Żółty szlak rowerowy: Brzuśnik – Słowianka
Żółty górski szlak rowerowy ma swój początek w Brzuśniku przy przystanku. Stamtąd początkowo asfaltową drogą publiczną, a później wymagającymi górskimi ścieżkami Żywieckiego Parku Krajobrazowego prowadzi do Górskiej Stacji Turystycznej Słowianka. Trasa ma 8,5km i jest trudna fizycznie oraz technicznie. Zalecany rower górski z szerokimi oponami i dobrą amortyzacją, a także spore doświadczenie w jeździe po górach.
Szlak Brzuśnik – Słowianka wytyczony został przez Koło PTTK Globtroter Brzuśnik i występuje w wersji rowerowej (szlak żółty) i pieszej (szlak zielony). Oba szlaki w całości pokrywają się. W ramach tego samego projektu w 2020 roku powstał zielony szlak Juszczyna – Lachowe Młaki.
Długość: 8,5km
Początek: Brzuśnik
Koniec: Górska Stacja Turystyczna Słowianka
Przebieg szlaku:
Brzuśnik – Kiczora (3,7km) – Skała (6,4km) – Lachowe Młaki (7km) – Słowianka
Data przejazdu: 29.09.2023
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Trasa oznakowana jest kolorem żółtym, ale nie jest ono pełne. Brakuje kilku znaków, a niektóre niejednoznacznie wskazują kierunek jazdy. Oznakowanie występują w formie tabliczek. Prócz znaków typu R-1 pojawiają się również R-3 z informacją o odległościach do kolejnych miejsc.
Dużym plusem jest tablica informacyjna z mapą i opisem szlaku zlokalizowana w punkcie startu.
Żółty szlak rowerowy pokrywa się z zielonym szlakiem pieszym, więc można jechać również według oznakowania szlaku pieszego.
DROGI I NAWIERZCHNIE
To jest szlak górski, dlatego należy być przygotowanym na trudne górskie ścieżki i mieć porządny rower górski z dobrą amortyzacją i szeroką oponą. Przez pierwsze 2km jedzie się publiczną drogą asfaltową przez Brzuśnik. Początkowo lekko podjeżdżając, ale z czasem podjazd zaczyna robić się coraz trudniejszy i bardziej stromy.
Prawdziwe trudności rozpoczynają się po 2km jazdy. Kończy się asfalt i zabudowania, a przy miejscu odpoczynkowym rozpoczyna się prawdziwa wspinaczka górska pod Kiczorę (838m n.p.m.). Pod kołami pojawiają się duże kamienie, które w połączeniu z mocną stromizną nie pozwalają na jazdę. Przez kolejne 1,7km z wysokości 520m n.p.m. do 800m n.p.m. praktycznie cały czas prowadziłem rower. To jest najtrudniejszy fragment szlaku!
To nie znaczy, że dalej nie jest trudno. Mimo, że trasa między Kiczorą a Magurą nieco się wypłaszcza i pojawiają się piękne widoki to nadal trzeba mierzyć się z kamieniami i czasami też błotem.
Skała to najwyższy punkt szlaku. Wjeżdża się, a właściwie wprowadza się rower na 944m n.p.m. Potem jest już łatwiej fizycznie, ale nadal trzeba wykazać się dużymi umiejętnościami technicznymi podczas zjazdu do Lachowych Młak. Stąd szlak już nie tak wymagającą górską ścieżką prowadzi do Górskiej Stacji Turystycznej Słowianka.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0km
– utwardzona: 0km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 2km (24%)
Droga szutrowa: 0,3km (3%)
Droga gruntowa: 0km
Inna: 6,2km (73%) – kamienista
DOJAZD
Początek szlaku zlokalizowany jest ok. 1,5km od stacji kolejowej Cięcina Dolna, na której zatrzymują się pociągi Kolei Śląskich, jadące z Katowic przez Bielsko-Białą i Żywiec do Zwardonia. Jeśli jednak wolicie dojazd samochodem to można go zostawić na parkingu przy kościele Niepokalanego Serca NMP w Wieprzu. Znajduje się on ok. 750m od początku szlaku.
CIEKAWE MIEJSCA
Szlak nie prowadzi do turystycznych atrakcji, ale na jego trasie znajduje się kilka ciekawych miejsc. W Brzuśniku jedzie się obok kapliczki z 1924 roku, a na końcu wsi zobaczycie kapliczkę na słupie drewnianym. Nad nią po prawej stronie mieści się dom, który w 1974 roku odwiedził biskup Karol Wojtyła. W Brzuśniku warto oglądać się za siebie i podziwiać piękny masyw górski Skrzycznego i Baraniej Góry, a także widok na całą Kotlinę Żywiecką.
Jadąc górskimi ścieżkami Żywieckiego Parku Krajobrazowego warto na dłużej zatrzymać się i podziwiać widoki z Hali Jackowej oraz z hali Słowianka, gdzie znajduje się Górska Stacja Turystyczna ze sklepikiem i miejscami noclegowymi.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na żółtym szlaku jest sporo miejsc odpoczynkowych. Ławki i stolik znajdują się:
- na końcu wsi Brzuśnik przy wjeździe na kamienistą górską ścieżkę
- pod Kiczorą, czyli na końcu najtrudniejszego odcinka szlaku
- przy ścieżce między Kiczorą a Magurą
- między Halą Jackową a Skałą
- na Skale – tu dodatkowo jest zadaszona wiata
- przy Górskiej Stacji Turystycznej Słowianka – tu dodatkowo można kupić coś do jedzenia i przenocować.
SZLAKI ROWEROWE
Żółty szlak rowerowy z Brzuśnika do Słowianki łączy się z innymi szlakami rowerowymi: