Trakt Reitzensteinów

Trakt Reitzensteinów

Trakt Reitzensteinów to czerwona pętla rowerowa prowadząca z Pawłowic przez Jastrzębie-Zdrój, Pielgrzymowice, Jarząbkowice i Golasowice. Szlak ma 30km długości i jest łatwy, więc może być dobrą propozycją dla początkujących rowerzystów oraz na wycieczkę z dzieckiem. Trasa prowadzi przez spokojne miejscowości, które od stuleci słynęły ze stawów hodowlanych, dlatego od dawien dawna nazywa się je Żabim Krajem. Krajobrazowo zachwycają zwłaszcza Pielgrzymowice, gdzie w dolinie pośród pagórków, rozmieszczone są liczne stawy hodowlane.

Długość: 30km
Początek: Urząd Gminy Pawłowice
Koniec: Urząd Gminy Pawłowice

Przebieg szlaku:
Pawłowice – Las Kuziok (3,5km) – stawy w Pielgrzymowicach (10,5km) – miejsce odpoczynkowe w Jarząbkowicach (21km) – Golasowice (23km) – Pawłowice

Data przejazdu: 13.11.2022

MAPA

Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

Postaw mi kawę
blok reklamowy

OZNAKOWANIE

Trakt Reitzensteinów oznakowany jest kolorem czerwonym. Znaki występują często, ale sporo z nich jest zniszczonych, wyblakłych przez co ich odczyt jest utrudniony lub niemożliwy.

Kierunek jazdy wyznaczają znaki typu R-1, które są wspierane znakami typu R-3, informującymi o odległościach do kolejnych miejscowości czy ciekawych miejsc. Dodatkowo na szlaku spotkać można tablice z mapą szlaków rowerowych w okolicy.

DROGI I NAWIERZCHNIE

Szlak w zdecydowanej większości prowadzi po asfaltowych drogach publicznych, na których panuje mały ruch samochodów. W Pawłowicach jedziemy natomiast drogą rowerową, która jest pasem na jezdni. Jeśli chcecie przejechać ten szlak na rowerze szosowym to trzeba będzie zmierzyć się z niemal dwoma kilometrami dróg w terenie (słabe szutry i grunty), które wytyczone są w Lesie Kuziok pomiędzy Pawłowicami, Jastrzębiem-Zdrojem oraz Golasowicami.

Najlepszym odcinkiem szlaku jest malowniczo poprowadzona droga przy stawach w Pielgrzymowicach. Najsłabszym odcinkiem są dziurawe drogi w lesie Kuziok.

Wydzielona infrastruktura rowerowa: 2,2km (8%)
   – utwardzona: 2,2km
   – nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 25,8km (86%)
Droga szutrowa: 1km (3%)
Droga gruntowa: 0,9km (3%)
Inna: 0km

DOJAZD

Szlak ułożony jest w formie pętli, więc można zaplanować dojazd samochodem. Duży parking znajduje się tuż przy początku szlaku, czyli przy Urzędzie Gminy w Pawłowicach. Bardziej skomplikowany jest dojazd pociągiem. Najbliższy dworzec znajduje się w miejscowości Pruchna – 3km od szlaku w Pielgrzymowicach.

CIEKAWE MIEJSCA

Nazwa trasy wywodzi się od pochodzącej z Niemiec rodziny von Reitzensteinów, którzy w w połowie XIX wieku przejęli władzę w Pawłowicach. Stało się to za sprawą Friedricha Wilhelma von Reitzensteina, który w 1836 roku ożenił się z Matyldą – córką Ferdinanda Franza Gusnara z Pawłowic. W 1838 roku przyszedł na świat ich syn – Ferdinand, który po śmierci dziadka Gusnara odziedziczył jego majątek.

W ten sposób posiadłości w Pawłowicach oraz Bziu i Pielgrzymowicach trafiły w ręce Reitzensteinów. Posiadali oni ponad 2 tys. hektarów ziemi i pod względem wielkości majątku ziemskiego ustępowali tylko księciu pszczyńskiemu. Baronowie mieszkali w pałacu zbudowanym przez rodzinę Gusnarów w 1789 roku. Znajdował się on w parku przy dzisiejszej ul. Zjednoczenia. Dzisiaj zostały po nim tylko fundamenty. Ostatnim właścicielem majątku w Pawłowicach był Karol Egon von Reitzenstein.

W styczniu 1945 roku, kiedy do Pawłowic zbliżała się Armia Czerwona rodzina Reitzensteinów pod przymusem opuściła wioskę i osiadła w Niemczech Zachodnich. Po drugiej wojnie światowej dawne rycerskie dobra Reitzensteinów zostały znacjonalizowane (przeszły na własność Państwa) i częściowo rozparcelowane czyli podzielone (ziemię otrzymali rolnicy).

WILLA REITZENSTEINÓW W PAWŁOWICACH

Obiekt wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku, stanowiący wraz z pałacem i dobrami ziemskimi majątek rodu von Gusnar. W latach 1927-41 willa była siedzibą ostatniego właściciela majątku pawłowickiego – Karola Egona von Reitzensten. Od 1946 roku budynek pełni funkcję ośrodka zdrowia.

KOŚCIÓŁ PW ŚW. JANA CHRZCICIELA W PAWŁOWICACH

Wzniesiony w 1596 roku dzięki staraniom pochodzącego z Pawłowic biskupa ołomunieckiego Stanisława Pawłowskiego. W 1945 roku wycofujące się niemieckie wojska zniszczyły kościół.

DAWNY DWÓR REITZENSTEINÓW W PIELGRZYMOWICACH

Wybudowany w 1903 roku w miejscu dawnego XVI-wiecznego zamku, który został zniszczony w 1813 roku. Podczas budowy wykorzystano piwnice zamku. Właścicielem rezydencji był Carl von Reitzenstein, który był także właścicielem Pielgrzymowic. Władze polskie po przejęciu majątku rodu Reitzensteinów w 1945 roku utworzyły w dworze szkołę, funkcjonującą aż do 1996 roku. Niestety, dwór jest własnością prywatną i jego zwiedzanie nie jest możliwe.

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. KATARZYNY ALEKSANDRYJSKIEJ W PIELGRZYMOWICACH

Drewniany kościół znajduje się ok. 500 metrów od szlaku, ale widoczny jest z daleka, gdyż stoi na niewielkim pagórku. Kościół wzniesiono w drugiej połowie XVII wieku, ale po wojnie, która go nieco naruszyła, przebudowano wieżę i wykonano ceglaną podmurówkę. Świątynia znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

MIEJSCA ODPOCZYNKOWE

Na trasie Traktu Reitzensteinów spotkacie 3 wiaty odpoczynkowe. Pierwsza znajduje się w Pawłowicach, a kolejne w Jarząbkowicach i Golasowicach. Przydała by się jeszcze jedna, w Pielgrzymowicach, gdzie byłoby można posiedzieć nad stawami.

SZLAKI ROWEROWE

Trakt Reitzensteinów rozpoczyna się przed Urzędem Gminy w Pawłowicach, gdzie swój początek mają inne szlaki rowerowe:

  • Plessówka – niebieski nr 178: Pawłowice – Pszczyna
  • Trakt Czarnego Skarbu – czarny nr 188: Pawłowice – Mizerów

Trasa szlaku częściowo pokrywa się z innymi szlakami rowerowymi:

  • R4: Chałupki – Kraków
  • Niebieski szlak rowerowy Euroregionu Śląsk Cieszyński ze Strumienia do Jastrzębia-Zdroju

GALERIA

Similar Posts