Trakt Reitzensteinów
Trakt Reitzensteinów to czerwona pętla rowerowa prowadząca z Pawłowic przez Jastrzębie-Zdrój, Pielgrzymowice, Jarząbkowice i Golasowice. Szlak ma 30km długości i jest łatwy, więc może być dobrą propozycją dla początkujących rowerzystów oraz na wycieczkę z dzieckiem. Trasa prowadzi przez spokojne miejscowości, które od stuleci słynęły ze stawów hodowlanych, dlatego od dawien dawna nazywa się je Żabim Krajem. Krajobrazowo zachwycają zwłaszcza Pielgrzymowice, gdzie w dolinie pośród pagórków, rozmieszczone są liczne stawy hodowlane.
Długość: 30km
Początek: Urząd Gminy Pawłowice
Koniec: Urząd Gminy Pawłowice
Przebieg szlaku:
Pawłowice – Las Kuziok (3,5km) – stawy w Pielgrzymowicach (10,5km) – miejsce odpoczynkowe w Jarząbkowicach (21km) – Golasowice (23km) – Pawłowice
Data przejazdu: 13.11.2022
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

OZNAKOWANIE
Trakt Reitzensteinów oznakowany jest kolorem czerwonym. Znaki występują często, ale sporo z nich jest zniszczonych, wyblakłych przez co ich odczyt jest utrudniony lub niemożliwy.
Kierunek jazdy wyznaczają znaki typu R-1, które są wspierane znakami typu R-3, informującymi o odległościach do kolejnych miejscowości czy ciekawych miejsc. Dodatkowo na szlaku spotkać można tablice z mapą szlaków rowerowych w okolicy.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Szlak w zdecydowanej większości prowadzi po asfaltowych drogach publicznych, na których panuje mały ruch samochodów. W Pawłowicach jedziemy natomiast drogą rowerową, która jest pasem na jezdni. Jeśli chcecie przejechać ten szlak na rowerze szosowym to trzeba będzie zmierzyć się z niemal dwoma kilometrami dróg w terenie (słabe szutry i grunty), które wytyczone są w Lesie Kuziok pomiędzy Pawłowicami, Jastrzębiem-Zdrojem oraz Golasowicami.
Najlepszym odcinkiem szlaku jest malowniczo poprowadzona droga przy stawach w Pielgrzymowicach. Najsłabszym odcinkiem są dziurawe drogi w lesie Kuziok.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 2,2km (8%)
– utwardzona: 2,2km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 25,8km (86%)
Droga szutrowa: 1km (3%)
Droga gruntowa: 0,9km (3%)
Inna: 0km
DOJAZD
Szlak ułożony jest w formie pętli, więc można zaplanować dojazd samochodem. Duży parking znajduje się tuż przy początku szlaku, czyli przy Urzędzie Gminy w Pawłowicach. Bardziej skomplikowany jest dojazd pociągiem. Najbliższy dworzec znajduje się w miejscowości Pruchna – 3km od szlaku w Pielgrzymowicach.
CIEKAWE MIEJSCA
Nazwa trasy wywodzi się od pochodzącej z Niemiec rodziny von Reitzensteinów, którzy w w połowie XIX wieku przejęli władzę w Pawłowicach. Stało się to za sprawą Friedricha Wilhelma von Reitzensteina, który w 1836 roku ożenił się z Matyldą – córką Ferdinanda Franza Gusnara z Pawłowic. W 1838 roku przyszedł na świat ich syn – Ferdinand, który po śmierci dziadka Gusnara odziedziczył jego majątek.
W ten sposób posiadłości w Pawłowicach oraz Bziu i Pielgrzymowicach trafiły w ręce Reitzensteinów. Posiadali oni ponad 2 tys. hektarów ziemi i pod względem wielkości majątku ziemskiego ustępowali tylko księciu pszczyńskiemu. Baronowie mieszkali w pałacu zbudowanym przez rodzinę Gusnarów w 1789 roku. Znajdował się on w parku przy dzisiejszej ul. Zjednoczenia. Dzisiaj zostały po nim tylko fundamenty. Ostatnim właścicielem majątku w Pawłowicach był Karol Egon von Reitzenstein.
W styczniu 1945 roku, kiedy do Pawłowic zbliżała się Armia Czerwona rodzina Reitzensteinów pod przymusem opuściła wioskę i osiadła w Niemczech Zachodnich. Po drugiej wojnie światowej dawne rycerskie dobra Reitzensteinów zostały znacjonalizowane (przeszły na własność Państwa) i częściowo rozparcelowane czyli podzielone (ziemię otrzymali rolnicy).
WILLA REITZENSTEINÓW W PAWŁOWICACH
Obiekt wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku, stanowiący wraz z pałacem i dobrami ziemskimi majątek rodu von Gusnar. W latach 1927-41 willa była siedzibą ostatniego właściciela majątku pawłowickiego – Karola Egona von Reitzensten. Od 1946 roku budynek pełni funkcję ośrodka zdrowia.
KOŚCIÓŁ PW ŚW. JANA CHRZCICIELA W PAWŁOWICACH
Wzniesiony w 1596 roku dzięki staraniom pochodzącego z Pawłowic biskupa ołomunieckiego Stanisława Pawłowskiego. W 1945 roku wycofujące się niemieckie wojska zniszczyły kościół.
DAWNY DWÓR REITZENSTEINÓW W PIELGRZYMOWICACH
Wybudowany w 1903 roku w miejscu dawnego XVI-wiecznego zamku, który został zniszczony w 1813 roku. Podczas budowy wykorzystano piwnice zamku. Właścicielem rezydencji był Carl von Reitzenstein, który był także właścicielem Pielgrzymowic. Władze polskie po przejęciu majątku rodu Reitzensteinów w 1945 roku utworzyły w dworze szkołę, funkcjonującą aż do 1996 roku. Niestety, dwór jest własnością prywatną i jego zwiedzanie nie jest możliwe.
KOŚCIÓŁ PW. ŚW. KATARZYNY ALEKSANDRYJSKIEJ W PIELGRZYMOWICACH
Drewniany kościół znajduje się ok. 500 metrów od szlaku, ale widoczny jest z daleka, gdyż stoi na niewielkim pagórku. Kościół wzniesiono w drugiej połowie XVII wieku, ale po wojnie, która go nieco naruszyła, przebudowano wieżę i wykonano ceglaną podmurówkę. Świątynia znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na trasie Traktu Reitzensteinów spotkacie 3 wiaty odpoczynkowe. Pierwsza znajduje się w Pawłowicach, a kolejne w Jarząbkowicach i Golasowicach. Przydała by się jeszcze jedna, w Pielgrzymowicach, gdzie byłoby można posiedzieć nad stawami.
SZLAKI ROWEROWE
Trakt Reitzensteinów rozpoczyna się przed Urzędem Gminy w Pawłowicach, gdzie swój początek mają inne szlaki rowerowe:
- Plessówka – niebieski nr 178: Pawłowice – Pszczyna
- Trakt Czarnego Skarbu – czarny nr 188: Pawłowice – Mizerów
Trasa szlaku łączy się lub częściowo pokrywa z innymi szlakami rowerowymi:
- Trakt Cesarsko-Pruski
- R4: Chałupki – Kraków
- Niebieski szlak rowerowy Euroregionu Śląsk Cieszyński ze Strumienia do Jastrzębia-Zdroju