Szlak Opatówki

TAGI:

Szlak Opatówki

Szlak Opatówki

Szlak Opatówki zaczyna się w Kłobucku przy zbiorniku Zakrzew, a kończy się nad Liswartą w Zawadach. Szlak oznaczony jest kolorem zielonym i ma 26 kilometrów długości.

 

 

 

Start: Kłobuck, Zbiornik Zakrzew
Meta: Zawady
Odległość: 26km
Kolor oznakowania szlaku: zielony

MAPA

Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :) Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

blok reklamowy

 

ZOBACZ TAKŻE:

Częstochowska pętla przez Lasy nad Górną Liswartą

Śląskie i jego zielone oblicze! Częstochowska pętla przez Lasy nad Górną Liswartą

Szlak Opatówki oraz Liswarciański Szlak Rowerowy można zwiedzić korzystając z tej częstochowskiej pętli…

Liswarciański Szlak Rowerowy

Liswarciański Szlak Rowerowy

Liswarciański Szlak Rowerowy ma 108km długości i oznaczony jest kolorem niebieskim. Znajduje się w północno-zachodniej części województwa śląskiego. Rozpoczyna się w Woźnikach i prowadzi wzdłuż rzeki Liswarty aż do Wąsosza Górnego.

O SZLAKU

Szlak Opatówki wytyczony został w oparciu o przebieg rzeki Opatówki w powiecie kłobuckim. Szlak jest efektem współpracy czterech Lokalnych Grup Działania: LGD Brynica to nie granica, Bractwo Kuźnic, Spichlerz Górnego Śląska i Zielony Wierzchołek Śląska. To dzięki nim powstał przede wszystkim Liswarciański Szlak Rowerowy, natomiast również krótsze: Szlak Opatówki i Szlak Pankówki, czyli szlaki rowerowe wzdłuż dopływów Liswarty.

 

OZNAKOWANIE

Szlak Opatówki prowadzi rowerzystów za pomocą znaków typu R1. Rower na białym tle z paskiem koloru zielonego pojawia się głównie na tabliczkach, ale również namalowany jest na drzewach czy ogrodzeniach. Poza tym spotkać można znaki z kilometrażem do najbliższych miejscowości oraz tablice informacyjne wraz z mapą szlaku.

Oznakowanie jest częste i raczej nie ma problemów z nawigacją, co nie znaczy, że nie warto zabrać ze sobą mapy czy wgrać w telefonie pliku GPX. Jak niemal na każdym szlaku są miejsca, gdzie znaku braknie lub został zniszczony…

 

NAWIERZCHNIA

Rowerowy Szlak Opatówki w dużej mierze poprowadzony jest mało ruchliwymi drogami lokalnymi o nawierzchni asfaltowej. Jednak między Kłobuckiem a Złochowicami biegnie piaszczystą drogą leśną, na której trzeba się nieco pomęczyć.

Szlak nie prowadzi przez Górę Opatówki i Górę Rębielską, ale warto się na nie wspiąć. Na Opatówkę dojedziecie drogą polną, momentami piaszczystą, a na Rębielską początkowo starym asfaltem a końcówkę drogą gruntową mocno pod górę.

 

PRZEBIEG SZLAKU I ATRAKCJE TURYSTYCZNE

 

0 km

Kłobuck, Zalew Zakrzew

26 km

7 km

Złochowice

19 km

11 km

Opatów

15 km

18 km

Rębielice Królewskie

8 km

23 km

Kamieńszczyzna Dolna

3 km

26 km

Zawady

0 km

 

Szlak Opatówki swój początek ma w Kłobucku nad Zalewem Zakrzew. W tym miejscu również zaczyna się Szlak Pankówki, który prowadzi do Krzepic. Zalew Zakrzew to zbiornik utworzony na Białej Okszy, który pełni funkcje rekreacyjne i retencyjne. Skorzystać tutaj można z kąpieliska, altanki z grillem, a w sezonie letnim działa też mała gastronomia.

Z Kłobucka mało ruchliwymi drogami asfaltowymi, a potem piaszczystymi drogami leśnymi szlak prowadzi do Złochowic. To właśnie na polach w Złochowicach znajduje się źródło Opatówki, która jest motywem przewodnim szlaku. Opatówka, zwana również Górnianką, ma 18km długości i jest dopływem Liswarty.

Szlak Opatówki prowadzi obok dwóch wzgórz wapiennych. Pierwsze z nich to Góra Opatowska, ale żeby do niej dotrzeć trzeba zjechać ze szlaku na polne, nieco kamieniste drogi, które doprowadzą Was na szczyt. Z Góry Opatowskiej można podziwiać piękne widoki na całą okolicę! W 2011 roku na wzgórzu postawiono 2 wiatraki oraz odsłonięto tablicę upamiętniającą szlak bojowy Wołyńskiej Brygady Kawalerii.

Kolejnym wzgórzem jest Rębielska Góra, zwana także Kamienną Górą. To jest jedno z najbardziej rozległych i najwyższych wzniesień wapiennych górnej jury w powiecie kłobuckim – 257 m n.p.m. Góra Rębielska jest zalesiona i znajduje się na niej nieczynny kamieniołom oraz cztery piece do wypalania wapna, które są świadectwem przeszłości związanej z eksploatacją kamienia wapiennego.

Bardzo ciekawą atrakcją, w pobliżu której prowadzi szlak jest wznoszący się za zabudowaniami, wśród pól, ogromny wiatrak o okrągłym skrzydle, przypominający swym wyglądem wojskowy radar. Znajduje się w Rębielicach Królewskich, a jego historia jest niestety smutna. Monumentalną, stalową budowlę na swoim polu wznosił przez 25 lat mieszkaniec wsi – Józef Antos, z zawodu ślusarz i mechanik. Skrzydło wiatraka ma 32 metry średnicy, a całkowita jego wysokość to 54 metry, co pozwoliło na zaliczenie go do grona najwyższych wiatraków Europy. Chociaż budowę ostatecznie zakończono w 2003 roku, wiatrak nigdy nie wyprodukował prądu, bo prawdopodobnie nie udało się dobrać do niego odpowiedniej prądnicy. Józef Antos zmarł 13 października 2009 roku i nie doczekał uruchomienia swej elektrowni wiatrowej, która jest nieużywana i niszczeje.

Szlak Opatówki kończy się w Zawadach tuż przy Urzędzie Gminy. Zawady to miejscowość wypoczynkowa położona nad Liswartą. Teren nad rzeką jest zagospodarowany – jest molo, ławeczki i przystań kajakowa, z której kajakarze rozpoczynają spływy dolną Liswartą, aż do Warty.

 

 

CIEKAWE MIEJSCA

  • Zalew Zakrzew w Kłobucku
  • Góra Opatowska
  • Góra Rębielska
  • Wiatrak w Rębielicach Królewskich

 

GALERIA

 

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com