Zielony szlak rowerowy nr 121 w Katowicach
Zielony szlak rowerowy nr 121 w Katowicach rozpoczyna się w Janowie, skąd przez Giszowiec prowadzi do dzielnicy Murcki. Trasa ma 12km długości.
Początek: Galeria Szyb Wilson
Koniec: Dolinka Murckowska
Odległość: 12km
Katowice: Janów-Nikiszowiec – Giszowiec – Murcki
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

ZIELONY SZLAK ROWEROWY NR 121 W KATOWICACH
Zielony szlak rowerowy w Katowicach (nr 121) zaczyna się na skrzyżowaniu ulic Szopienickiej i Oswobodzenia w dzielnicy Janów-Nikiszowiec tuż obok Galerii Szyb Wilson. Jest to galeria sztuki współczesnej, znajdująca się w budynkach cechowni i łaźni szybów Wilson kopalni „Wieczorek”, którego historia sięga 1826 roku. Jadąc ścieżką rowerową wzdłuż ulicy Szopienickiej po lewej stronie mijamy Kopalnię „Wieczorek”, a tuż za nią skręcając w lewo wjedziemy na teren zabytkowego osiedla Nikiszowiec. Pojawiają się charakterystyczne budynki z czerwonej cegły. Osiedle powstało w latach 1908-1918 dla górników kopalni „Giesche”. W osiedlu Nikiszowiec poszczególne domy mieszkalne (trzykondygnacyjne o 12 mieszkaniach) łączone są w zamknięte pierścieniowo bloki. Każdy z tych trzykondygnacyjnych czteroboków został połączony z blokiem sąsiadującym nadwieszką (zadaszony mostek) przerzuconą nad ulicą. W podwórzach znajdowały się pomieszczenia gospodarcze: chlewiki, komórki i piec do wypieku chleba. Budynek administracyjny, cechownie i dom noclegowy ustawione zostały też w taki blok. Z tych bloków i wolno stojących obiektów publicznych, jak kościół, szkoła, szpital, uformowane jest w zaplanowanym z góry układzie całe osiedle. Więcej o Nikiszowcu przeczytacie tutaj: rowerem na Nikiszowiec.
Szlak rowerowy przeprowadzi nas przez Plac Wyzwolenia obok którego stoi Kościół Św. Anny, natomiast naprzeciwko niego na ul. Rymarskiej znajduje się Muzeum Historii Katowic. Nikiszowiec opuszczamy ul. Zamkową, która między kolejnymi zabudowaniami dzielnicy doprowadzi nas do lasu. Wśród zieleni przejeżdżamy obok stawu Bolina i dojedziemy do ośrodka wypoczynkowego Bolina, na którego terenie znajdują się place zabaw, restauracja, boiska sportowe, ścieżki rowerowe, a także krąg estradowy.
Dalej szlak prowadzi nas wzdłuż stawu. Niestety, ale gdy kilka dni wcześniej padało, droga może być bardzo błotnista, wręcz nie do przejechania. Mi się udało! Przecinamy tory kolejowe, potem ulicę Mysłowicką i przejeżdżamy pod autostradą A4.
Pojawiają się pierwsze zabudowania dzielnicy Giszowiec, ale szlak nie prowadzi do jego centrum. Ulicą Górniczego Stanu dojeżdżamy niemal do ruchliwej drogi 86. Skręcamy w lewo, mijamy wieżę ciśnień, która ma ok. 33 metry wysokości i od 1990 roku jest zabytkiem, a następnie wjeżdżamy do lasu. Bardzo przyjemną, choć momentami podmokłą, leśną drogą jedziemy na południe. Przecinamy ulicę Kołodzieja i pojawia nam się jeszcze czerwony mysłowicki szlak rowerowy nr 101. Czerwony prowadzi nad zbiornik Wesoła Fala, natomiast nasz zielony skręca w prawo i doprowadza nas do Dolinki Murckowskiej, gdzie się kończy.
CIEKAWE MIEJSCA NA SZLAKU:
- Galeria Szyb Wilson
- Kopalnia Wieczorek
- Nikiszowiec
- Kościół Św. Anny
- Muzeum Historii Katowic
- Staw Bolina
- Ośrodek wypoczynkowy Bolina
- Wieża ciśnień
- Dolinka Murckowska