Dookoła Gminy Przystajń
Szlak rowerowy Dookoła Gminy Przystajń oznakowany jest kolorem czarnym i tworzy pętlę o długości 29km. Trasa jest krótka i pozbawiona trudniejszych podjazdów, dlatego spokojnie poradzą sobie początkujący rowerzyści oraz rodziny z dziećmi. Przebiega przez tereny wiejskie, po lokalnych drogach, a także lasach i polnych ścieżkach. Szlak jest dobrą propozycją na spokojne rowerowanie z dala od miejskiego zgiełku.
Długość: 29km
Początek: Rynek, Przystajń
Koniec: Rynek, Przystajń
Przebieg szlaku:
Przystajń –Kuźnica Stara (2km) – Michalinów (5km) – Podłęże Szlacheckie (7km) –Kuźnica Nowa (10km) – Stany (12km) – Ługi-Radły (15km) – Kamińsko (21km) – Ługi-Radły (23km) – Przystajń
Data przejazdu: 17.08.2023
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak ma kolor czarny i jest dobrze oznakowany. Kierunek wyznaczają znaki typu R-1, ale pojawiają się też znaki R-3 z logo szlaku i odległością do kolejnych miejscowości. Pojawiają się również tablice informacyjne z mapą szlaku z dodatkowo naniesionymi ciekawymi miejscami.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Dookoła Gminy Przystajń jedzie się w większości publicznymi drogami asfaltowymi, które stanowią aż 79% szlaku. Poza krótkim, kilkusetmetrowym odcinkiem drogi wojewódzkiej w Przystajni, jedzie się lokalnymi szosami z małym ruchem samochodowym.
Pojawiają się także drogi terenowe o nawierzchni szutrowej (7%) i gruntowej (14%), dlatego wybierając się na szlak należy zabrać ze sobą rower na nieco szerszych oponach. Może to być rower crossowy lub trekkingowy.
Najgorszym odcinkiem szlaku jest piaszczysta droga leśna w południowej części (Ługi-Radły) oraz kamienisto-piaszczysta w północnej części (Michalinów). Najlepszy fragment ciężko wskazać, bo żaden nie wyróżnia się na tle pozostałych.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0km
– utwardzona: 0km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 23,1km (79%)
Droga szutrowa: 2km (7%)
Droga gruntowa: 4,1km (14%)
Inna: 0km
DOJAZD
Szlak ma formę pętli, więc wygodną opcją jest dojazd samochodem. Tym bardziej, że na szlaku nie ma dworców kolejowych. Najbliższy znajduje się w Pankach, niecałe 4km od Starej Kuźni. Zatrzymują się tam pociągi regionalne jadące z Tarnowskich Gór do Wielunia. Samochód zaparkować można na parkingu przy kościele lub przy rynku w Przystajni.
CIEKAWE MIEJSCA
PRZYSTAJŃ – KOŚCIÓŁ ŚW. TRÓJCY I SUKIENNICE
Na centralnym placu Przystajni znajduje się charakterystyczna budowla nawiązująca do krakowskich Sukiennic. Sukiennice w Przystajni wybudowane zostały na początku XX wieku i do 1920 roku stanowiły własność prywatną księdza Stawickiego. Ten przekazał je na własność parafii w Przystajni.
Przy rynku w Przystajni znajduje się również zabytkowy kościół pw. Świętej Trójcy. Jego budowa rozpoczęła się w 1752 roku i trwała przez 45 lat.
KUŹNICA STARA – DWÓR I DAWNA KUŹNICA
Najbardziej atrakcyjne miejsca w Kuźnicy Starej znajdują się 200 metrów od szlaku. Jest to zabytkowy, klasycystyczny dworek zbudowany w 1759 roku dla rodziny Dębskich. Dziś stanowi on własność prywatną. Warto jeszcze zwrócić uwagę na kapliczkę figuralną ufundowaną w 1923 roku przez ówczesnego właściciela dworku.
Jeszcze kawałek dalej znajduje się młyn wodny na Pankówce wybudowany na fundamentach XVIII-wiecznej kuźnicy.
DAWNE MŁYNY
Tuż przy szlaku znajdują się dwa zabytkowe młyny na Liswarcie. Pierwszy znajduje się przy gospodarstwie agroturystycznym we wsi Ługi-Radły, a drugi w Klucznie – przysiółku wsi Kamińsko.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na szlaku znajdują się 2 miejsca odpoczynku rowerzystów. Pierwsze zlokalizowane jest przy OSP we wsi Ługi-Radły. Jest to wiata ze stołem i ławkami, a obok stojak rowerowy, siłownia na świeżym powietrzu i plac zabaw. Drugi znajduje się w Przystajni przy stadionie. Tam też jest wiata, a obok tablica z mapą szlaku.
SZLAKI ROWEROWE
Czarny szlak Dookoła Gminy Przystajń łączy się z Liswarciańskim Szlakiem Rowerowym oraz ze Szlakiem Pankówki.