Sosnowiec – Jezioro Paprocany

trasy rowerowe Sosnowiec - Jezioro Paprocany

Wyjazd z Sosnowca, Plac Stulecia
Cel: Jezioro Paprocany, Tychy
Odległość: 43km

Sosnowiec: Śródmieście – Radocha – Modrzejów – Mysłowice: Śródmieście – Słupna – Brzęczkowice – Brzezinka – Morgi – Larysz – Wesoła – Katowice: Las Murckowski – Tychy: Czułów – ul. Bielska – Paprocany

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

Postaw mi kawę
blok reklamowy

TRASY ROWEROWE SOSNOWIEC – JEZIORO PAPROCANY

Trasę rowerową zaczynamy w Sosnowcu na Placu Stulecia pod Pomnikiem Jana Kiepury. Przeprowadzamy rower przejściem podziemnym pod ul. 3 Maja w kierunku Dworca PKP. Jest tam zakaz jazdy na rowerze także lepiej prowadzić. Skręcamy w lewo w ul. Kilińskiego, dojeżdżamy do ronda, które przejeżdżamy prosto w ul. Sobieskiego. Przed rzeką Brynicą skręcamy w lewo – wjeżdżamy na Szlak Rowerowy Dawnego Pogranicza – oznaczony jest kolorem czerwonym. Przejeżdżamy pod rurami ciepłociągu, potem pod wiaduktem kolejowym. Patrzymy cały czas na oznaczenia, bo po ok. 250m (gdy po lewej stronie zobaczymy bloki mieszkalne) będziemy skręcać w prawo i jedziemy wzdłuż Brynicy, po prawie 2km dojeżdżamy do ul Ostrogórskiej. Skręcamy w prawo, a za wiaduktem w lewo w ul. Radocha. Przejeżdżamy mostem nad Przemszą i wjeżdżamy w las. Jedziemy dalej szlakiem oznaczonym kolorem czerwonym do ul. Mikołajczyka, tam spotykamy następną tablicę informacyjną. Wjeżdżamy znów do lasu w prawo. Od razu na pierwszym rozwidleniu w lewo. Po niecałych 300m skręcamy znów w lewo. Jedziemy według oznaczeń, po prawej stronie pojawią się stawy, przejeżdżamy obok boiska do siatkówki plażowej i dalej tak jak pokazują oznaczenia prosto. Wąską dróżką dojedziemy do drogi asfaltowej, po chwili dojeżdżamy do ul. Orląt Lwowskich. Przejeżdżamy na drugą stronę ulicy, wjeżdżamy na chodnik i jedziemy w prawo.

Wjeżdżamy do Mysłowic. Za mostem skręcamy w lewo i jedziemy prosto. Przed Placem Wolności z Pomnikiem Augusta Hlonda skręcamy z nakazem w prawo, a na kolejnym skrzyżowaniu ze znakiem ustąp pierwszeństwa jedziemy prosto. Kręcimy wzdłuż torów tramwajowych na ul. Powstańców koło Urzędu Miasta. Jedziemy pod Przewiązką do końca ul. Powstańców, zielonym szlakiem wjeżdżamy na Promenadę i jedziemy do końca. Na końcu, gdy zaczną się zabudowania, po lewej stronie zobaczymy bramę Dworu Sułkowskich. Potem skręcamy w prawo w ul. Sułkowskiego, przejeżdżamy tunelem i skręcamy w lewo, jedziemy do końca i skręcamy w ul. Portową w prawo. Jedziemy cały czas drogą z pierwszeństwem i dojeżdżamy do dużej ul. Oświęcimskiej, skręcamy w prawo i zaraz na światłach w lewo w ul. Stadionową. Jedziemy 150m i skręcamy w lewo, przejeżdżamy obok Muzeum Pożarnictwa. Gdy przed sobą masz boiska do plażówki skręcamy w lewo i zaraz w prawo, w tą dróżkę po prawej, bliżej ogrodzenia. Jedziemy lekko ponad kilometr dróżką leśną aż dojedziemy do wiaduktu, przejeżdżamy pod nim i skręcamy w ul. Kolejową w prawo. Dojeżdżamy do końca i skręcamy w prawo, przejeżdżamy pod wiaduktem i jedziemy ścieżką rowerową do końca. Skręcamy w prawo i na światłach w prawo w ul. Reja. Przejeżdżamy przez przejazd kolejowy, za nim to już ul. Leśna. Na rondzie skręcamy w lewo w ul. Generała Pukowca, jedziemy do końca i w prawo w ul. Laryską. Też dojeżdżamy do końca, ok. 1,5km i skręcamy w lewo (droga z pierwszeństwem) w ul. 3 Maja. Przed nami Wieża Radiowo-Telewizyjna. Jedziemy do końca i w prawo w ul. Dzierżonia, dalej z pierwszeństwem w ul. Piastów Śląskich, jedziemy do małego ronda i skręcamy w prawo w ul. Kopalnianą, przejeżdżamy przez tory. Kopalniana zmienia się w ul. Beskidzką bo wjeżdżamy na moment do Katowic. Po lewej stronie mysłowicka Kopalnia Wesoła.

Jedziemy prosto 6,5km, wjeżdżamy do Tychów, dalej przejeżdżamy nad drogą 86. Nakaz w prawo i jak się skończą barierki po lewej stronie (tabliczka „do zbiornika P. Poż.”) wjeżdżamy w lewo w las. Po prawej stronie mijamy punkt poboru wody, dalej przejeżdżamy przez mostek i dojedziemy do wjazdu na drogę 86. Jednak nie wjeżdżamy na nią tylko odbijamy w prawo. Chwile jedziemy asfaltem i zaraz znów leśną drogą. Skręcamy w lewo, przejeżdżamy pod wiaduktem i dojedziemy do asfaltowej ul. Katowickiej – skręcamy w prawo i pedałujemy zielonym szlakiem rowerowym. Jedziemy 4km po prawej stronie mijamy Browary Tyskie. Za browarem Katowicka zmienia się w ul. Bielską. Jedziemy ścieżką rowerową ok. 3,5km aż ścieżka każe nam przejechać na drugą stronę ul. Bielskiej.

Tu wracają oznakowania czerwonego szlaku rowerowego. Z ul. Bielskiej skręcamy w lewo do lasu i po 200m w prawo. Jedziemy czerwonym szlakiem rowerowym, na leśnym skrzyżowaniu dróg rowerowych jedziemy prosto, a potem drogą asfaltową w prawo. Jedziemy do końca i w lewo tj. pokazują znaki na Zameczek w Promnicach. Asfalt się kończy, przejeżdżamy przez mostek i za nim prosto, następnie drugi mostek i za nim w lewo w uliczkę z kostki brukowej. Dojedziemy do ogrodzonych budynków, a po lewej stronie będziemy mieć Jezioro Paprocany. Żeby dojechać do Zameczku Myśliwskiego w Promnicach skręcamy w prawo i za ogrodzeniem obiektów chronionych skręcamy w lewo w wąską ścieżkę. Po chwili dojedziemy do bramy wjazdowej. Jadąc piękną nową ścieżką rowerową wzdłuż jeziora dojedziemy do głównej plaży z placem zabaw. To nasze miejsce docelowe – Jezioro Paprocany. Z powrotem polecam pojechać drugą stroną jeziora.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

  • Pomnik Jana Kiepury (Sosnowiec)
  • Pomnik Augusta Hlonda (Mysłowice)
  • Dwór Sułkowskich (Mysłowice)
  • Przewiązka (Mysłowice)
  • Muzeum Pożarnictwa (Mysłowice)
  • Wieża Radiowo-Telewizyjna (Mysłowice)
  • Kopalnia Wesoła (Mysłowice)
  • Browary Tyskie (Tychy)
  • Zameczek Myśliwski w Promnicach
  • Paprocany (Tychy)

Dowiedz się więcej – JEZIORO PAPROCANY
Inne TRASY ROWEROWE SOSNOWIEC

Similar Posts