Zielony szlak rowerowy w Mysłowicach

Zielony szlak rowerowy w Mysłowicach

Zielony szlak rowerowy w Mysłowicach

Początek: Centrum Mysłowic, Dworzec PKP
Koniec: Dziećkowice
Odległość: 13km

Mysłowice: Centrum – Słupna – Brzęczkowice – Brzezinka – Kosztowy – Dziećkowice

MAPA

Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :) Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

blok reklamowy

 

ZIELONY SZLAK ROWEROWY W MYSŁOWICACH

 

Zielony szlak rowerowy w Mysłowicach (nr 7) prowadzi po wschodniej stronie miasta, czyli od strony Sosnowca i Jaworzna. Szlak zaczyna się w centrum miasta przy dworcu PKP (ul. Powstańców). Już na samym początku mamy kilka bardzo ciekawych miejsc do zobaczenia. Zaraz naprzeciwko dworca, pod adresem Powstańców 13, znajduje się Willa Kuderów. Willa jest przestrzenna, sam parter ma 25 pomieszczeń i ponad 450m2. Została wybudowana w 1870 roku dla pruskiego przemysłowca Klausa. Na początku XX wieku zamieszkiwał w niej dyrektor Kopalni Mysłowice – Ignacy Danzinger, a od 1922 roku willa znajduje się w posiadaniu rodziny Kuderów. Po śmierci Marii Kudery w 1998 roku willa podupadła, a pożar w 2010 roku mocno naruszył jej stan.

Po chwili przejeżdżamy pod przewiązką zwaną dawniej „Mostem Westchnień”. Jest to miejsce o ważnym znaczeniu historycznym dla Mysłowic, które jednak wymaga modernizacji, w celu przywrócenia dawnej świetności i ocalenia od zapomnienia. W latach 90. XIX wieku Mysłowice stały się centrum emigracyjnym dla ludności z terenów Austrii i Węgier, udającej się do Ameryki. W kamienicy swą siedzibę miała dawna Agentura Emigracyjna. Przewiązka służyła do przeprowadzania emigrantów na peron stacji kolejowej. W okresie swego funkcjonowania poprzez stację emigracyjną w Mysłowicach wyjechało ok. 1,5 miliona osób.

Za przewiązką, tuż przed wjazdem na Promenadę, po lewej stronie znajduje się tablica upamiętniająca ofiary tymczasowego więzienia policyjnego, utworzonego i wykorzystywanego przez hitlerowców, a potem przez stalinowców. Tuż obok tablicy znajdują się schody prowadzące do okazałego dębu szypułkowego uznanego za pomnik przyrody.

Szlak rowerowy prowadzi na główną aleję Promenady, która obsadzona jest głównie okazałymi klonami. Po chwili po lewej stronie zobaczymy stadion klubu KS Lechia 06 Mysłowice, który jest jednym z najstarszych klubów piłkarskich w kraju. Mijamy również tablicę pamiątkową poświęconą poległym członkom klubu.

Naprzeciwko stadionu znajduje się źródełko, które kiedyś było często uczęszczane i miało swoją legendę. Miejsce to powstało w latach 70. XIX wieku i miało upamiętniać powstanie związku trzech cesarzy. Pierwotnie lwia głowa, z której leje się źródlana woda, była wykonana z brązu, obecnie zastąpiona jest cementową repliką.

Gdy zaczną pojawiać się zabudowania, po lewej stronie dostrzegamy fragmenty starych murów, które są pozostałością dawnego Dworu Sułkowskich. Dwór początkowo stanowił siedzibę baronów Larischów, a następnie przeszedł w ręce rodziny Sułkowskich. Pierwotnie była to drewniana budowla, zaopatrzona w typowy ganek wsparty na kolumnach, jednak na początku XIX wieku zachodnie skrzydło spłonęło w pożarze i zostało przebudowane. Był to tragiczny wiek dla Sułkowskich. 3 marca 1848 roku zastrzelona została Luiza Sułkowska. Sprzeciwiła się swojemu synowi Maksymilianowi, który trwonił majątek rodziny. Doszło do zbrodni matkobójstwa! Pod koniec XIX wieku miał miejsce kolejny pożar, który strawił tym razem wschodnie skrzydło budynku. W późniejszych latach w dawnym dworze urządzono restaurację, a po I Wojnie Światowej budynek przekształcono w dom mieszkalny.

Jedziemy przez dzielnicę Słupna, mijając po drodze świetny mural z Mysławem i szybem Kopalni Mysłowice na głównym planie. Szlak rowerowy prowadzi nas do Parku Słupna, gdzie przejeżdżamy niedaleko Centralnego Muzeum Pożarnictwa, które jest największą tego typu placówką w Polsce i jedną z największych w Europie. Od 2006 roku znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Mijamy boiska do siatkówki plażowej i wjeżdżamy do lasu, z którego wyjeżdżamy na obrzeżach dzielnicy Brzęczkowice.

Za wiaduktem autostrady A4 wjeżdżamy do dzielnicy Brzezinka, zielony szlak kręci raz w lewo, raz w prawo, aż doprowadza nas do cmentarza, za którym najpierw drogami polnymi, a później leśnymi wzdłuż torów dojeżdżamy do dzielnicy Dziećkowice. Dziećkowice już w średniowieczu istniały jako osobna wieś, natomiast dzielnicą Mysłowic są od 1976 roku. Wjeżdżamy na drogę asfaltową, mijamy stadninę koni i jadąc cały czas główną drogą dojedziemy do końca zielonego szlaku rowerowego w Mysłowicach. Szlak kończy się przed mostem na rzece Przemsza na granicy z Jaworznem. Będąc w tym miejscu polecam dojechać jeszcze kilka kilometrów do Zbiornika Dziećkowice.

CIEKAWE MIEJSCA NA SZLAKU:

  • Willa Kuderów
  • Przewiązka
  • Promenada
  • Stadion Lechii 06 Mysłowice
  • Źródełko
  • Dwór Sułkowskich
  • Centralne Muzeum Pożarnictwa
  • Stadnina koni w Dziećkowicach

 

GALERIA

 

 

Zobacz trasy rowerowe z Mysłowic i czerwony szlak rowerowy w Mysłowicach.

 

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com