Żółty szlak rowerowy: Zawiercie – Podzamcze
Szlak, w kolorze żółtym prowadzi przez tereny zielone z Zawiercia przez Ogrodzieniec do Podzamcza, gdzie kończy się w okolicach grodu na Górze Birów i zamku. Ma 17km długości. Trasa ma charakter terenowy i jest dobrą propozycją dla rowerzystów, którzy nie boją się błota, grubych korzeni i piachu. Szlak jest słabo utrzymany i mało przyjemny dla rowerzystów.
Długość: 17km
Początek: Markowizna, Zawiercie
Koniec: Podzamcze
Przebieg szlaku:
Zawiercie – Krępa w Ogrodzieńcu (9km) – Podzamcze (zamek 14km) – Podzamcze (gród 15km)
Data przejazdu: 23.03.2022
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem żółtym, a rowerzystów prowadzą znaki typu R-1. Niestety słabo prowadzą, bo znaków jest mało, a na pierwszym kilometrze go nie ma! Nie ma również znaków z kilometrażem, a tablice informacyjne z mapą szlaków są mało czytelne.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Szlak ma charakter terenowy i jest dobrą propozycją dla rowerzystów, którzy lubią trudne leśne dukty. Dominują drogi gruntowe, dlatego zalecany jest rower górski. Tym bardziej, że trasa jest fatalna na pierwszych kilometrach, gdzie przecina się z Czarną Przemszą! Pełno tam błota i wystających korzeni, a w Ogrodzieńcu w okolicach Krępy – piach! To najgorsze odcinki szlaku!
Poza drogami terenowymi, pojawiają się także lokalne drogi asfaltowe o małym natężeniu ruchu. Wyjątek stanowi tutaj krótki (320m) odcinek drogi wojewódzkiej 790 w Podzamczu.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0km
– utwardzona: 0km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 3,3km (20%)
Droga szutrowa: 0,6km (3%)
Droga gruntowa: 12,9km (76%)
Inna: 0,1km (1%) – chodnik
DOJAZD
W odległości niecałych 4km od początku szlaku jest dworzec PKP w Zawierciu. Natomiast parkingi znajdują się w Podzamczu i przy Krępie w Ogrodzieńcu. Żółty szlak łączy się ze Szlakiem Orlich Gniazd i zielonym szlakiem rowerowym w Zawierciu. Łącząc je można stworzyć około 30-kilometrową pętlę.
CIEKAWE MIEJSCA
RUINY FABRYKI PROCHU W OGRODZIEŃCU
Fabryka Prochu „Zawiercie” funkcjonowała została wybudowana w 1891 roku przez Rosyjskie Towarzystwo Wyrobu i Sprzedaży Prochu w Petersburgu i funkcjonowała do lat 20. XX wieku. Fabryka składała się z 20 solidnych gmachów oddzielonych od siebie wysokimi wałami ziemnymi, które miały zapewniać bezpieczeństwo. W fabryce zatrudniano około 70 robotników, którzy produkowali proch strzelecki, używany w górnictwie. Podczas I wojny światowej zakład został wysadzony w powietrze przez wycofujące się rosyjskie wojska. Obecnie w lesie ogrodzienieckim możemy zobaczyć fragmenty ceglanych murów, głębokich piwnic czy zarys wałów ziemnych.
KRĘPA W OGRODZIEŃCU
Największą atrakcją dla rowerzystów przemierzających szlak jest Krępa w Ogrodzieńcu. To wspaniałe miejsce, gdzie można odpocząć i zrelaksować się wśród przyrody. Na terenie Krępy znajdują się wiaty odpoczynkowe, boiska do siatkówki plażowej, leżaki pod palmami oraz brodzik i plac zabaw dla dzieci.
ZAMEK OGRODZIENIEC
Jest to najbardziej rozpoznawalny i najczęściej odwiedzany zamek na Szlaku Orlich Gniazd, a gdyby naj było mało to dopowiem, że jest również największy i leży na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ciekawostką jest, że ruiny służyły kilkakrotnie jako plenery filmowe, min. przy okazji produkcji „Janosika”, czy „Zemsty” Andrzeja Wajdy. Jak z innymi zamkami Jury, także z ogrodzieniecką twierdzą związane są legendy. Ponoć w księżycowe noce na murach zamku pojawia się olbrzymi czarny pies, ciągnący za sobą wielki łańcuch. Jak twierdzą wtajemniczeni, jest to dusza bogatego i okrutnego kasztelana krakowskiego, Stanisława Warszyckiego, jednego z panów Zamku Ogrodzieniec.
Bardzo ciekawą atrakcją tuż przy zamku jest Park Miniatur. To jedyne w Polsce miejsce gdzie zobaczycie jak wyglądały zamki i warownie leżące na Szlaku Orlich Gniazd w latach swojej największej świetności.
GRÓD NA GÓRZE BIRÓW
W Podzamczu, nieopodal zamku znajduje się Góra Birów, która ma na szczycie charakterystyczne wgłębienie w postaci niecki oraz otoczona jest licznymi ostańcami. Dzięki temu stanowiła doskonały punkt obronny i schronienie dla naszych koczowniczych praprzodków, zamieszkujących te tereny już prawie 30 tysięcy lat temu! Obecnie znajduje się tutaj rekonstrukcja drewnianego, średniowiecznego grodu, w którym można zobaczyć eksponaty archeologiczne oraz ekspozycje obrazujące życie mieszkańców w dawnej osadzie.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na szlaku jest 5 miejsc odpoczynkowych dla rowerzystów. Pierwsze dwa znajdują się jeszcze w Zawierciu przy ul. Marklowickiej. Kolejne są na Krępie w Ogrodzieńcu, a ostatnie przy grodzie na Górze Birów w Podzamczu.
SZLAKI ROWEROWE
Żółty szlak rowerowy z Zawiercia do Podzamcza łączy się z:
- Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
- Zielony szlak rowerowy w Zawierciu
- Niebieski szlak rowerowy z Zawiercia do Ogrodzieńca
- Niebieski szlak rowerowy w Pilicy