Jezioro Paprocany

Jezioro Paprocany

Jezioro Paprocany w Tychach to jedno z najpopularniejszych miejsc do rekreacji na świeżym powietrzu w całym województwie śląskim. Podczas dobrej pogody można spotkać tutaj tłumy ludzi którzy cieszą się urokami tego miejsca: spacerują, biegają, jeżdżą na rowerach, wypożyczają sprzęt wodny, plażują, a także korzystają z boisk, placów zabaw i kawiarni.

Jezioro Paprocany to sztuczny zbiornik wodny położony w Tychach powstały dla potrzeb Huty Paprockiej. W latach 1986-1992 przeprowadzono prace rekultywacyjne i obecnie zbiornik pełni role rekreacyjną oraz retencyjną, stanowiąc osłonę przeciwpowodziową dla miasta. Jezioro ma 132 hektary powierzchni, a głębokość raczej nie przekracza 2,5m. Zasilane jest przez Starą Gostynkę i drobne cieki leśne. W jego wodach występuje wiele gatunków ryb, a także małży i ślimaków.

W północno-wschodniej części zbiornika znajduje się ośrodek wypoczynkowy MOSiR, a na jego terenie plaża strzeżona oraz obiekty sportowe: boiska do gry w siatkówkę, piłkę nożną, koszykówkę oraz asfaltowy kort do tenisa ziemnego. Znajduje się tu także wypożyczalnia sprzętu sportowo-rekreacyjnego, przystań wodna, pole campingowe i wypożyczalnia sprzętu do pływania. Ośrodek wypoczynkowy czynny jest od rana do wieczora. Wstęp do ośrodka jest bezpłatny, a w czasie sezonu letniego nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają ratownicy oraz policja z tutejszego posterunku.

PAŁACYK MYŚLIWSKI W PROMNICACH

Nad jeziorem, od strony południowo-zachodniej ulokowany jest zabytkowy pałacyk myśliwski w Promnicach. Został on wybudowany w 1861 roku przez księcia pszczyńskiego Henryka XI Hochberga w miejscu chylącego się upadkowi dworku Promnitzów. Hochbergowie byli niegdyś jednym z najmożniejszych rodów na Śląsku. Posiadali kopalnie, huty, elektrownie, cementownie i domy handlowe, a także starannie gospodarowali Lasami Pszczyńskimi, dzięki czemu były one bogate w dziką zwierzynę oraz ptactwo. Właśnie myśliwska pasja książąt von Hochberg skutkowała powstaniem pałacyku myśliwskiego, do którego zapraszano na polowania najznamienitszych gości, m.in. odwiedzili go niemieccy cesarze Wilhelm I Friedrich Ludwig von Hohenzollern oraz Wilhelm II Hohenzollern. Miejsce to upodobała sobie także księżna Daisy.

Na dziedzińcu przed pałacykiem w 1864 roku została wzniesiona figura przedstawiająca patrona myśliwych św. Huberta z jeleniem. Rzeźba ta inspirowana była postacią księcia pszczyńskiego Jana Henryka XI. Święty ubrany jest w tunikę, a na plecach ma zarzuconą skórę niedźwiedzia. Na prawym ramieniu ma zawieszoną torbę myśliwską i łuk.

Od 1938 roku pałacyk znajdował się w gestii Lasów Państwowych, potem kopalń i zrzeszeń górniczych, by w 2003 roku znów stać się własnością Skarbu Państwa. Obecnie w zamku znajduje się restauracja i hotel „Noma Residence”.

ROWEREM NA PAPROCANY

Paprocany to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez rowerzystów z Tychów i okolic. Bardzo dobra droga rowerowa dookoła jeziora i świetne dukty Lasów Pszczyńskich przyciągają cyklistów jak magnes. Nad jezioro z Tychów dojechać można żółtym szlakiem rowerowym nr 141 z dzielnicy Wilkowyje lub zielonym szlakiem rowerowym nr 134 łączącego Wilkowyje przez Śródmieście i właśnie Paprocany do dzielnicy Cielmice. Wzdłuż Jeziora Paprocany prowadzi także jeden z najpopularniejszych na Śląsku szlaków – czerwony szlak rowerowy nr 1, który łączy Katowice z Pszczyną. Pętla dookoła jeziora ma około 6,5km.

Jezioro Paprocany

PROPOZYCJE WYCIECZEK ROWEROWYCH

Zielony szlak rowerowy nr 134 w Tychach
Zielony szlak rowerowy nr 134 w Tychach

Zielony szlak rowerowy nr 134 w Tychach łączy dzielnice wschodnie i zachodnie. Szlak poprowadzony jest mało ruchliwymi drogami, a główną atrakcją trasy jest Jezioro Paprocany!

Lasy Pszczyńskie
Rowerem przez Lasy Pszczyńskie

Trasa rowerowej wycieczki po Lasach Pszczyńskich przebiega przez zielone tereny o dużych walorach przyrodniczych i historycznych, ale również przez piękne śląskie miasta jak Tychy i Pszczynę.

Żółty szlak rowerowy nr 141 w Tychach
Żółty szlak rowerowy nr 141 w Tychach

Żółty szlak rowerowy nr 141 w Tychach to krótki szlak prowadzący z dzielnicy Wilkowyje nad Jezioro Paprocany. Przejedź się przez Tychy dobrymi drogami rowerowymi!

Czerwony szlak rowerowy nr 1 Katowice - Pszczyna
Czerwony szlak rowerowy nr 1 Katowice – Pszczyna

Jeden z najpopularniejszych szlaków rowerowych w śląskim. Rozpoczyna się w centrum Katowic skąd przez Lasy Murckowskie, Tychy i Lasy Pszczyńskie prowadzi do Pszczyny.

Wyprawa rowerowa dookoła Beskidu Śląskiego
Dookoła Beskidu Śląskiego

Wyprawa rowerowa dookoła Beskidu Śląskiego. Dwa dni wspaniałej, rowerowej przygody. Piękne widoki, strome podjazdy, Wiślana Trasa Rowerowa…

TRASY ROWEROWE

JEZIORO PAPROCANY – GALERIA

Similar Posts