Zalew Rybnicki
Zalew Rybnicki położony jest północno-zachodniej części miasta w dzielnicach Stodoły, Chwałęcice, Orzepowice i Rybnicka Kuźnia. Zbiornik został utworzony przez spiętrzanie się wód rzeki Rudy. Oddano go do użytku w grudniu 1971 roku. Zalew ma powierzchnie 450ha i pełni funkcję chłodzenia turbin elektrowni. To powoduje, że nabiera wyższej temperatury i zostaje z powrotem wypompowana do zalewu. W skutek tego zbiornik nie zamarza w zimie, natomiast od kwietnia do października temperatura nie spada w nim poniżej 15 stopni. Zalew pełni również funkcję przeciwpowodziową i rekreacyjną.
Jezioro Rybnickie jest idealnym miejscem do wędkowania. Od początku istnienia jest zarybiany i organizowanych jest tutaj wiele konkursów wędkarskich. To tutaj wędkarze wyłowili ponad 100 kilogramowego suma, który miał długość ponad 2,5 metra, a także rekordowego karpia i tołpygę. W 2010 roku wyłowiono tutaj nawet piranię. Zbiornik Rybnicki przyciąga także amatorów sportów wodnych. Uprawiane jest kajakarstwo, żeglarstwo oraz windsurfing. Nad jeziorem można wypożyczyć sprzęt wodny, istnieją również kluby żeglarskie a sezon jest tutaj najdłuższy w Polsce.
DROGI ROWEROWE
Koniecznie należy wspomnieć, że wzdłuż Jeziora Rybnickiego i drogi krajowej nr 920 istnieje doskonała infrastruktura rowerowa w postaci asfaltowej drogi rowerowej, z której rozpościera się wspaniały widok na rybnickie jeziora. No właśnie tuż obok, bo po drugiej stronie szosy znajduje się Zalew Orzepowicki i Zalew Gzel, nad które również warto się przejechać.
Zalew Rybnicki
PROPOZYCJE WYCIECZEK ROWEROWYCH
Czerwony szlak rowerowy nr 320: Rybnik – Lubomia
Czerwony szlak rowerowy liczy 25,5km. Rozpoczyna się w Rybniku w dzielnicy Orzepowice pomiędzy zalewem Gzel i Jeziorem Rybnickim, skąd przez Czernicę, Rydułtowy i Pszów prowadzi do Lubomi. Szlak jest ciekawy, a jego przebieg z pewnością docenią zwolennicy industrialnych zabytków związanych z górnictwem.
Rowerem z dzieckiem po Rybniku
Trasa wycieczki ma 24km i nie wychodzi poza granice Rybnika. Jedzie się bezpiecznie, bez towarzystwa samochodów, bo w dużej części przez tereny zielone wzdłuż rzek i jezior. Po drodze mnóstwo atrakcji dla dzieci!
Szlak rowerowy Jana Pawła II w Rybniku
Szlak powstał z okazji 25-lecia pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Jego początek znajduje się w dzielnicy Stodoły przed domem ciotki Karola Wojtyły, a kończy się w Rudach na terenie parku otaczającego Zespół Klasztorno-Pałacowy. Trasa liczy 43km, oznakowana jest kolorem czarnym.
Pętla Rybnicka
Pętla Rybnicka to szlak rowerowy oznaczony kolorem niebieskim, który wytyczony jest w północnej części Rybnika. Biegnie przez rozległe kompleksy leśne, okrąża jezioro Rybnickie oraz prowadzi wzdłuż rzeki Rudy.
Rowerowy Szlak Zabytków Techniki – duża pętla
Duża pętla rowerowego Szlaku Zabytków Techniki ma 235km i przebiega przez 17 dużych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz dwa miasta Krainy Górnej Odry.
Rybnik i jego zielone okolice
Rybnik to jedno z najbardziej rowerowych miast w województwie śląskim. Dobre drogi rowerowe, świetna sieć szlaków, a także mnóstwo terenów zielonych sprawia, że to fantastyczne miejsce dla fanów dwóch kółek.
TRASY ROWEROWE
- Gliwice – Zalew Rybnicki (32km)
- Katowice – Zalew Rybnicki (57km)
- Rybnik – Zalew Rybnicki (12km)
- Tychy – Zalew Rybnicki (46km)
- Zabrze – Zalew Rybnicki (45km)