Zielony szlak rowerowy nr 15: Gliwice – Kotlarnia
Oznakowany kolorem zielonym szlak rowerowy o długości 29km prowadzi z centrum Gliwic przez Rachowice do Kotlarni w województwie opolskim. Trasa jest łatwa, ale przeznaczona raczej dla rowerzystów dobrze czujących się na drogach szutrowych, które stanowią połowę długości szlaku. Zaleca się raczej rower na szerszych oponach: górski, crossowy lub gravel.
Szlak jest ciekawie poprowadzony. Po drodze zobaczyć można drewniane kościoły, będące atrakcją Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego, a także leśną ścieżkę dydaktyczną zwaną „Szwajcarią Rachowicką”. Szlak zachwyca zwłaszcza w maju, kiedy to kwitnie rzepak. Wówczas malownicze żółte pola wypełniają krajobraz.
Długość: 29km
Początek: Śródmieście, Gliwice
Koniec: Kotlarnia
Przebieg szlaku:
Gliwice: Śródmieście – Wójtowa Wieś (pola rzepaku: 5km) – Ostropa (kościół: 8km) – Kozłów (10km) – Łany Wielkie (13km) – Rachowice (16km) – Sierakowice (19km) – Goszyce (kaplica św. Magdaleny: 25km) – Kotlarnia (28km)
Data przejazdu: 05.05.2023
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Oznakowanie szlaku jest dobre, ale do bardzo dobrego brakuje kilku znaków w Wójtowej Wsi i Kotlarni. Tabliczki ze znakami typu R-1 wspierane są R-3, które informują o odległościach do kolejnych miejscowości oraz atrakcji turystycznych. Poza tym pojawia się kilka tablic informacyjnych z czytelną mapą szlaków.
W województwie opolskim oznakowanie nie jest odnowione. Zielone znaki pojawiają się w formie malunków na drzewach, które czasami są słabo widoczne, bo zakryte liśćmi lub starte. Koniec szlaku w Kotlarni nie jest oznakowany.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Zielony szlak z Gliwic do Kotlarni niemal po równo podzielony jest na nawierzchnie utwardzone i terenowe. Wśród utwardzonych zdecydowanie dominują asfaltowe drogi publiczne z małym ruchem samochodowym. Pozostała część to drogi rowerowe w Gliwicach w dużej mierze z kostki betonowej oraz w połączeniu z ruchem pieszym. Należy zatem pamiętać, że na drogach dla pieszych i rowerów to piesi mają pierwszeństwo. Aby wszystko się zgadzało muszę także wspomnieć o asfaltowym skrawku dla pieszych i rowerów w Sierakowicach.
Drogi terenowe są raczej gorszej niż lepszej jakości. Trochę potrzęsie, dlatego jazda z przyczepką może nie należeć do najprzyjemniejszych dla dziecka. Zaleca się rower na nieco szerszych oponach, np. górski, crossowy lub trekkingowy.
Na całej długości szlaku jest kilka bardzo dobrych odcinków. Mi najbardziej spodobała się malownicza szosa między Rachowicami a Sierakowicami oraz znakomita szutrówka w Lasach Rudzkich od kaplicy św. Magdaleny do Kotlarni. Najgorszy odcinek szlaku to dziurawa droga leśna między Łanami Wielkimi a Rachowicami.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 1,8km (6%)
– utwardzona: 1,8km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 12,3km (42%)
Droga szutrowa: 14,9km (51%)
Droga gruntowa: 0km
Inna: 0,3km (1%) – płyty betonowe
DOJAZD
Szlak rozpoczyna się 500 metrów od dworca kolejowego w Gliwicach, więc bez problemu dojedziecie tutaj pociągiem. Samochód można zostawić na parkingu przy palmiarni w Gliwicach. Jeśli chcecie odpuścić Śródmieście to zaparkujcie przy ogródkach działkowych w dzielnicy Wójtowa Wieś (przy polach rzepaku). Samochód można również zostawić przy kościołach w Kotlarni i Rachowicach.
CIEKAWE MIEJSCA
GLIWICE
Gliwice to jedno z największych i najbardziej atrakcyjnych miast w województwie śląskim. Turyści chętnie je odwiedzają ze względu na ciekawą architekturę, ofertę kulturalną oraz słynne zabytki. Centralnym punktem Gliwic jest rynek z ratuszem otoczony pięknie odrestaurowanymi zabytkowymi kamienicami. Jego wizytówką jest fontanna z rzeźbą Neptuna wykonana w 1794 roku przez barokowego rzeźbiarza pochodzącego z Opawy – Johannesa Nitschego. Z każdego rogu kwadratowego rynku odchodzą po dwie uliczki tworząc sieć zabudowy gliwickiej Starówki.
Szlak prowadzi zaledwie kilkaset metrów od rynku i tuż obok Parku Chopina, gdzie znajduje się jedna z największych atrakcji Gliwic – Palmiarnia. Już w latach 80. XIX wieku istniały tutaj pierwsze szklarnie, ale taka z prawdziwego zdarzenia powstała dopiero w 1924 roku. Obecnie Palmiarnia obejmuje aż 2000m2 i podzielona została na 5 pawilonów tematycznych. W pierwszym pawilonie można oglądać rośliny użytkowe, w drugim rośliny egzotyczne, trzeci pawilon nazywany jest historycznym, a w czwartym zobaczycie całą masę kaktusów. Ostatni pawilon powstał stosunkowo niedawno i znajdują się w nim cztery ogromne akwaria, w których odtworzone zostały ekosystemy: Amazonki, jeziora Tanganika, rzeki azjatyckiej i polskiej.
W Śródmieściu przejedziecie również obok pomników Józefa Piłsudskiego oraz Adama Mickiewicza.
DREWNIANE KOŚCIOŁY
W gliwickiej dzielnicy Ostropa zobaczycie pierwszy drewniany kościół na trasie, który jest również atrakcją Szlaku Architektury Drewnianej. Kościół św. Jerzego ma część murowaną: zakrystia i prezbiterium, ale nawa i wieża są drewniane. Wnętrze kościoła natomiast pokryte jest barokową polichromią, czyli wielobarwną ozdobą malarską ścian, sufitów i sklepień.
Kolejne drewniane kościoły zobaczycie w Rachowicach pw. Świętej Trójcy oraz Sierakowicach: kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej. One również znajdują się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.
SZWAJCARIA RACHOWICKA
Rachowice to wieś malowniczo położona w otoczeniu kompleksu leśnego. To właśnie w lesie udostępniono zwiedzającym szczególnie atrakcyjne przyrodniczo i krajobrazowo fragmenty dolinki potoku Sierakowickiego, tworząc leśną ścieżkę dydaktyczną zwaną „Szwajcarią Rachowicką”. Ścieżka ma 800m długości, a na jej trasie znajdują się tablice edukacyjne oraz drewniane pomosty i schody, dlatego lepiej poprowadzić rower. Uwierzcie mi, że warto! Pofalowany teren, zieleń wysoka i bagniska, wszystko to wpływa na niezwykły klimat tego miejsca. Teren porastają pomnikowe dęby, stare buki, graby i inne drzewa. Średni wiek drzew szacuje się tu na 160 lat, a osobliwością przyrody w tym miejscu są m.in. dwa zrośnięte w uścisku buki oraz połączone gałęzią graby. Nie można nie zwrócić uwagi na bogate w mchy, porosty, grzyby i paprocie runo leśne. Poza tym rosną tutaj maliny i jeżyny, po gałęziach skaczą wiewiórki, spotkać można także ciekawskiego daniela, dostrzec sarnę czy jelenia oraz słuchać śpiewu ptaków. Tu jest niesamowicie!
KAPLICA ŚW. MAGDALENY W LASACH RUDZKICH
Jedna z największych atrakcji Lasów Rudzkich. Jest to miejsce niezwykłe i bardzo tajemnicze. Przypuszcza się, że powstała w 1784 roku, ponieważ ta data jest wyryta na belkach, obecnie schowanych pod gontem. Jednak w jakich okolicznościach powstała tego nie wie nikt, a wszyscy opierają się na legendach… Wielu legendach. Jedna mówi, że wybudował ją książę raciborski w podzięce za odnalezienie w tym miejscu córki zaginionej podczas polowania. Mało prawdopodobna wersja, bo przecież do 1810 roku tereny te były w rękach Cystersów. Inna legenda powtarzana przez starszyznę mówi, że kaplicę ufundował jakiś możny pan, który w tutejszych bagnach stracił konia, ale sam cudem uszedł z życiem. Najbardziej realnie brzmi jednak trzecia legenda, według której to mieszkająca na zamku w Sławęcicach Maria Magdalena ufundowała kaplicę w ramach pokuty za straszne grzechy. Tym bardziej jest to prawdopodobne, że w „Magdalence” wisiał obraz jawnogrzesznicy z dużym dekoltem. No właśnie… Wisiał, bo wiosną 1992 roku nieznani sprawcy skradli obraz. Wtedy po okolicy rozniosła się wiadomość, że spłonie las. Faktycznie tak się stało! Lasy Rudzkie opanował największy pożar powojennej Europy, ale do „Magdalenki” nie doszedł. Ogień był bardzo blisko, właściwie to był tuż przed kaplicą i to kilka razy, strażacy się wycofali ratując życie, ale za każdym razem do kaplicy nie dochodził, bo nagle zmienił się kierunek wiatru. Na pamiątkę tego wydarzenia w każdą pierwszą niedzielę września odprawiana jest tam msza w intencji poległych strażaków i wszystkich tych, którzy walczyli z żywiołem.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na szlaku znajdziecie tylko 2 miejsca odpoczynkowe dla rowerzystów. Oba zlokalizowane są w Rachowicach i nie mają zadaszenia. Przy drodze szutrowej oraz przy drewnianym kościele. Przydałby się również MOR z prawdziwego zdarzenia w Wójtowej Wsi przy polach rzepaku. Tam kręci wielu rowerzystów.
SZLAKI ROWEROWE
Zielony szlak rowerowy nr 15 z Gliwic do Kotlarni łączy się z kilkoma innymi szlakami rowerowymi:
- Gliwicki szlak rowerowy G3
- Czerwony szlak rowerowy nr 6
- Czarny szlak rowerowy nr 376: Gliwice – Rachowice
- Niebieski szlak rowerowy nr 374: Gliwice Ostropa – Pilchowice
- Żółty szlak rowerowy nr 373: Paniówki – Łącza
W pobliżu przebiega również zielona pętla rowerowa Lasy Rudzkie.