na końcu skręcamy w prawo w ul. Pod Wałem. Na końcu ulicy skręcamy w lewo i wjeżdżamy na niebieski szlak rowerowy. Jedziemy wzdłuż rzeki Rudy. Płyty betonowe się skończą i wjeżdżamy do lasu, po chwili na rozwidleniach dwa razy w prawo, tak jak pokazują oznaczenia szlaku. Dojedziemy do chodnika z kostki brukowej po lewej stronie i na niego wjeżdżamy. Łukiem jedziemy mostem nad rzeką i przejeżdżamy na drugi brzeg. Przed rondem skręcamy w lewo, przejeżdżając na drugą stronę ulicy i za chwilę w lewo znów mostem nad Rudą. Skręcamy w prawo, po chwili po prawej stronie zobaczymy Obelisk Pamięci 446 Ofiar Auschwitz-Birkenau. Dojedziemy do drogi asfaltowej i skręcamy w prawo na ścieżkę rowerową wzdłuż niej. Na Rondzie Europejskim wybieramy pierwszy zjazd, ale jedziemy chodnikiem po lewej stronie. Przed mostem skręcamy w lewo. Znów jedziemy wzdłuż brzegu rzeki Rudy. Dojedziemy do miejsca, gdzie Ruda łączy się z rzeką Nacyną. Przejeżdżamy znów mostem nad Rudą i wyjedziemy na asfaltowy plac, gdzie często stoją autobusy. Dojeżdżamy do znaku „Ustąp pierwszeństwa” i skręcamy w lewo w ul. Rybacką. Za niebieskim ogrodzeniem skręcamy w lewo i od razu w prawo. Jedziemy prosto aż do Zalewu Rybnickiego. Przejeżdżamy na drugą stronę ulicy i skręcamy w lewo i po chwili w prawo. Jedziemy brzegiem jeziora wzdłuż barierek. Polecam pojeździć wzdłuż brzegów jeziora i zobaczyć go z różnych stron.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

  • Pomnik Powstańców Śląskich (Katowice)
  • Pomnik Generała Jerzego Ziętka (Katowice)
  • Kościół Św. Piotra i Pawła (Mikołów)
  • Obelisk Pamięci 446 Ofiar Auschwitz-Birkenau (Rybnik)
  • Zalew Rybnicki

Dowiedz się więcej – ZALEW RYBNICKI
Inne TRASY ROWEROWE KATOWICE

Similar Posts