Szlak Dawnego Pogranicza w Sosnowcu

Szlak Dawnego Pogranicza w Sosnowcu

Szlak Dawnego Pogranicza w Sosnowcu

Początek: Park Tysiąclecia
Koniec: Trójkąt Trzech Cesarzy
Odległość: 10km

Sosnowiec: Milowice – Stary Sosnowiec – Śródmieście – Radocha – Dębowa Góra – Modrzejów

MAPA

Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR

Chcesz pobrać plik GPX lub wydrukować mapę? Sprawdź jak to zrobić:
Mapy Google – jak korzystać

 

 

 

SZLAK ROWEROWY DAWNEGO POGRANICZA W SOSNOWCU

 

Szlak rowerowy Dawnego Pogranicza w Sosnowcu oznaczony jest kolorem czerwonym i przebiega głównie przez tereny zielone wzdłuż granicy z Katowicami i Mysłowicami, czyli wzdłuż Brynicy i Przemszy. Obie rzeki stanowią granicę między Śląskiem a Zagłębiem. Szlak rozpoczyna się w Parku Tysiąclecia przy ul. Baczyńskiego i tam ścieżkę rowerową poprowadzono po dawnych torach kolei przemysłowej. Przejeżdżamy przez jedne z bardziej dzikich terenów Sosnowca, a następnie kładką nad drogą 86 i dojeżdżamy do Brynicy.

Jesteśmy teraz na Śląsku! Tak! Część Sosnowca leży na terenie historycznego Śląska! Przejeżdżamy obok Stadionu Ludowego, na którym swoje mecze rozgrywa Zagłębie Sosnowiec. Stadion obecnie może pomieścić 13 tysięcy widzów, ale w 1956 roku mecz Stali Sosnowiec z Gwardią Bydgoszcz obejrzało 40 tysięcy kibiców. Tuż za stadionem widzimy staw Stawiki, jeden z wielu stawów, bo jesteśmy na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Szopienice-Borki”, który leży na terenie trzech miast: Sosnowca, Katowic i Mysłowic.

Przejeżdżamy na drugi brzeg Brynicy i jedziemy bokiem osiedla Naftowa. Szlak jest prowadzony dziurawą drogą gruntową, ale już widać prace na wale Brynicy, gdzie ma być nowa ścieżka rowerowa. Dawnym kolejowym mostem na Czarnej Przemszy oraz obok oczyszczalni ścieków dojedziemy do ul. Mikołajczyka, a następnie wjeżdżamy do lasu, w którym nie raz przebiegła mi przed rowerem sarna. Pojawiają się stawy, a przy nich Rybaczówka. Przez lata był to ośrodek kopalniany, obecnie odbywają się tu pikniki rodzinne, turnieje wędkarskie oraz zawody biegowe i siatkówkę plażową. 

Wyjeżdżamy z lasu i jadąc chwilę drogami asfaltowymi dojeżdżamy do zabytkowego cmentarza żydowskiego w dzielnicy Modrzejów. Do dziś zachowało się około trzydziestu nagrobków lub ich fragmentów, większość to typowe macewy w formie pionowych płyt z półokrągłym naczółkiem. Jadąc dalej według oznaczeń czerwonego szlaku rowerowego Dawnego Pogranicza dojedziemy do wałów Przemszy. To właśnie wzdłuż nich dojedziemy do końca szlaku, którym jest Trójkąt Trzech Cesarzy. Jest to historyczne miejsce, gdzie w latach 1846-1915 zbiegały się granice trzech europejskich mocarstw: Prus, Austrii i Rosji. Granicę stanowiły rzeki: Biała Przemsza, Czarna Przemsza i Przemsza. Koniec szlaku rowerowego Dawnego Pogranicza oznaczonego kolorem czerwonym znajduje się na dawnych terenach Rosji, za prawym brzegiem były Prusy (obecnie Mysłowice), a za lewym brzegiem Austria (obecnie jeszcze przez kilkaset metrów Sosnowiec a dalej Jaworzno). Kiedyś miejsce to było jedną z największych atrakcji turystycznych na Śląsku i Zagłębiu oraz jednym z ważniejszych punktów w tej części Europy. Obecnie znajduje się tutaj obelisk pamięci oraz altanka z miejscem na grilla, ławkami i stojakami rowerowymi.

CIEKAWE MIEJSCA NA SZLAKU:

  • Stadion Ludowy
  • Staw Stawiki
  • Rybaczówka
  • Zabytkowy Cmentarz Żydowski
  • Trójkąt Trzech Cesarzy

 

GALERIA

 

 

Zobacz trasy rowerowe z Sosnowca.

 


PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

BOOKINGBooking.com