Szlak Smolarnia w Kobiórze
Szlak Smolarnia, często też zwany szlakiem rowerowym wokół Kobióra oznakowany jest kolorem żółtym i liczy 8km. Trasa ułożona jest w formie pętli i nie ma konkretnie określonego miejsca początku i końca. Jej poziom trudności należy określić jako łatwy, więc poradzą sobie z nią nawet początkujący rowerzyści i dzieci. Ze względu na leśne odcinki z gruntem pod kołami zalecany jest rower crossowy lub gravel.
Długość: 8km
Początek i koniec: Kobiór
Przebieg szlaku:
Kobiór: staw Pilok – dworzec PKP (1km) – Kościół pw. Wniebowzięcia NMP (4,3km) – Smolarnia (5,5km)
Data przejazdu: 18.05.2024
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

OZNAKOWANIE
Szlak niestety nie ma najlepszego oznakowania. Jedzie się według znaków typu R-1, ale wielu z nich brakuje, wiele jest wyblakłych, dlatego warto wgrać plik GPX. Na trasie pojawiają się także znaki R-3 z kilometrażem do kolejnych miejsc na szlaku.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Żółty szlak Smolarnia głównie prowadzi po asfaltowych drogach publicznych o małym natężeniu ruchu. Jedzie się również popularną aleją Książęcą, która jest wyłączona z ruchu samochodowego – to najlepszy odcinek szlaku. Drogi rowerowe stanowią 16% trasy, a drogi terenowe 17%. Niestety leśna droga gruntowa, która doprowadza do ul. Bartniczej jest bardzo słabej jakości. Pełno kolein i błota, dlatego zdecydowanie zaliczyć ją można jako najgorszy odcinek szlaku.
Zalecany jest rower na szerszych oponach, które poradzą sobie na gruntowej nawierzchni np. crossowy lub gravel.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 1,2km (16%)
– utwardzona: 1,2km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 5km (66%)
Droga szutrowa: 0,6km (8%)
Droga gruntowa: 0,7km (9%)
Inna: 0,1km (1%) – chodnik
DOJAZD
W Kobiórze, bezpośrednio przy szlaku znajduje się dworzec kolejowy, na którym zatrzymują się pociągi Kolei Śląskich, jadące z Katowic na południe województwa. Jeśli chcecie dojechać samochodem to można go zostawić na dużym parkingu przy dworcu PKP lub przy kościele.
CIEKAWE MIEJSCA
Najciekawszym miejscem znajdującym się bezpośrednio przy szlaku jest Muzeum Regionalne „Smolarnia”, ale zobaczyć można również okazały kościół Wniebowzięcia NMP oraz posadzony przy nim Dąb Papieski, a także odpocząć nad stawem Pilok.
MUZEUM REGIONALNE SMOLARNIA
Muzeum znajduje się w drewnianym budynku z końca XIX wieku. Ma on dwie kondygnacje i werandę. W latach 1850-1916 w tym miejscu funkcjonowała wytwórnia smoły, ale postęp technologiczny na początku XX wieku i wybuch I wojny światowej zmusiły ówczesnych właścicieli (Schnabel i Zommer) do zamknięcia produkcji.
W 2003 roku z inicjatywy Związku Górnośląskiego otwarto tu muzeum regionalne, w którym zobaczyć można wyposażenie chaty śląskiej, stroje regionalne czy sprzęty domowe.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Niestety na szlaku nie ma żadnych miejsc odpoczynkowych w formie wiat turystycznych. Można natomiast zregenerować się w przyjaznych dla rowerzystów punktach gastro: Cug do pizzy, bar u Adriana.
SZLAKI ROWEROWE
Smolarnia przecina i łączy się z kilkoma innymi szlakami rowerowymi:
- Czerwony szlak rowerowy nr 1: Katowice – Tychy – Pszczyna – Goczałkowice-Zdrój
- Plessówka: Pawłowice – Pszczyna
- Szlak Zielona: Kobiór – Radostowice