Czerwony szlak rowerowy w Mysłowicach
Czerwony szlak rowerowy w Mysłowicach liczy 31km. Rozpoczyna się w parku Słupna, a kończy w dzielnicy Dziećkowice przy moście nad Przemszą na granicy z Jaworznem. Szlak przeznaczony jest dla rowerzystów lubiących jazdę w terenie. Dla tych, którzy lubią gruntowe, nieutwardzone ścieżki leśne, na których nie straszne są korzenie, kamienie czy błoto. Szlak jest dość trudny. Zalecany rower na szerszych oponach.
Szlak w zdecydowanej większości prowadzi przez Mysłowice, ale zahacza także o Lasy Murckowskie na terenie Katowic (ok. 2km) i Imielin (ok. 4km).
Długość: 31km
Początek: Park Słupna
Koniec: Dziećkowice
Przebieg szlaku:
Mysłowice: Słupna – Ćmok – Morgi – Wesoła – Katowice – Mysłowice: Wesoła – Krasowy – Kosztowy – Imielin – Mysłowice: Dziećkowice
Data przejazdu: 19.02.2022
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

OZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem czerwonym, a jego przebieg wyznaczają znaki typu R1 i R3. Znajdują się one na drzewach, metalowych tabliczkach a także niskich betonowych słupkach. Oznakowanie nie jest pełne. W wielu miejscach trzeba wspomagać się mapą, w szczególności w dzielnicy Wesoła.
Na terenie Mysłowic niestety brakuje tablic informacyjnych z mapą szlaku. Natomiast można je spotkać na odcinku katowickim i imielińskim. Na odcinku katowickim znajdują się także znaki typu R3 z kilometrażem do istotnych miejsc.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Czerwony szlak mysłowicki prowadzi głównie asfaltowymi drogami publicznymi o małym natężeniu ruchu oraz drogami gruntowymi. Pozostałą część stanowi wydzielona infrastruktura rowerowa (ul. Stadionowa i 3 Maja w Mysłowicach oraz Satelicka w Imielinie) a także drogi szutrowe, kamieniste i chodnik.
Najtrudniejszy odcinek szlaku znajduje się pomiędzy dzielnicą Wesoła i Kosztowy. Podjazd wąskimi gruntowymi ścieżkami na wzniesienie, na którym znajduje się wieża radiowo-telewizyjna. Po deszczu dodatkowym utrudnieniem będzie błoto. Mało przyjemny jest także fragment drogi leśnej prowadzącej do Wesołej Fali. Na odcinku ok. 200 metrów wysypany jest gruby tłuczeń, po którym jazda jest katorgą.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 2,2km (7,5%)
– utwardzona: 2,2km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 13,9km (45,5%)
Droga szutrowa: 1,1km (3,5%)
Droga gruntowa: 12,5km (41%)
Inna: 0,8km (2,5%) – chodnik i droga leśna kamienista (gruby tłuczeń)
DOJAZD
Jeśli chcecie dojechać na szlak samochodem. Skorzystajcie z dużego i darmowego parkingu w parku Słupna. Możecie także wybrać pociąg. Dworzec PKP w Mysłowicach znajduje się ok. 1,5km od miejsca startu szlaku.
Wrócić do miejsca startu można tą samą trasą lub zielonym szlakiem rowerowym nr 7, dzięki któremu można stworzyć całkiem przyjemną pętlę.
ZOBACZ TAKŻE
Zielony szlak rowerowy w Mysłowicach
Zielony szlak rowerowy w Mysłowicach ma 14km długości i prowadzi po wschodniej stronie miasta z centrum do Dziećkowic. Zobacz wiele ciekawych miejsc! Zwiedź Mysłowice na rowerze!
CIEKAWE MIEJSCA
Czy szlak jest ciekawy? Zdecydowanie! Poniżej miejsca, w których warto zatrzymać się na dłużej…
CENTRALNE MUZEUM POŻARNICTWA
Największe tego typu muzeum w Polsce i jedno z największych w Europie. Liczy ponad 4 tysiące eksponatów, a wśród nich wozy rekwizytowe, samochody pożarnicze, hełmy, mundury, medale i sikawki. Znajduje się na terenie Parku Słupna.
PARK SŁUPNA
Prócz Centralnego Muzeum Pożarnictwa w parku znajduje się także obiekt rekreacyjny z kąpieliskiem, piaszczystą plażą, wypożyczalnią sprzętu wodnego, boiskami do siatkówki oraz placem zabaw. Co ciekawe, w okresie przedwojennym znajdował się tam stadion żużlowy, przez co do dziś mieszkańcy nazywają kąpielisko „stadionem”.
WESOŁA FALA
Zbiornik wodny znajdujący się w Katowicach, tuż przy granicy z Wesołą, dzielnicą Mysłowic. Zbiornik zajmuje powierzchnie prawie 9 ha. Położony jest w obrębie Lasów Murckowskich i zasilany wodami rzeki Przyrwa. Przy stawie znajduje się restauracja, plac zabaw, koło wędkarskie, klub jeździecki, a także korty tenisowe. Niestety kąpiel w nim jest zabroniona.
LEŚNY CMENTARZ WOJENNY
Cmentarz znajduje się w głębi lasu, ok. 100 metrów od szlaku. Spoczywają tu ofiary pobliskiego obozu.
WIEŻA RADIOWO-TELEWIZYJNA
Powstała w 1976 roku i ma 358,7 metrów wysokości, co ją najwyższym masztem i jednocześnie obiektem budowlanym w Polsce!
WAPIENNIKI
Na wzgórzu Krasowskim znajdują się dwa piece wapienne. Pierwszy „Skibowy” przy drodze polnej – widoczny z ul. Plebiscytowej. Drugi „Bołdysowy” – widoczny z ul. Kościelniaka.
Szlak w jego Katowickiej części przebiega przez leśne dukty Lasów Murckowskich, a w pobliży punktu końcowego szlaku znajduje się zbiornik Dziećkowice, który również warto odwiedzić.
ZOBACZ TAKŻE
Lasy Murckowskie na rowerze
Lasy Murckowskie w Katowicach to piękne zielone tereny będące idealnym miejscem na szybką ucieczkę od miejskiego zgiełku. Pętla ma długość 30 lub 40km.
Zbiornik Dziećkowice
Zbiornik Dziećkowice zwany jest także Zbiornikiem Imielińskim. Położony jest na obrzeżach województwa śląskiego pomiędzy Mysłowicami, Jaworznem, Imielinem i Chełmem Śląskim.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na szlaku niestety brakuje infrastruktury towarzyszącej w postaci miejsc odpoczynkowych. Na całej długości jest tylko jedna wiata z ławkami i stolikiem. Znajduje się ona w Imielinie na ul. Satelickiej. Dobrym miejscem na zrobienie dłuższej przerwy jest Wesoła Fala, gdzie można odpocząć nad wodą i posilić się w restauracji.
SZLAKI ROWEROWE
Czerwony szlak rowerowy nr 110 w Mysłowicach łączy się z kilkoma innymi szlakami rowerowymi:
- zielony szlak rowerowy nr 7 w Mysłowicach
- zielony szlak rowerowy nr 121 w Katowicach
- niebieski szlak rowerowy nr 152: Bieruń – Jaworzno
- żółty szlak rowerowy nr 8: Sławków – Pszczyna
- czerwony szlak rowerowy nr 479 w Jaworznie
- Pętla Wokół Jaworzna – czarny nr 472