Czarny szlak rowerowy z Węgierskiej Górki
Pętla rowerowa o długości 28km, która swój początek ma w Węgierskiej Górce, a przebiega przez Cięcinę i Żabnicę. Trasa jest widokowa i malownicza, ale także trudna technicznie i wymagająca fizycznie, dlatego przeznaczona jest dla rowerzystów wprawionych na rowerze i dobrze czujących się w górach.
Długość: 28km
Początek: Węgierska Górka
Koniec: Węgierska Górka
Przebieg szlaku:
Węgierska Górka – Cięcina – Magura (10km) – Słowianka (14,5km) – Żabnica – Węgierska Górka
Data przejazdu: 06.10.2022
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Czarne oznakowanie szlaku niestety jest zbyt słabe, aby prowadzić rowerzystów bez dodatkowego wsparcia mapą czy plikiem GPX. Najgorzej jest w Węgierskiej Górce, gdzie nie ma żadnej informacji o początku szlaku, a pierwsze znaki pojawiają się dopiero po kilku kilometrach.
Na trasie spotkacie znaki typu R-1, które wskazują kierunek. Umieszczone są one na specjalnych żółtych słupkach, a także w formie tabliczek i malunków na drzewach czy słupach. Dodatkowo występuje oznakowanie typu R-3 (informuje o odległościach) i tablica z mapą szlaków. Niestety tylko w jednym miejscu się z nimi spotkałem, przed rozpoczęciem górskich podjazdów w Cięcinie.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Szlak w większości prowadzi po asfaltowych drogach publicznych. Ruch samochodowy jest mały, no może poza początkiem, czyli odcinkiem ul. Obrońców Węgierskiej Górki do mniej więcej schronu „Wędrowiec”.
Mimo że asfaltów jest więcej to zdecydowanie dłużej pod kołami będziecie mieć teren, a to za sprawą trudnego podjazdu pod Magurę. Początkowo będziecie wspinać się drogą z płyt ażurowych, ale później czeka Was około 2-kilometrowy wpych stromą i bardzo kamienistą ścieżką. Odcinek ten jest nieprzejezdny dla rowerów, dlatego zdecydowanie jest to najgorszy odcinek szlaku. Wiadomo, że w górach są podjazdy, często jest ciężko, czasami trzeba zejść z roweru i trochę popchać, ale szlak rowerowy absolutnie nie powinien wyglądać tak jak ten podjazd na Magurę. Jest on bardzo niebezpieczny. Słabo jest też między Stacją Turystyczną Abrahamów a Słowianką – bardzo dużo błota i olbrzymie kałuże. Zalecany jest rower górski, choć ja na crossowym też dałem radę.
Widok z Magury oczywiście zachwyca i częściowo rekompensuje trudności, ale to nie jedyne miejsce z pięknymi panoramami. Bardzo atrakcyjna jest droga do schronu „Wyrwidąb” oraz malowniczo poprowadzona ul. Płone w Żabnicy. To najlepsze odcinki szlaku.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0km
– utwardzona: 0km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 18,7km (67%)
Droga szutrowa: 3,9km (14%)
Droga gruntowa: 2,9km (10%)
Inna: 2,4km (9%) – kamienisty podjazd, płyty betonowe
DOJAZD
Początek szlaku znajduje się ok. 400 metrów od dworca kolejowego w Węgierskiej Górce, więc bardzo łatwo dojechać pociągiem. Ci, którzy chcą przyjechać samochodem, mogą go zostawić na jednym z wielu parkingów w Węgierskiej Górce lub Żabnicy.
CIEKAWE MIEJSCA
SCHRONY BOJOWE W WĘGIERSKIEJ GÓRCE
Jest ich pięć, ale dwa z nich znajdują się bezpośrednio na szlaku: „Wędrowiec” i „Wyrwidąb”. Fort „Wąwóz” dosłownie kilkaset metrów od niego, a trochę dalej, bo za Sołą „Waligóra” i „Włóczęga”. Wszystkie powstały tuż przed hitlerowskim atakiem na Polskę, a ich załogę stanowiła 151 Kompania Forteczna dowodzona przez kapitana Tadeusza Semika. Przez 3 dni udawało się bohatersko odpierać ataki Siódmej Bawarskiej Dywizji Piechoty. Ze względu na heroizm obrońców okazany w obliczu przeważających sił wroga, starcie zostało nazwane „Westerplatte południa”.
GÓRSKA STACJA TURYSTYCZNA SŁOWIANKA
Schronisko malowniczo położone w Beskidzie Żywieckim na Hali „Słowianka” (856 m n.p.m), z którego rozpościera się widok na Masyw Romanki. W schronisku znajduje się sklepik ogólnospożywczy oraz miejsca noclegowe.
KOŚCIÓŁ MB CZĘSTOCHOWSKIEJ W ŻABNICY
Drewniany kościół wybudowany w latach 1910-14, a w latach 1957-61 przebudowany do obecnego kształtu. Jest jedną z atrakcji Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Najlepszymi miejscami do odpoczynku są: szczyt Magury (na trawce) oraz ławeczka przy schronie „Wyrwidąb” z pięknymi widokami. Poza tym są dwie wiaty odpoczynkowe. Pierwsza w okolicach Suchego Gronia, a druga przy parkingu w Żabnicy. Można także skorzystać z ławek przy Górskiej Stacji Turystycznej Słowianka.
SZLAKI ROWEROWE
Czarny szlak rowerowy z Węgierskiej Górki w okolicach Magury i Stacji Turystycznej Słowianka pokrywa się z żółtym szlakiem rowerowym z Brzuśnika. W pobliżu są jeszcze inne szlaki rowerowe:
- Żółty szlak rowerowy: Brzuśnik – Słowianka
- Niebieski szlak rowerowy nr 231 z Węgierskiej Górki
- Czerwony szlak rowerowy nr 1: Katowice – Glinka