Trakt Cesarsko-Pruski
Trakt Cesarsko-Pruski oznakowany jest kolorem zielonym i ma 6,5km długości. Rozpoczyna się w Pawłowicach skąd przez lasy prowadzi do Strumienia. Trasa przez sporą część biegnie groblą, która niegdyś była granicą pomiędzy Cesarstwem Austriackim a Prusami. Szlak jest krótki, ale może sprawić trudności techniczne rowerzystom, którzy nie mają wprawy na dwóch kółkach. Jazda graniczną groblą obsadzoną drzewami wymaga dobrej kontroli nad rowerem.
Długość: 6,5km
Początek: Pawłowice
Koniec: Strumień
Przebieg szlaku:
Pawłowice – Strumień
Data przejazdu: 10.09.2023
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem zielonym. Oznakowanie wymaga już odnowienia. Kilka znaków jest słabo widocznych, kilku brakuje. Przede wszystkim R-1a, czyli znaku informującego o początku szlaku w Pawłowicach. Dodatkowo pojawiają się znaki R-3 z kilometrażem oraz tablica informacyjna z mapą szlaków rowerowych.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Trakt Cesarsko-Pruski biegnie głównie groblą, prowadzącą pomiędzy podmokłymi, gęstymi lasami. Grobla jest obsadzona starymi dębami, których korzenie wystają ponad gruntową nawierzchnię. Od czasu do czasu pojawiają się uskoki, więc trzeba zachować szczególną ostrożność.
Graniczna grobla przecięta jest przez linię kolejową, dlatego szlak skręca na szutrowe leśne dukty, przy których znajdują się śródleśne stawy oraz miejsca odpoczynkowe. Końcówka szlaku w Strumieniu to już spokojne publiczne drogi asfaltowe.
Zalecany rower górski z dobrą amortyzacją i szerokimi oponami, który gładko poradzi sobie z korzeniami na grobli.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0km
– utwardzona: 0km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 1,6km (25%)
Droga szutrowa: 2,4km (38%)
Droga gruntowa: 2,3km (37%)
Inna: 0km
DOJAZD
W Strumieniu, 1km od punktu końcowego szlaku jest dworzec kolejowy, na którym zatrzymują się pociągi Kolei Śląskich. Samochód zostawić można na parkingu w Pawłowicach przy Urzędzie Gminy lub przy kościele. Oddalone są one niecałe 1,5km od początku szlaku. W Strumieniu natomiast auto zaparkujecie na ul. Staromiejskiej w pobliżu rynku.
CIEKAWE MIEJSCA
GRANICZNA GROBLA
Grobla niegdyś była granicą między Cesarstwem Austriackim a Prusami. Prowadzi ona pomiędzy podmokłymi, gęstymi lasami, które zajęły miejsce dawnych, licznie występujących w tej okolicy stawów. Dziś zachowało się ich tylko kilka, m.in. Staw Graniczny i Staw Okrągły, obok których prowadzi szlak. Ogromna liczna zbiorników wpłynęła na potoczną nazwę okolicznych terenów, położonych w Dolinie Górnej Wisły – tereny te do dziś znane są jako Żabi Kraj, którego stolicę stanowi Strumień.
Na grobli można zobaczyć mały kamień graniczny z literami „P” jak Preußen, czyli Prusy oraz „O” jak Österreich czyli Austria. Kawałek dalej, na końcu grobli, znajduje się słup graniczny z symbolami tych państw.
STRUMIEŃ
Strumień zwany jest stolicą Żabiego Kraju. To też jedno z najmniejszych miast w województwie, ale jego ratusz, usytuowany na kwadratowym rynku jest najstarszą siedzibą władz miejskich w śląskim! Spokojne miasteczko może pochwalić się również parkiem z fontanną solankową, zasilaną wodami leczniczymi o bardzo wysokiej zawartości jodu, wydobywanymi z głębokości ponad kilometra w sąsiednim Zabłociu. Rynek w Strumieniu znajduje się 500m od początku szlaku.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na trasie Traktu Cesarsko-Pruskiego są dwie wiaty odpoczynkowe. Obie znajdują się w lesie w Pawłowicach i wyposażone są w ławki, stół i kosz na śmieci.
SZLAKI ROWEROWE
Trakt Cesarsko-Pruski łączy się z kilkoma innymi szlakami rowerowymi:
- Trakt Reitzensteinów
- Trakt Książęcy
- Niebieski szlak rowerowy Euroregionu Śląsk Cieszyński: Strumień – Jastrzębie-Zdrój
- Szlak R4: Chałupki – Kraków
W pobliżu przebiegają:
- Czerwony szlak rowerowy nr 192: Strumień – Jaworze
- Niebieski szlak rowerowy nr 279: Strumień – Pszczyna