Zalew Rybnicki

Zalew Rybnicki

Zalew Rybnicki położony jest północno-zachodniej części miasta w dzielnicach Stodoły, Chwałęcice, Orzepowice i Rybnicka Kuźnia. Zbiornik został utworzony przez spiętrzanie się wód rzeki Rudy. Oddano go do użytku w grudniu 1971 roku. Zalew ma powierzchnie 450ha i pełni funkcję chłodzenia turbin elektrowni. To powoduje, że nabiera wyższej temperatury i zostaje z powrotem wypompowana do zalewu. W skutek tego zbiornik nie zamarza w zimie, natomiast od kwietnia do października temperatura nie spada w nim poniżej 15 stopni. Zalew pełni również funkcję przeciwpowodziową i rekreacyjną.

Jezioro Rybnickie jest idealnym miejscem do wędkowania. Od początku istnienia jest zarybiany i organizowanych jest tutaj wiele konkursów wędkarskich. To tutaj wędkarze wyłowili ponad 100 kilogramowego suma, który miał długość ponad 2,5 metra, a także rekordowego karpia i tołpygę. W 2010 roku wyłowiono tutaj nawet piranię. Zbiornik Rybnicki przyciąga także amatorów sportów wodnych. Uprawiane jest kajakarstwo, żeglarstwo oraz windsurfing. Nad jeziorem można wypożyczyć sprzęt wodny, istnieją również kluby żeglarskie a sezon jest tutaj najdłuższy w Polsce.

DROGI ROWEROWE

Koniecznie należy wspomnieć, że wzdłuż Jeziora Rybnickiego i drogi krajowej nr 920 istnieje doskonała infrastruktura rowerowa w postaci asfaltowej drogi rowerowej, z której rozpościera się wspaniały widok na rybnickie jeziora. No właśnie tuż obok, bo po drugiej stronie szosy znajduje się Zalew Orzepowicki i Zalew Gzel, nad które również warto się przejechać.

Zalew Rybnicki

PROPOZYCJE WYCIECZEK ROWEROWYCH

Pętla Rybnicka
Pętla Rybnicka

Pętla Rybnicka to szlak rowerowy oznaczony kolorem niebieskim, który wytyczony jest w północnej części Rybnika. Biegnie przez rozległe kompleksy leśne, okrąża jezioro Rybnickie oraz prowadzi wzdłuż rzeki Rudy.

Rowerowy Szlak Zabytków Techniki - duża pętla
Rowerowy Szlak Zabytków Techniki – duża pętla

Duża pętla rowerowego Szlaku Zabytków Techniki ma 235km i przebiega przez 17 dużych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz dwa miasta Krainy Górnej Odry.

Rybnik i jego zielone okolice
Rybnik i jego zielone okolice

Rybnik to jedno z najbardziej rowerowych miast w województwie śląskim. Dobre drogi rowerowe, świetna sieć szlaków, a także mnóstwo terenów zielonych sprawia, że to fantastyczne miejsce dla fanów dwóch kółek.

TRASY ROWEROWE

ZALEW RYBNICKI – GALERIA

Similar Posts