Czerwony szlak rowerowy nr 103 w Katowicach

Czerwony szlak rowerowy nr 103 w Katowicach

Czerwony szlak rowerowy nr 103 w Katowicach

Początek: Park Śląski
Koniec: Lasy Panewnickie
Odległość: 13,5km

Katowice: Dąb – Chorzów: Park Śląski – Katowice: Osiedle Tysiąclecia – Załęże – Osiedle Witosa – Załęska Hałda-Brynów

MAPA

Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :) Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

blok reklamowy

 

CZERWONY SZLAK ROWEROWY NR 103 W KATOWICACH

 

Czerwony szlak rowerowy w Katowicach (nr 103) zaczyna się na skrzyżowaniu ulicy Złotej i promenady Generała Jerzego Ziętka w Parku Śląskim.  Wjeżdżamy do jednego z największych parków miejskich w Europie, po lewej stronie widać atrakcje Śląskiego Wesołego Miasteczka. Tuż przed Śląskim Ogrodem Zoologicznym skręcamy w prawo na dużą pętlę rowerową w Parku Śląskim. Zza muru po lewej stronie możemy usłyszeć dźwięki, wydawane przez część z ponad 2000 zwierząt znajdujących się na terenie zoo. Po prawej stronie możemy natomiast dostrzec stadion piłkarski, na którym swoje mecze rozgrywa GKS Katowice. Wspinając się dojedziemy do skrzyżowania z aleją Planetarną, a po skręcie w lewo zaczniemy długi zjazd aż do alei Klonowej. Po lewej stronie spotkamy wędkarzy przy stawie Hutnik i dalej kostką brukową dojedziemy do Dużego Stawu, mijając po drodze malownicze zakątki parku. Dojedziemy do skrzyżowania i skręcamy w prawo w aleję Główną, przejeżdżamy mostkiem i dojedziemy do Hali Wystaw „Kapelusz”. Charakterystyczny budynek w samym centrum parku, w którym odbywają się branżowe targi i wystawy, konferencje, koncerty, biesiady piwne i szereg innych imprez. Następnie bocznymi uliczkami dojedziemy do Żyrafy. Jest to najbardziej rozpoznawalna rzeźba, która wita nas na wejściu do parku.

Opuszczamy Chorzów i Park Śląski – wjeżdżamy na osiedle Tysiąclecia w Katowicach. Osiedlowymi drogami rowerowymi dojedziemy do stawu Maroko. A czemu Maroko? Tak kiedyś potocznie mówiło się na Bederowiec, czyli historyczną dzielnicę Katowic, znajdującą się w pobliżu. Staw Maroko, póki istniała kopalnia Kleofas, był Ośrodkiem Wodno-Rekreacyjnym Kleofas, teraz na jego brzegu można spotkać wędkarzy, a na wodzie pływają jednostki 32. Harcerskiej Drużyny Wodnej.  

Kładką nad Rawą, a potem nad DTŚ wjeżdżamy na chwilę do dzielnicy Załęże, a gdy przejedziemy pod wiaduktem kolejowym znajdziemy się na osiedlu Witosa. Początkowo drogą rowerową, a potem bocznymi osiedlowymi drogami dojedziemy do pierwszej przeszkody – schody! Wnosimy rower na nasyp dawnej kolei piaskowej. Za torami jedziemy skrajem osiedla, mijamy kościół i wjeżdżamy do lasu. Pojawia się autostrada, a za nią znów schody i to nie byle jakie! Drobna osoba będzie miała problem żeby wciągnąć rower na górę! Jest tam naprawdę stromo!

Dzielnica Załęska Hałda-Brynów wita nas leśnym podjazdem. Po 400 metrach będziemy 30 metrów wyżej. Lekko zjeżdżamy, odbijamy w prawo i mijamy zalane wodą pogórnicze zapadliska. Jedziemy leśną drogą i na wysokości punktu odpoczynkowego nasz czerwony szlak rowerowy łączy się z czarnym nr 122. Podążamy na wprost przez północną część Lasów Panewnickich, które swą powierzchnią obejmują Katowice, Mikołów, Rudę Śląską i Chorzów. Piękny las, fajna droga – super miejsce na rowerową przejażdżkę! Czerwony szlak rowerowy nr 103 kończy się na skrzyżowaniu leśnych dróg niemal na granicy katowickich dzielnic oraz Chorzowa.

Niewiele ponad 600 metrów od zakończenia czerwonego szlaku rowerowego, na terenie Chorzowa, znajduje się Uroczysko Buczyna. Jest to zespół przyrodniczo-krajobrazowy porośnięty kwaśną buczyną niżową i związanymi z nią gatunkami roślin i zwierząt. Piękne miejsce! Warto pojechać!

CIEKAWE MIEJSCA NA SZLAKU:

 • Park Śląski (Chorzów)
  • Śląskie Wesołe Miasteczko
  • Śląski Ogród Zoologiczny
  • Stadion GKS Katowice
  • Hala Wystaw „Kapelusz”
  • Żyrafa
 • Staw Maroko
 • Uroczysko Buczyna (Chorzów)

 

GALERIA

 

 

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com