Żółta Tandemowa Trasa Rowerowa
Żółta tandemowa trasa rowerowa nr 259 ma formę pętli, która rozpoczyna się na polsko-czeskiej granicy w Kaczycach. Szlak liczy 20km długości i prowadzi przez Kończyce Wielkie i Kończyce Małe z wieloma atrakcjami turystycznymi. Trasa oznakowana jest kolorem żółtym z symbolem roweru tandem. Trasa jest propozycją dla niewidomych i niedowidzących, którzy z osobami towarzyszącymi mogą cieszyć się przyjemnością rowerowej wyprawy. Szlak jest łatwy, choć na rowerzystów czeka kilka nietrudnych podjazdów.
Długość: 20km
Początek: granica polsko-czeska, Kaczyce
Koniec: granica polsko-czeska, Kaczyce
Przebieg szlaku:
Kaczyce – Kończyce Wielkie (10km) – Kończyce Małe (14km) – Kaczyce
Data przejazdu: 20.03.2022
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem żółtym, a na znakach typu R-1 zamiast zwykłego roweru, pojawia się tandem. Oznakowanie jest słabe. Wielu tabliczek brakuje, wiele jest zdewastowanych, dlatego koniecznie wgrajcie plik ze śladem GPX.
Na szlaku pojawiają się dodatkowo znaki typu R-3, które informują rowerzystów o odległościach do kolejnych miejscowości i atrakcji turystycznych. Niestety brakuje tablic informacyjnych z mapą szlaku.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Żółty szlak tandemowy w większości prowadzi po mało ruchliwych, lokalnych drogach asfaltowych. Na niecałe 2km wjeżdża się również do lasu, dlatego szlak nie jest przejezdny dla rowerów szosowych, ale każdy inny typ roweru da radę na szlaku.
Ciężko wskazać najlepszy odcinek szlaku, ale mogę śmiało powiedzieć, że trasa przez Kończyce Małe i Wielkie jest lepsza niż w Kaczycach.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0km
– utwardzona: 0km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 17,2km (86%)
Droga szutrowa: 0,1km (1%)
Droga gruntowa: 1,8km (9%)
Inna: 0,9km (4%) – chodnik i płyty betonowe
DOJAZD
Szlak ma doskonałe połączenie kolejowe. Trasa prowadzi 300 metrów od dworca PKP w Kończycach. Dojeżdżając samochodem można go zostawić na dużych parkingach przed kościołami w Kończycach Wielkich i Małych a także w Kaczycach na ul. Ludowej.
CIEKAWE MIEJSCA
KOŚCIÓŁ PW. MICHAŁA ARCHANIOŁA W KOŃCZYCACH WIELKICH
Budowa tego drewnianego kościoła rozpoczęła się w 1774 roku, a 3 lata później by gotowy. To największy drewniany kościół na Śląsku Cieszyńskim! Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Przed świątynią znajduje się duży parking oraz pomnik Gabrieli Thun Hohenstein na ławeczce.
PAŁAC RODZINY THUN-HOHENSTEIN W KOŃCZYCACH WIELKICH
Pałac powstał w XVIII wieku z inicjatywy Jana Fryderyka Wilczka. Od 1825 roku stał się siedzibą rodziny von Larischów-Monnich, a ostatnią prywatną właścicielką zabytku przed drugą wojną światową była hrabina Gabriela von Thun und Hohenstein. W 1893 r. wyszła ona za adiutanta cesarza Feliksa hrabiego von Thuna und Hohensteina, co po raz kolejny przyczyniło się modernizacji pałacu, który otrzymał francuski barokowo-klasycystyczny styl. Dama cesarskiego dworu, wielka filantropka, fundatorka jednego z pawilonów Szpitala Śląskiego w Cieszynie, zapisała się w pamięci mieszkańców Kończyc Wielkich jako „Dobra Pani”. W 1945 majątek Gabrieli von Thun und Hohenstein został skonfiskowany przez władze ludowe, które w 1952 roku utworzyły w pałacu państwowy dom dziecka.
Na wschód od pałacu, w miejscu drewnianego kościoła, znajduje się kaplica pałacowa zbudowana w 1776 roku przez właścicieli wioski, rodzinę Harasowskich z Harasowa. Pałac oraz kaplicę otacza pochodzący z XIX wieku park krajobrazowy.
FOLWARK KARŁOWIEC
Obiekty folwarku w Kończycach Wielkich wzniesione zostały w roku 1760. Stanowiły część większej posiadłości, która jest znacznie starsza i obejmowała m.in. tutejszy pałac. Dziś w zabudowaniach mieści się gospodarstwo agroturystyczne. Przygotowano tu stylowe pokoje, salę na 150 osób, która może służyć celom szkoleniowym oraz bankietowym, 50-osobową salę biesiadną, a także plac zabaw dla dzieci, grill oraz miejsca parkingowe.
ZAMEK W KOŃCZYCACH MAŁYCH
Pierwotna budowla, będąca zamkiem gotyckim, została wybudowana przez ród Golasowskich pod koniec XIV wieku. W 1560 roku został przez Jerzego Sedlnickiego rozbudowany, o czym świadczy kamienny portal z nadprożem z herbem Odrowąż Sedlnickich. Następnie dostał się w posiadanie rodziny Czelów – jednego z najstarszych i najważniejszych rodów szlacheckich w Księstwie Cieszyńskim. Został znacznie rozbudowany, uzyskał wówczas styl renesansowy i stał się 4-skrzydłową rezydencją z niespotykanym w innych siedzibach szlachty cieszyńskiej reprezentacyjnym dziedzińcem arkadowym, za sprawą którego zamek ten bywa nazywany Cieszyńskim Wawelem.
W roku 1657 Kończyce Małe trafiły w ręce Pełków, dzięki którym zamek zyskał cechy rezydencji tracąc swe walory obronne. Ostatnim właścicielem była Hildegarda Wurzian z rodziny Folwarcznych. Działania wojenne z początku roku 1945 spowodowały poważne zniszczenia rezydencji. W 1946 roku majątek przejął Skarb Państwa.
Obecnie zamek mieści m.in. hotel, restaurację, Izbę Regionalną, filię Gminnej Biblioteki Publicznej i siedziby regionalnych zespołów i stowarzyszeń. Na dziedzińcu zamku organizowane są koncerty w ramach odbywającego się w Cieszynie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki „Viva il Canto”.
KOŚCIÓŁ PW. PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO W KACZYCACH
Ten drewniany kościół powstał przed 1620 roku w Ruptawie, która dzisiaj jest częścią miasta Jastrzębie-Zdrój. W drugiej połowie lat 70. XX wieku zdecydowano o powstaniu na terenie Kaczyc Kopalni Węgla Kamiennego Morcinek. Miejscowość nie posiadała wtedy własnej parafii, więc mieszkańcy poprosili o przeniesienie nieużywanego już drewnianego kościółka z Ruptawy. Kościół był nieużywany, ponieważ znacznie ucierpiał podczas wojny, a na remont nie było środków, gdyż wybudowano nową, murowaną świątynię. Zgodę na przeniesienie wydał katowicki wojewoda oraz Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach. Kościół rozebrano i odtworzono z niewielkimi zmianami w Kaczycach w latach 1971–1972.
Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na szlaku znajduje się jedna wiata odpoczynkowa dla rowerzystów. Mieści się ona przy wjeździe do Lasu Kaczok w Kaczycach. Na dłużej warto zatrzymać się przy atrakcjach turystycznych. Zwłaszcza przy zamku w Kończycach Małych, gdzie znajduje się restauracja.
SZLAKI ROWEROWE
Żółta tandemowa trasa rowerowa nr 259 łączy się z innymi szlakami rowerowymi:
- Czerwony szlak rowerowy nr 24 Euroregionu Śląsk Cieszyński
- Szlak Greenway: Kraków – Wiedeń
- Zielony szlak rowerowy nr 13: Rybnik – Ustroń
- Niebieski szlak rowerowy nr 254: Kaczyce – Dębowiec
- Szlak Zamków nad Piotrówką
Kilkaset metrów polsko-czeskiej granicy, gdzie rozpoczyna się Tandemowa Trasa Rowerowa, przebiega jeden z najlepszych śląskich szlaków rowerowych: Żelazny Szlak Rowerowy.