Szlak Opatówki
Szlak Opatówki oznakowany jest kolorem zielonym. Rozpoczyna się w Kłobucku przy zbiorniku Zakrzew, a kończy się w Zawadach przy Urzędzie Gminy. Jej długość to 26km, a poziom trudności łatwy, więc w zupełności poradzą sobie z nim początkujący rowerzyści. Trasa od miejscowości Złochowice wiedze wzdłuż Opatówki aż do Kamieńszczyzny, gdzie rzeka wpada do Liswarty. Trasa prowadzi przez ulokowane wzdłuż rzeki Pankówki spokojne miejscowości o bogatych tradycjach hutniczych. W XIV wieku pojawiły się pierwsze kuźnice związane z występowaniem darniowych rud żelaza. Przypominają o tym tablice informacyjne w Pankach i w Kuźnicy Starej.
Szlak Opatówki wytyczony został w oparciu o przebieg rzeki Opatówki w powiecie kłobuckim. Szlak jest efektem współpracy czterech Lokalnych Grup Działania: LGD Brynica to nie granica, Bractwo Kuźnic, Spichlerz Górnego Śląska i Zielony Wierzchołek Śląska. To dzięki nim powstał przede wszystkim Liswarciański Szlak Rowerowy, natomiast również krótsze: Szlak Opatówki i Szlak Pankówki, czyli szlaki rowerowe wzdłuż dopływów Liswarty.
Długość: 26km
Początek: Zalew Zakrzew, Kłobuck
Koniec: Zawady
Przebieg szlaku:
Kłobuck – Złochowice (7km) – Opatów (11km) – Rębielice Królewskie (18km) – Kamieńszczyzna (23km) – Zawady (26km)
Data przejazdu: 04.09.2022
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Do Szlaku Opatówki przypisany jest kolor zielony. Oznakowanie jest bardzo dobre, dzięki gęsto poustawianym znakom typu R-1, a także znakom R-3, które informują o odległościach do kolejnych miejscowości. Dodatkowo pojawiają się tablice informacyjne z mapą szlaków rowerowych i opisem atrakcji turystycznych. To wszystko sprawia, że rowerzysta jest dobrze prowadzony i jest w stanie poradzić sobie bez własnych map i pliku GPX.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Rowerowy Szlak Opatówki w dużej mierze poprowadzony jest mało ruchliwymi drogami lokalnymi o nawierzchni asfaltowej. Jednak między Kłobuckiem a Złochowicami biegnie piaszczystą drogą leśną, na której trzeba się nieco pomęczyć. To zdecydowanie najgorszy odcinek szlaku! Właśnie ze względu na te terenowe odcinki, szlak nie nadaje się do jazdy rowerem szosowym. Zalecany jest rower crossowy, trekkingowy lub gravel.
Szlak nie prowadzi przez Górę Opatowska i Górę Rębielską, ale warto się na nie wspiąć. Na Opatówkę dojedziecie drogą polną, momentami piaszczystą, a na Rębielską początkowo starym asfaltem a końcówkę drogą gruntową mocno pod górę. Dodatkowo koniecznie podjedźcie do wiatraka w Rębielicach Królewskich!
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0km
– utwardzona: 0km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 23,5km (92%)
Droga szutrowa: 0,5km (2%)
Droga gruntowa: 1,5km (6%)
Inna: 0km
DOJAZD
Niestety dojazd do Kłobucka może być utrudniony, ze względu na brak czynnego dworca kolejowego. Dojeżdżając samochodem można go zostawić na dużym parkingu przy zalewie Zakrzew w Kłobucku lub przy Urzędzie Gminy w Zawadach.
ZOBACZ TAKŻE
Liswarciański Szlak Rowerowy
Liswarciański Szlak Rowerowy ma 108km długości i oznaczony jest kolorem niebieskim. Rozpoczyna się w Woźnikach i prowadzi wzdłuż rzeki Liswarty aż do Wąsosza Górnego.
Szlak Pankówki
Szlak Pankówki oznakowany jest kolorem czerwonym. Swój początek ma przy zbiorniku Zakrzew w Kłobucku, a kończy się po 37 kilometrach w Krzepicach. Szlak jest łatwy, pozbawiony trudnych podjazdów i ruchliwych dróg.
CIEKAWE MIEJSCA
ZALEW ZAKRZEW
Zbiornik utworzony na Białej Okszy, który pełni funkcje rekreacyjne i retencyjne. Skorzystać tutaj można z kąpieliska wyznaczonego przez molo, altanki z grillem, placu zabaw dla dzieci, a w sezonie letnim działa też mała gastronomia.
GÓRA OPATOWSKA
Wapienne wzgórze, które znajduje się ok. 1,5km od szlaku. Żeby do niej dotrzeć trzeba zjechać ze szlaku na polne, nieco kamieniste drogi, które doprowadzą Was na szczyt. Z Góry Opatowskiej można podziwiać piękne widoki na całą okolicę! W 2011 roku na wzgórzu postawiono 2 wiatraki oraz odsłonięto tablicę upamiętniającą szlak bojowy Wołyńskiej Brygady Kawalerii.
RĘBIELSKA GÓRA
Zwana także Kamienną Górą. To jest jedno z najbardziej rozległych i najwyższych wzniesień wapiennych górnej jury w powiecie kłobuckim – 257 m n.p.m. Góra Rębielska jest zalesiona i znajduje się na niej nieczynny kamieniołom oraz cztery piece do wypalania wapna, które są świadectwem przeszłości związanej z eksploatacją kamienia wapiennego.
WIATRAK W RĘBIELICACH KRÓLEWSKICH
Monumentalną, stalową budowlę na swoim polu wznosił przez 25 lat mieszkaniec wsi – Józef Antos, z zawodu ślusarz i mechanik. Skrzydło wiatraka ma 32 metry średnicy, a całkowita jego wysokość to 54 metry, co pozwoliło na zaliczenie go do grona najwyższych wiatraków Europy. Chociaż budowę ostatecznie zakończono w 2003 roku, wiatrak nigdy nie wyprodukował prądu, bo prawdopodobnie nie udało się dobrać do niego odpowiedniej prądnicy. Józef Antos zmarł 13 października 2009 roku i nie doczekał uruchomienia swej elektrowni wiatrowej, która jest nieużywana i niszczeje.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na Szlaku Opatówki znajduje się jedna zadaszona wiata odpoczynkowa, którą zobaczycie przy zalewie Zakrzew w Kłobucku. Odpocząć można również przy Urzędzie Gminy Opatów, gdzie ustawione są ławki i tablica informacyjna szlaku. Według mnie najlepszym miejscem do odpoczynku jest Góra Opatowska, która znajduje się tuż przy szlaku.
PRZEBIEG
Szlak Opatówki swój początek ma w Kłobucku nad Zalewem Zakrzew. W tym miejscu również zaczyna się Szlak Pankówki, który prowadzi do Krzepic. Z Kłobucka mało ruchliwymi drogami asfaltowymi, a potem piaszczystymi drogami leśnymi szlak prowadzi do Złochowic. To właśnie na polach w Złochowicach znajduje się źródło Opatówki, która jest motywem przewodnim szlaku. Opatówka, zwana również Górnianką, ma 18km długości i jest dopływem Liswarty.
Szlak Opatówki prowadzi obok dwóch wzgórz wapiennych. Pierwsze z nich to Góra Opatowska, ale żeby do niej dotrzeć trzeba zjechać ze szlaku na polne, nieco kamieniste drogi, które doprowadzą Was na szczyt. Drugim jest Rębielska Góra, zwana także Kamienną Górą. Bardzo ciekawą atrakcją, w pobliżu której prowadzi szlak jest wznoszący się za zabudowaniami, wśród pól, ogromny wiatrak w Rębielicach Królewskich. Szlak Opatówki kończy się w Zawadach tuż przy Urzędzie Gminy.
SZLAKI ROWEROWE
Szlak Opatówki połączyć można z innymi szlakami rowerowymi wytyczonymi powiecie kłobuckim:
Łącząc te trzy szlaki, można stworzyć ciekawą pętlę o długości ok. 85km.