Żółta pętla rowerowa w Pogrzebieniu
Żółta pętla rowerowa w Pogrzebieniu ma 5km długości i według Śląskiej Sieci Tras Rowerowych przypisany jest jej numer 328. Nie ma ona ściśle określonego miejsca startu i mety, więc trasę można rozpocząć w każdym miejscu. Mimo że szlak jest krótki to potrafi zmęczyć na kilku podjazdach. Jest także dość terenowy, przez co zalecany jest rower górski.
Długość: 5km
Początek: Pogrzebień
Koniec: Pogrzebień
Przebieg szlaku:
Szlak prowadzi przez Pogrzebień i zahacza o obrzeża Raciborza
Data przejazdu: 14.05.2023
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

OZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem żółtym, a rowerzystów pokierują znaki typu R-1. Dodatkowo pojawiają się tablice informacyjne z mapą szlaków rowerowych w okolicy oraz znaki R-3, na których znajduje się informacja o numerze szlaku (nr 328 według Śląskiej Sieci Tras Rowerowych) oraz kilometraż do kolejnych miejsc. Oznakowanie nie jest pełne i w kilku miejscach brakuje istotnych znaków, dlatego trzeba wziąć to pod uwagę, planując wycieczkę.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Trasa niemal w równych proporcjach prowadzi po drogach utwardzonych oraz terenowych. Na publicznych asfaltówkach panuje niewielki ruch samochodowy. Natomiast drogi terenowe występują z nawierzchnią gruntową, szutrową oraz kamieniami, przez co cykliści mogą czuć spory dyskomfort podczas jazdy. Na tym szlaku najlepiej sprawdzi się rower górski.
Najlepszym odcinkiem jest szutrowy odcinek do miejsca widokowego oraz gruntowa droga polna w okolicy ul. Lipowej. Najgorzej jechało się drogą kamienistą oraz gruntowym odcinkiem za miejscem widokowym.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0km
– utwardzona: 0km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 2,5km (48%)
Droga szutrowa: 1km (19%)
Droga gruntowa: 1,4km (27%)
Inna: 0,3km (6%) – droga kamienista
DOJAZD
Bezpośrednio przy szlaku nie ma dworców kolejowych, a najbliższy znajduje się w Raciborzu, ok. 8km od Pogrzebienia. Dojeżdżając samochodem można zostawić go na parkingu przy skwerze na ul. Brzezka w Pogrzebieniu.
CIEKAWE MIEJSCA
Pogrzebień jest położony na skraju Płaskowyżu Rybnickiego, dzięki czemu jest tu wiele miejsc, z których podziwiać można piękną panoramę doliny Odry z pocysterskimi stawami Wielikąt.
PAŁAC LARISCHÓW W POGRZEBIENIU
Pałac początkowo należał do rodziny Larischów, a w 1882 roku posiadłość została zakupiona przez ród Baildonów. W latach 1885-87 przebudowany we włoskim stylu willowym i wyposażony w cenne białe marmurowe schody. W 1930 roku pałac nabyło Zgromadzenie Salezjanów a 16 lat później przejęły go Siostry Salezjanki. Od tego czasu jest on ośrodkiem wychowawczym, placówką kulturalno-oświatową i centrum pomocy charytatywnej dla dzieci i młodzieży.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Jedynym miejscem odpoczynkowym są ławki w skwerze w Pogrzebieniu. Niestety brakuje wiaty, która bardzo przydałaby się w okolicach miejsca widokowego.
SZLAKI ROWEROWE
Żółta pętla rowerowa w Pogrzebieniu łączy się z innymi szlakami rowerowymi:
- Zielony szlak rowerowy nr 313
- Czarna pętla rowerowa w Pogrzebieniu – nr 326
- Czerwona pętla rowerowa w Pogrzebieniu – nr 327