Żółty szlak rowerowy nr 16: Gliwice – Ujazd
Szlak swój początek ma w Ligocie Łabędzkiej tuż przy granicy z Gliwicami. Przebiega przez województwo śląskie oraz opolskie, gdzie ma swój koniec w Krapkowicach. Na odcinku do Ujazdu szlak liczy 23km. W województwie śląskim przebiega przez Ligotę Łabędzką, Rzeczyce, Taciszów, Pławniowice i Rudziniec, a w województwie opolskim przez Niezdrowice i Ujazd. Szlak jest łatwy, więc poradzą sobie z nim początkujący rowerzyści.
Według Śląskiej Sieci Tras Rowerowych szlak rozpoczynał się w okolicach dworca Gliwice Łabędy. Obecnie szlak ma swój początek na pustkowiu w Ligocie Łabędzkiej i nie ma połączenia z centrum Gliwic.
Uwaga! Opisuję tylko odcinek do Ujazdu. Szlak nie kończy się tam, a prowadzi jeszcze dalej aż do Krapkowic.
Długość: 23km
Początek: Ligota Łabędzka/Gliwice
Koniec: Ujazd
Przebieg szlaku:
Ligota Łabędzka – Rzeczyce (2km) – Taciszów (4km) – Pławniowice (pałac 11km) – Rudziniec (16km) – Niezdrowice (19km) – Ujazd
Data przejazdu: 07.08.2022
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak ma kolor żółty i jest bardzo dobrze oznakowany. Rowerzystów prowadzą znaki typu R-1, które są częste i dobrze widoczne oraz znaki R-3, które informują o odległościach do kolejnych miejsc. Dodatkowo pojawiają się tablice informacyjne z mapą szlaków rowerowych.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Szlak prowadzi mało ruchliwymi, lokalnymi drogami publicznymi, a także drogami terenowymi przez las. Na odcinkach leśnych dominują drogi gruntowe, które nie są najprzyjemniejsze do jazdy rowerem miejskim, więc zalecany jest rower crossowy, gravel lub trekkingowy.
Jako najsłabszy odcinek szlaku trzeba wskazać dość kamienisty fragment drogi leśnej między Pławniowicami a Rudzińcem.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0km
– utwardzona: 0km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 17km (73%)
Droga szutrowa: 1,6km (7%)
Droga gruntowa: 4,6km (20%)
Inna: 0km
DOJAZD
Niestety dojazd na szlak jest nieco utrudniony. Rozpoczyna się on ok. 10km od centrum Gliwic i w tym miejscu nie łączy się z żadnym innym szlakiem rowerowym. Jednak z Gliwic można dojechać pociągiem do Rzeczyc lub Rudzińca. Można także przyjechać samochodem i zostawić go np. na parkingu przy pałac w Pławniowicach lub przy boisku w Ujeździe.
CIEKAWE MIEJSCA
JEZIORO PŁAWNIOWICE
Powstało w pierwszej połowie lat 70. ubiegłego wieku, w wyniku zalania kopalni piasku podsadzkowego w Taciszowie wodami potoku Toszeckiego. Jezioro ma około 250 ha powierzchni, a jego głębokość sięga 18 m. Brzegi zbiornika częściowo porastają lasy. Wokół powstały kąpieliska, ośrodki sportów wodnych, campingi, pensjonaty, hotele.
PAŁAC PŁAWNIOWICE
Zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach tworzą pałac z kaplicą, zabudowania folwarczne, oficyna ze stajnią i wozownią – wszystko w stylu neomanieryzmu niderlandzkiego z wieloma dodatkami neogotyckimi oraz otaczający pałac park krajobrazowy. Pałac w Pławniowicach to jeden z najpiękniejszych, o ile nie najpiękniejszy pałac w całym województwie śląskim. Należał niegdyś do rodziny Ballestremów, którzy w latach 1798-1945 stworzyli największe imperium przemysłowe na Górnym Śląsku. Trójskrzydłowa, dwukondygnacyjna bryła pałacu wzniesiona została na planie litery „U”. Elewacje wykonane z cegły klinkierowej posiadają rozmaite zdobienia w postaci detali kamieniarskich. Wysokie, czterospadowe dachy budowli ozdobione są licznymi wieżyczkami i iglicami, zaś nad całością dominuje czworoboczna wieża z zegarem, przykryta wysokim dachem namiotowym. W południowo-zachodnim skrzydle znajduje się kaplica Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, która jest udostępniana wiernym jako kościół. Wstęp na teren parku jest płatny 5 zł.
ZAMEK BISKUPÓW WROCŁAWSKICH W UJEŹDZIE
Zamek powstał w połowie XIII wieku jako własność biskupów wrocławskich i w ich rękach pozostawał aż do 1428 roku. Potem zamek przechodził z rąk do rąk, co chwile zmieniając właścicieli. Był siedzibę rodów szlacheckich i magnackich. W 1580 roku został przebudowany przez Kaspara Dluhomila na renesansowy pałac. Ostatnimi właścicielami pałacu w Ujeździe była rodzina książęca Hohenlohe, a fragmenty ich herbu rodowego znajdują się nad bramą wjazdową.
Po wejściu Armii Czerwonej do miasta w styczniu 1945 roku, zabudowania zamkowe i większa część miasta spłonęły, podpalone przez wojska radzieckie. Po wojnie pałac popadał w coraz większą ruinę, a w 2015 roku rozpoczęto jego rewitalizację. Dziś jest otwarty dla turystów.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na szlaku znajdują się dwie wiaty odpoczynkowe. Pierwsza w Rudzińcu przy Nadleśnictwie, a druga w Niezdrowicach przy Wiejskim Domu Kultury. Jednak najlepszym miejscem do odpoczynku będzie brzeg jeziora Pławniowickiego przy plaży w Pławniowicach. Bardzo przyjemne miejsce i do tego można zjeść rybkę w restauracji.
SZLAKI ROWEROWE
Żółty szlak rowerowy nr 16 łączy się z kilkoma innymi szlakami rowerowymi:
- Czarny szlak rowerowy nr 30: Toszek – Pławniowice
- Czerwony szlak rowerowy nr 386 przy Jeziorze Pławniowickim
- Czarny szlak rowerowy nr 173: Ujazd – Rudziniec
- Czerwony szlak rowerowy nr 174: Ujazd – Niezdrowice
- Niebieski szlak rowerowy nr 382: Rudziniec – Łącza