Czerwony szlak rowerowy w Mysłowicach

Czerwony szlak rowerowy w Mysłowicach

Czerwony szlak rowerowy w Mysłowicach

Początek: Park Słupna
Koniec: Dziećkowice
Odległość: 30km

Mysłowice: Słupna – Ćmok – Morgi – Wesoła – Katowice – Wesoła – Krasowy – Kosztowy – Imielin – Dziećkowice

MAPA

Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR

Chcesz pobrać plik GPX lub wydrukować mapę? Sprawdź jak to zrobić:
Mapy Google – jak korzystać

 

 

 

CZERWONY SZLAK ROWEROWY W MYSŁOWICACH

 

Czerwony szlak rowerowy w Mysłowicach (nr 110) prowadzi po zachodniej i południowej stronie miasta. Szlak zaczyna się w Parku Słupna przy Centralnym Muzeum Pożarnictwa, które jest największą tego typu placówką w Polsce i jedną z największych w Europie. Od 2006 roku znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. W parku przejeżdżamy również obok kąpieliska, gdzie można także wypożyczyć kajaki i rowerki wodne. Ciągiem pieszo rowerowym na ul. Stadionowej dojeżdżamy do obwodnicy miasta, a po drugiej jej stronie przejeżdżamy obok ogródków działkowych i przez tereny leśne dzielnicy Ćmok.

Z lasu wyjeżdżamy w dzielnicy Morgi. Przy dobrej pogodzie mamy stąd piękny widok na Beskidy. Jedziemy dosłownie po granicy z Katowicami, a momentami nawet do nich wjeżdżamy, bo Ośrodek Wypoczynkowy „Wesoła Fala” znajduje się na terenie Katowic. Przy ośrodku znajdują się m.in. korty tenisowe, wypożyczalnia sprzętu wodnego, plac zabaw, restauracja, klub jeździecki, koło wędkarskie i domki kempingowe do wynajęcia. Mamy tutaj też skupisko wielu szlaków turystycznych. Krzyżują się tutaj: Szlak Wesołej Fali, Szlak im. Mariana Kantora-Mirskiego i Szlak Hołdunowski. Jadąc dalej przejedziemy niedaleko stadionu Górnika Wesoła, a potem wspinamy się na wzgórze, na którego szczycie (308 m n.p.m.) znajduje się Wieża Radiowo-Telewizyjna. Maszt powstał w 1976 roku i ma 358,7 metrów wysokości, co daje mu tytuł najwyższej konstrukcji w Polsce! Kilkadziesiąt metrów od czerwonego szlaku rowerowego znajduje się leśny cmentarz ofiar obozu pracy, który też warto zobaczyć.

Jesteśmy już w dzielnicy Krasowy. Gdy wyjedziemy z lasu, jadąc ul. Plebiscytową po prawej stronie w oddali widać stary piec wapienny, a po chwili miniemy kolejny na ul. Kościelniaka. Szlak rowerowy prowadząc asfaltowymi drogami między domami jednorodzinnymi doprowadza nas do dzielnicy Kosztowy. Po minięciu niskiej zabudowy wjeżdżamy na tereny leśne, po których trochę pokrążymy i wyjedziemy w Imielinie przy kopalni dolomitu.  Imielin w latach 1977 – 1994 był dzielnicą Mysłowic. Zboczem Dziećkowskiej Góry (310 m n.p.m.) dojedziemy do mysłowickich Dziećkowic, gdzie przed mostem na rzece Przemsza na granicy z Jaworznem, czerwony szlak rowerowy się kończy. Będąc w tym miejscu polecam dojechać jeszcze kilka kilometrów do Zbiornika Dziećkowice.

CIEKAWE MIEJSCA NA SZLAKU:

  • Centralne Muzeum Pożarnictwa
  • Kąpielisko w Parku Słupna
  • Ośrodek Wypoczynkowy „Wesoła Fala”
  • Stadion Górnika Wesoła
  • Wieża Radiowo-Telewizyjna
  • Cmentarz leśny
  • Piece wapienne
  • Kopalnia dolomitu

 

GALERIA

 

 

Zobacz trasy rowerowe z Mysłowic i zielony szlak rowerowy w Mysłowicach.

 


PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

BOOKINGBooking.com