Szlak rowerowy Zwierkowskich
Szlak rowerowy o długości 24km oznakowany kolorem czarnym. Rozpoczyna się i kończy w Lelowie, ale nie tworzy pętli. Trasa jest łatwa i spokojnie poradzą sobie z nią początkujący rowerzyści oraz rodziny z dziećmi. Ze względu na leśne ścieżki zalecany jest rower crossowy.
Szlak powstał w 2005 roku w ramach projektu „Obywatel Walenty Zwierkowski”, finansowanego ze środków Fundacji Wspomagania Wsi. Zarządzany jest przez Lelowskie Towarzystwo Historyczno-Kulturalne.
Zwierkowscy to znany polski ród, który w dziejach zapisał się szczególnie zasługami żołnierskimi. Ignacy był konfederatem barskim i na początku XIX wieku posiadał spory majątek ziemski złożony z Drochlina, Turzyna i Białej. Jego syn Walenty Zwierkowski był cenionym żołnierzem napoleońskim. Po wycofaniu się ze służby osiadł w Białej Wielkiej i poświęcił się służbie publicznej. Co ciekawe, na jego wniosek połączone Izby Senatorska i Poselska uchwaliły, że „kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym”. Walentego Zwierkowskiego można więc uważać za współtwórcę barw i flagi narodowej.
Długość: 24km
Początek: ul. Żwirkowskiego, Lelów
Koniec: ul. Szczekocińska, Lelów
Przebieg szlaku:
Lelów – Mełchów (3,5km) – Skrajniwa (7km) – Podlesie (10km) – Drochlin (14km) – Biała Wielka (21km) – Lelów
Data przejazdu: 20.05.2023
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak rowerowy Zwierkowskich ma kolor czarny i jest bardzo słabo oznakowany. Rowerzystów powinny kierować znaki typu R-1, ale pojawiają się one rzadko i często są stare i mało czytelne. Dodatkowo występują jeszcze tabliczki z kilometrażem do kolejnych miejscowości, ale ich stan jest fatalny. Brakuje tablic informacyjnych z mapą szlaku.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Trasa szlaku przebiega głównie po lokalnych drogach, na których nie ma dużego ruchu samochodowego. Drogi terenowe stanowią niemal 30%. Są to głównie leśne i polne grunty, ale też drogi szutrowe, piaszczyste i kamieniste. Rower crossowy bez problemu da sobie na nich radę.
Na szlaku nie znajdziecie infrastruktury rowerowej, a najlepsze odcinki to szosowe drogi między Mełchowem i Podlesiem. Najgorszym fragmentem dla rowerzystów jest piaszczysta droga leśna między Lelowem a Mełchowem.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0km
– utwardzona: 0km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 17,2km (71%)
Droga szutrowa: 1,7km (7%)
Droga gruntowa: 4,8km (20%)
Inna: 0,5km (2%) – droga piaszczysta, droga kamienista
DOJAZD
W pobliżu nie ma dworca kolejowego, więc ciężko dostać się tutaj pociągiem, ale nie ma problemu z parkingiem. Samochód można zostawić przed Urzędem Gminy, Gminnym Ośrodkiem Kultury lub przy jeziorze w Lelowie.
CIEKAWE MIEJSCA
KOŚCIÓŁ ŚW. IDZIEGO W PODLESIU
Drewniany kościół parafialny z początków XVIII wieku, przebudowany w latach 1782-87. Jednonawowy, orientowany, konstrukcji zrębowej, wystrój wnętrza późnobarokowy. Tuż obok stoi drewniana dzwonnica z 1808 roku. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.
MŁYNY WODNE
Szlak prowadzi bezpośrednio obok dwóch młynów wodnych na Białce. Pierwszy znajduje się koło Białej Leśnej. Drugi to zabytek w Białej Wielkiej. Jego budowę rozpoczął w 1897 roku Adolf Ludwik Schütz, ówczesny właściciel Białej Wielkiej. Choć po II wojnie światowej młyn został przejęty przez państwo to dziś nadal należy do potomków jego rodziny.
ZESPÓŁ DWORSKI W BOGUMIŁKU
Założycielem i budowniczym dworu był w 1928 roku Antoni Schütz. Jest to dwukondygnacyjny budynek o cechach klasycystycznych, który znajduje się w centralnej części parku. Od 1945 roku dwór i zespół dworski w wyniku reformy rolnej został przejęty przez państwo.
PAŁAC ZWIERKOWSKICH W BIAŁEJ WIELKIEJ
Został wybudowany na przełomie XVIII i XIX wieku. W latach 1815-1832 zamieszkiwany był przez rodzinę Zwierkowskich. W 1852 roku majątek wraz z pałacem kupił przybyły z Saksonii Adolf Ludwik Schütz, który okazał się bardzo dobrym gospodarzem. Z czasem ich rodzina spolonizowała się, zmieniając nazwisko na Szyc. Mimo to, w 1945 roku ich dobra znacjonalizowano, a w pałacu w Białej urządzono szkołę. Od 2001 roku pałac znajduje się w rękach prywatnych. Obecnie trwają tu prace remontowe i nie można zbliżać się do budynku.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
To bardzo słaby punkt szlaku. Nie ma ani jednej wiaty dla turystów, aby można było usiąść i odpocząć. Najprzyjemniejszym miejscem do regeneracji byłoby jezioro w Lelowie. Jeśli będziecie szlak zamykać w pętlę to będzie to przyjemna miejscówka na koniec wycieczki.
SZLAKI ROWEROWE
Niestety, ale nie znalazłem tam żadnego innego szlaku rowerowego, który łączyłby się z czarnym szlakiem Zwierkowskich. Polecam natomiast ciekawą pętlę rowerową po wschodnim śląskim.